Wysokość materaca – jaka jest odpowiednia i czym się kierować?
Wybierając materac pierwszym parametrem, którym z pewnością się kierujesz, jest twardość. Rzeczywiście – to ona w największej mierze wpływa na komfort snu. Warto jednak dodatkowo zwrócić uwagę na wysokość materaca. Jak przekłada się ona na wygodę snu i jaka wysokość materaca jest najlepsza? Wyjaśniamy!
Dlaczego wysokość materaca do spania ma znaczenie dla jakości snu?
Wyobraź sobie, że śpisz na cienkim materacu i czujesz pod sobą cały stelaż łóżka. Prawdopodobnie albo nie prześpisz tak całej nocy, albo obudzisz się z bólem wszystkich części ciała, w szczególności kręgosłupa. Materac może mieć odpowiednią twardość, być hipoalergiczny i higieniczny, ale jeśli będzie zbyt cienki – po prostu uniemożliwi Ci regenerację.
Wysokość a grubość materaca – czym się różnią?
Szukając w internecie porad dotyczących wyboru najlepszego materaca, być może natkniesz się na artykuły o grubości albo wysokości materaca. Nie są to dwa oddzielne parametry – grubość i wysokość w kontekście materacy są pojęciami używanymi zamiennie. Przed zakupem warto się jednak upewnić co do wysokości materaca podanej w centymetrach, a nie kierować tylko określeniami „gruby/cienki”.
Jaka wysokość materaca jest odpowiednia?
Dobór materaca o odpowiedniej wysokość zdecydowanie wpływa na jakość snu. Grubość materaca należy dobierać indywidualnie – innej wymagają materace dla dzieci, osób szczupłych, a jeszcze innej materace dla seniorów. Choć to twardość uznaje się za kluczowy parametr zapewniający komfort snu, wysokość również nie jest bez znaczenia! Połączenie właściwej twardości i wysokości zapewni Ci najwyższą wygodę w nocy.
Wysokość materaca dla dzieci i niemowląt
Odpowiedni materac dla dzieci i niemowląt to klucz, aby maluchy zdrowo spały i prawidłowo się rozwijały. Niemowlę spędza w pozycji leżącej nawet 20 godzin dziennie – ten fakt powinien uzmysłowić, jak ważne jest to, na czym dziecko leży oraz śpi! Poza tym, rodzice niemowląt doskonale wiedzą, że w przypadku snu każdy czynnik jest istotny – maluch może mieć ogromne problemy z przesypianiem nocy (a nawet z samym zasypianiem) na niewygodnym materacu. Jaka wysokość materaca w łóżeczku pomoże w nauce zasypiania i pozwoli zregenerować się maluszkom? W przypadku niemowląt zaleca się materace dziecięce 10 cm i nieco grubsze – mieszące się w przedziale 12-14 cm.
Twoje dziecko śpi na łóżku piętrowym? W tym przypadku musisz szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo, chroniąc je przed upadkiem z dużej wysokości. Kluczowa jest w tym między innymi odpowiednia wysokość materaca. Według normy bezpieczeństwa PN-EN 747-1+A1 minimalna wysokość pomiędzy płaszczyzną, na której śpi dziecko, a górną krawędzią barierki powinna wynosić 160 mm.
Wysokość materaca dla młodzieży
W przypadku dzieci starszych – nastolatków, wysokość materaca jest istotna z kilku powodów. Przede wszystkim spędzają one sporo czasu w pozycji siedzącej w szkole, a potem odrabiając lekcje – muszą dać swojemu kręgosłupowi odpocząć i zregenerować się w odpowiednich warunkach. Wielu nastolatków uprawia sport – treningi również wymagają, aby organizm porządnie się zregenerował. Po trzecie – wciąż kształtuje się układ kostny młodzieży, dlatego nastolatkowie nie powinni spać na przypadkowym łóżku, czy materacu. Z tego względu dzieciom powyżej 12/13 roku zaleca się spanie na materacach dla dorosłych o niższej wadze albo materacach juniorskich 14 cm. Materace dla młodzieży powinny mieć wysokość mieszczącą się w przedziale 14–25 cm – w zależności od wypełnienia.
Wysokość materaca dla osób szczupłych
Osoby szczupłe nie wywierają na materac dużego nacisku, dlatego rekomenduje się im modele raczej miękkie i średniomiękkie. A co z wysokością? Osoby lekkie i szczupłe mogą wybierać niskie materace, trzeba jednak zwrócić uwagę, aby wybrany model nie był zbyt cienki, bo mimo niewielkiej wagi będziesz odczuwać nacisk na stelaż. Materace dla osób o niskiej wadze powinny mieć około 20 cm, choć tak naprawdę niemal wszystkie grubości będą komfortowe. Możesz wybrać na przykład któryś z naszych materacy klasycznych 20 cm. Raczej warto skupić się w tym przypadku na dobraniu idealnej twardości niż wysokości.
