Sensive » Blog » Jaka poduszka i kołdra na zimę?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jaka poduszka i kołdra na zimę?

Spanie w przytulnym, ciepłym łóżku to jedna z największych przyjemności w mroźną noc. Cały ten proces jest jeszcze przyjemniejszy, gdy otula Cię miękka kołdra, a głowa spoczywa na wygodnej poduszce....
Sensive
Sensive Publikacja: 04.12.2022

Spanie w przytulnym, ciepłym łóżku to jedna z największych przyjemności w mroźną noc. Cały ten proces jest jeszcze przyjemniejszy, gdy otula Cię miękka kołdra, a głowa spoczywa na wygodnej poduszce. Co wybrać? Czym charakteryzują się zimowe okrycia do spania? Sprawdź!

Jaka kołdra na zimę? – całoroczna czy sezonowa

Producenci kołder oferują produkty całoroczne lub sezonowe: letnie i zimowe. To, jaką opcję wybrać na czas mroźnych nocy, zależy od Twojego zapotrzebowania na ciepło. Zdecydowanie na okres chłodu najlepiej sprawdzą się kołdry zimowe lub całoroczne.

W pierwszym przypadku najczęściej są to produkty nieco grubsze niż standardowe kołdry, które dają możliwie jak najwięcej ciepła dzięki wysokiej gramaturze wypełnienia. Duża objętość i izolujący materiał wypełniający tworzą przyjemny klimat do spania. Taka opcja polecana jest dla osób o średnim lub dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

W przypadku kołder całorocznych bardzo popularne stają się modele łączone razem za pomocą zatrzasków. Okrycie można zatem rozdzielić na cienką kołdrę letnią i średniej grubości przejściową, które w połączeniu dają otulającą kołdrę zimową. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób o dużym zapotrzebowaniu na ciepło lub tych, które szukają uniwersalnych rozwiązań.

Najcieplejsza kołdra na zimę – jaką wybrać?

W przypadku utrzymania komfortu cieplnego w łóżku niezbędne jest odpowiednie wypełnienie kołdry. Najpopularniejsze zimowe wersje pochodzą od zwierząt. Dzięki piórom lub futrom gwarantują dobrą ochronę przed zimnem. Powszechne są ciepłe wypełniania z:

  • wełny wielbłąda – mają bardzo dobrą izolację cieplną i charakteryzują się niewielką objętością;
  • kaszmiru – są bardzo lekkie, przytulne i stosunkowo cienkie, z wyjątkowo dobrym efektem rozgrzewającym;
  • puchu – im wyższy udział puchu, a mniejszy udział pierza w wypełnieniu, tym lżejsza, ale i cieplejsza jest kołdra.

Ponadto dostępne są również specjalnie opracowane włókna syntetyczne dla alergików, które zapewniają doskonały efekt rozgrzewający. Na przykład ciepła kołdra na zimę 160×200 cm z wypełnieniem z syntetycznej mikrofibry jest lekka oraz ma bardzo dużą zdolność napowietrzania włókien. Zapewnia doskonały komfort cieplny nawet w bardzo mroźne noce.

Sprawdź też: Materac dla alergika – na co zwrócić uwagę

Jaka poduszka na zimę?

Poduszka idealnie dopasowana do kołdry gwarantuje spokojny i zrelaksowany sen, niezależnie od pozycji do spania i temperatury w sypialni. Pamiętaj, że ciało ludzkie stale wytwarza ciepło, nawet podczas snu. Ponadto człowiek przez całą noc wypoci około 200-450 ml wody. Dotyczy to również osób, które myślą, że tak naprawdę się nie pocą. Wilgoć z ciepła ciała musi być stale odprowadzana do otaczającego powietrza przez kołdrę i poduszkę. Dlatego warto zadbać o to, by miejsce, na którym kładziesz głowę, było nie tylko wygodne, ale i gwarantowało odpowiedni komfort cieplny.

Poduszka z termoelastycznej pianki dobrze reaguje na ciepło ludzkiego ciała, dopasowując się do jego kształtu. Materiał wypełniający jest również bardzo odpowiedni dla osób, które łatwo się pocą lub potrzebują solidnego podparcia głowy, szyi i karku.

Jeśli lubisz spać w jednej pozycji przez długi czas, a temperatura w sypialni nie spada poniżej 18°C, zalecamy użycie takiej poduszki na zimę. Jeśli jednak w pokoju jest zimniej i Twoje ciało nie będzie mogło się rozgrzać, wypełnienie może zbyt długo dopasowywać się do jego kształtu.

Poduszka Classic Memory została wykonana z pianki Visco, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do kształtu ciała.

Dużą popularnością w okresie zimowym cieszą się również poduszki z puchu lub pierza. Materiały te mają silne działanie rozgrzewające, dlatego są odpowiednie dla osób podatnych na przeziębienia i o niskiej ciepłocie ciała. Jednak pamiętaj, że nie są wskazane dla alergików oraz narzekających na problemy z bólami głowy, karku lub kręgosłupa po wstaniu z łóżka. Ze względu na swą dużą objętość pierze i puch mogą utrudniać ułożenie ciała w prawidłowej pozycji.

Podsumowując, na okres zimowy wybierz kołdrę i poduszkę, które Cię nie uczulą, będą lekkie, nie wychłodzą i nie przegrzeją ciała. Chodzi przede wszystkim o to, by zapewniały idealny komfort termiczny i wygodę przez całą noc.