Sensive » Blog » Co ile wymieniać materac na nowy? Poznaj wskazówki
Blog
czas 3 minut/y

Co ile wymieniać materac na nowy? Poznaj wskazówki

Nawet najlepszy materac charakteryzuje się określoną żywotnością. Koniecznością jest jego systematyczna wymiana, aby zapewnić sobie ciągłość komfortowego snu. I tu pojawia się problem – co ile wymieniać materac na nowy?...
Sensive
Sensive Publikacja: 18.06.2019
Materace Sensive - producent materacy do hoteli

Nawet najlepszy materac charakteryzuje się określoną żywotnością. Koniecznością jest jego systematyczna wymiana, aby zapewnić sobie ciągłość komfortowego snu. I tu pojawia się problem – co ile wymieniać materac na nowy? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym w odpowiednim czasie dokonasz kolejnego zakupu.

Statystyczny Polak spędza w łóżku 2912 godzin rocznie, co wpływa na dość intensywną eksploatację powierzchni spania. Z tego powodu nawet najlepszy materac trzeba będzie wymienić po pewnym czasie.

Co ile wymieniać materac?

Co prawda producent materacy udziela informacji związanej z żywnością danego produktu. Jednak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, co ile wymieniać materac. Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, m.in.:

 • intensywności użytkowania,
 • sposobu pielęgnacji i konserwacji,
 • jakości zastosowanego wypełnienia.

To, że producent określa żywotność materaca na 10 lat wcale nie oznacza, że przez tak długi czas będzie służyć. Dlaczego? Jeśli ktoś nie stosuje się do zaleceń związanych z pielęgnacją czy użytkowaniem, wówczas okres przydatności może się wyraźnie zmniejszyć. I odwrotnie – jeśli ktoś sypia na materacu bardzo rzadko, żywność będzie nieco dłuższa niż ta deklarowana przez producenta.

Dowiedz się: Jak czyścić materac?

Kiedy konieczna jest wymiana materaca?

Zastanawiasz się, kiedy wymiana materaca jest koniecznością? Warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych sygnałów, które mogą sugerować potrzebę zakupu nowego produktu.


Zmiany w obrębie materaca

Sygnały takie jak, np.:

 • wgłębienie na płaszczyźnie,
 • zapadanie się podczas snu,
 • skrzypienie sprężyn,
 • wbijanie się sprężyn w ciało,
 • punktowe odkształcenie lub zapadnięcie się sprężyn,
 • zmniejszenie elastyczności,
 • obniżenie twardości,
 • pylenie pianki lateksowej,
 • grudki w piance,

świadczą o zużyciu materaca i konieczności jego wymiany.

Dolegliwości bólowe

Twoją czujność powinno wzbudzić pogorszone zdrowie i samopoczucie. Jeżeli zaczynasz odczuwać bóle pleców czy karku, a jednocześnie nie wysypiasz się, warto sprawdzić aktualny stan materaca. Być może jego zużycie powoduje dyskomfort i problemy zdrowotne?

Alergia

Drapanie w gardle, kichanie czy problemy skórne to objawy, które mogą sugerować konieczność wymiany materaca.

Czy wiesz, że w ciągu 10 lat w warstwach materaca mogło nagromadzić się nawet 2 mln roztoczy? To, w połączeniu z potem, łupieżem czy martwym naskórkiem, może sprzyjać alergii lub rozwojowi chorób układu oddechowego.

Wymiana materaca – jaki model wybrać?

Czy konieczność wymiany materaca oznacza, że musisz zdecydować się na ten sam model? Chociaż taki zakup zmniejsza prawdopodobieństwo wyboru nietrafionego produktu, nie do końca jest dobry. Dlaczego?

Na przestrzeni 7-10 lat mogą pojawić się nowe technologie, które wpłyną na poprawę komfortu związanego z użytkowaniem materaca. Jeśli zdecydujesz się na sprawdzony model, odbierasz sobie jednocześnie możliwość przetestowania jeszcze wygodniejszego modelu.

Warto pamiętać, że na przestrzeni lat zmieniają się nie tylko preferencje, ale i potrzeby. Większa / mniejsza masa ciała, dolegliwości bólowe kręgosłupa lub inne schorzenia – to wszystko może wpływać na wybór odpowiedniego modelu.

Czytaj też: Materac dla osoby starszej – czym się kierować?

Dobry materac to podstawa komfortowego snu. Jeśli chcesz się wysypiać, jednym z warunków jest regularna wymiana materaca na nowy.