Wysokość materaca dla par
Dobór materaca dla dwóch osób śpiących w jednym łóżku to nie lada wyzwanie! Szczególnie jeśli znacząco różnią się budową ciała. Jakie materace dla par o dużej różnicy wagi sprawdzą się najlepiej? Tutaj też kluczowa jest twardość materaca, którą należy dostosować do potrzeb cięższej osoby. Wysokość nie pozostaje jednak bez znaczenia – szczególnie w przypadku osób o dużej wadze ciała.
Jak więc rozwiązać problem różnych sylwetek na jednym łóżku? Jedną z opcji są materace pojedyncze – to rozwiązanie idealne, gdy partnerzy mają odmienne preferencje względem materaca i skrajnie różnią się budową ciała. W innym przypadku, w łóżku małżeńskim najlepiej sprawdzają się materace partnerskie z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej o wysokości 19-27 cm. Dopasowują się do kształtu sylwetki pod wpływem temperatury ciała użytkownika, dzięki czemu każda osoba ma zapewniony komfort snu. Oprócz tego charakteryzuje je różnica twardości lewej i prawej strony.
Wysokość materaca dla osób o wyższej wadze
Materac dla osób o wyższej wadze musi być odporny na odkształcenia, dobrze podpierać ciało i być wytrzymały. Z tego względu osoby z nadwagą muszą postawić na modele twarde oraz wysokie – najlepiej takie, które mają grubość większą niż 25 cm, np. materace premium 26 cm, dostępne w naszej ofercie. Zbyt cienki materac spowoduje, że osoba z nadwagą będzie odczuwała stelaż łóżka, co jest dyskomfortem utrudniającym zdrowy i spokojny sen.
Wysokość materaca dla seniorów
Wybór materaca dla seniora to bardzo ważna kwestia, wpływająca nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo – szczególnie jeśli jest to osoba mająca problemy zdrowotne albo z ograniczoną mobilnością. Całkowita wysokość łóżka (materaca wraz z ramą łóżka) powinna być taka, żeby osoba starsza mogła swobodnie usiąść na krawędzi łóżka, ze stopami płasko na podłodze i kolanami pod kątem prostym. To znacząco ułatwia wstawanie i kładzenie się do łóżka, zwłaszcza osobom o ograniczonej mobilności. Idealny materac (przy standardowej ramie łóżka) powinien mieć wysokość około 20-30 cm – dokładny model (np. materac komfortowy 22 cm) należy wybrać po zmierzeniu konkretnego łóżka.
Grubość materaca ma duże znaczenie też w przypadku łóżka ze stelażem elektrycznym. Zbyt gruby materac nie będzie się poddawał pracy stelaża i nie będzie się odpowiednio zaginał. Przy stelażu elektrycznym najlepszy będzie materac o wysokości 18-21 cm. Zawsze warto jeszcze sprawdzić zalecenia producenta łóżka w tym zakresie.
Czym się kierować przy wyborze wysokości materaca do łóżka? Dlaczego wysokość materaca do spania ma znaczenie dla jakości snu
Materac odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika uwzględnia jego wagę, kształt sylwetki i jest dopasowany do kondycji zdrowotnej. Oznacza to tyle, że wybór materaca należy zawsze rozpatrywać w kontekście konkretnej osoby. Osobom szczupłym i całkowicie sprawnym wystarczą standardowe materace o grubości około 20 cm. Chcąc jednak poprawić swój komfort wypoczynku, zaleca się zakup wyższego materaca. Bowiem odpowiedni poziom, na którym posiadamy powierzchnię do snu, pozwala siadać i podnosić się z niej bez nadwyrężania kręgosłupa.
Dlaczego wysokość materaca do spania ma znaczenie dla jakości snu
Wyobraź sobie, że śpisz na cienkim materacu i czujesz pod sobą cały stelaż łóżka. Prawdopodobnie albo nie prześpisz tak nocy albo obudzisz się z bólem wszystkich części ciała. Materac może mieć odpowiednią twardość, być hipoalergiczny i higieniczny, ale jeśli będzie zbyt cienki – po prostu uniemożliwi właściwą ci regenerację.
Stoisz przed wyborem materaca? Zwróć uwagę nie tylko na twardość, ale i wysokość (czyli grubość) poszczególnych modeli. Wysokość materaca do spania jest szczególnie istotna przy wyborze egzemplarza dla niemowląt, nastolatków i osób starszych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie materace posiadamy dostępne "od ręki" skontaktuj się z nami pod numerem +48 694 307 307 lub napisz na: sklep@sensive.pl