Sensive » Blog » Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dziecięcego?
Blog
Porady
czas 3 minut/y

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dziecięcego?

Wydawałoby się, że pierwszy zakup materaca dla naszego maluszka mamy już za sobą, a każdy kolejny zakup będzie prostszy, ale czy na pewno? Gdy nasze maleństwo wyrosło już z kołyski...
Sensive
Sensive Publikacja: 14.04.2021
radosne dziecko na materacu dziecięcym Sensive

Wydawałoby się, że pierwszy zakup materaca dla naszego maluszka mamy już za sobą, a każdy kolejny zakup będzie prostszy, ale czy na pewno? Gdy nasze maleństwo wyrosło już z kołyski lub pierwszego łóżeczka, musimy zacząć się rozglądać za pierwszym „dorosłym materacem” dla starszaka.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi kiedy jest czas zakupu kolejnego materaca dla dziecka. Szczególnie gdy większość rodziców na początku decyduje się na umieszczenie łóżeczka w swojej sypialni aby ułatwić sobie opiekę nad noworodkiem lub po prostu ze względu na brak miejsca nie są w stanie urządzić osobnego pokoiku dla dziecka. Najczęściej pomiędzy 3-4 roku życia, gdy dziecko jest już większe rodzice decydują się na zakup kolejnego, większego łóżeczka. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, rośnie w innym tempie i ma inne wymagania dlatego ta granica wiekowa nie jest ściśle określona. Jednak wszyscy rodzice chcą zapewnić swemu maleństwu zdrowy i spokojny sen.

Jakie materace dziecięce znajdziemy na rynku?

Na rynku jest bardzo wiele modeli, szczególnie modne w ostatnim czasie stały się materace w wypełnieniem z materiałów naturalnych, takich jak : gryka, kokos. Obecnie się od nich odchodzi ze względu na odkształcenia i twardość. Kolejnym popularnym wkładem są sprężyny typu pocket lub bonnelowe, nie są za zabronione ale nie dopasują się odpowiednio do kręgosłupa naszego dziecka. Wiele zalet posiadają materace z pianki lateksowej, mają tylko jedną wadę, jeśli któryś z rodziców jest uczulony na lateks to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko również będzie na niego uczulone. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydają się materace piankowe, ale i one muszą być antyalergiczne i antybakteryjne. Szczególnie polecane są materace piankowe z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Dlaczego materac piankowy będzie lepszym wyborem dla maluszka

Poniżej kilka zalet przemawiających za wyborem materaca piankowego:
*Rodzaje twardości – najlepsza twardość dla dziecka to materace średniomiękie lub średniotwarde. Modele zbyt twarde przypominające „deskę” nie zapewnią odpowiedniego podparcia i mogą prowadzić do kłopotów z zasypianiem, natomiast zbyt miękkie pianki spowodują zbyt duże odkształcenie i obniżą komfort snu dziecka.
*Różnorodność pianek- Na rynku są dostępne materace posiadające warstwy z pianki wysokoelastycznej, wysokosprężystej lub termoelastycznej. Na dużą uwagę zasługuje ta ostatnia, która dodatkowo dopasowuje się pod wpływem temperatury do kształtu ciała. Nie zapominajmy jednak, by nie przesadzać z ilością tej pianki, kilka centymetrów w zupełności wystarczy.
*Utrzymanie czystości – wszystkie materace piankowe firmy Sensive posiadają zdejmowane pokrowce, które można prać w pralce. Zapewnia to łatwe utrzymanie czystości, szczególnie gdy zaczynamy odzwyczajać dziecko od jednorazowych pieluszek. Warto też dodatkowo używać wodoodpornych prześcieradeł.
*Dopasowanie do modelu łóżeczka – Materace piankowe składające się wyłącznie z różnych rodzajów pianek możemy dopasować do najbardziej popularnych modeli łóżek. Jeśli jednak potrzebujemy niestandardowy kształt lub to na nasze życzenie producent materacy może wykonać odpowiednio dopasowany wymiar.

Na pewno każdy rodzic pragnie aby jego dziecko miało wszystko co najlepsze. Zdrowy i komfortowy sen to zdecydowanie bardzo ważny aspekt życia już od najmłodszych lat. Warto zainwestować w produkt z wysokiej jakości prefabrykatów.