Sensive » Blog » Stelaże do łóżka
Blog
Porady
czas 3 minut/y

Stelaże do łóżka

Decydując się na aranżację sypialni coraz większą uwagę zwracamy na najważniejszy mebel, czyli łóżko. O ile sporo czasu poświęcamy na wybór modelu pod względem wielkości i wyglądu to bardzo często...
Sensive
Sensive Publikacja: 01.07.2021
stelaż na materac STANDARD

Decydując się na aranżację sypialni coraz większą uwagę zwracamy na najważniejszy mebel, czyli łóżko. O ile sporo czasu poświęcamy na wybór modelu pod względem wielkości i wyglądu to bardzo często zapominamy o dobrze dobranym materacu i stelażu lub dokonujemy wyboru szybko i powierzchownie. Poniżej znajdują się podstawowe informację na temat stelaży, które jednocześnie wystarczą nam do podjęcia decyzji na jaki model się zdecydować.

Jak wybrać dobry stelaż?

Nieprawidłowo dobrany stelaż nie pozwoli nam w pełni cieszyć się nawet z najlepszego materaca. Dodatkowo możemy mieć wrażenie, że nasz materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki niż w salonie jeśli podczas zakupu i testowania materaca nie dowiedzieliśmy się na jakim rodzaju stelaża leży dany model materaca. Jeśli zakupu stelaża nie potraktowaliśmy „po macoszemu” to zyskamy prawidłowe podparcie kręgosłupa przez rozłożenie ciężaru i nacisku na materac oraz stelaż, zapewnimy dłuższą żywotność materaca, poprawimy cyrkulację powietrza oraz zyskamy prawidłową stabilizację materaca w ramie łóżka. Mimo, że stelaża nie widać to nie należy zapominać o jego pielęgnacji: nie dopuśćmy do zawilgocenia stelaża, pomiędzy łóżkiem a stelażem powinien być zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, co najmniej dwa razy do roku należy przetrzeć wilgotną ściereczką wszystkie listewki, w przypadku ruchomych stelaży należy ruchome części naoliwić.

Jakie rodzaje stelaży są dostępne na rynku?

– klasyczne typu ruszt – wszystkie listewki są mocowane „na sztywno”, tworząc rodzaj rusztu. Ten typ stelaży nie zaleca się pod materace lateksowe, termoelastyczne czy piankowe, ponieważ zdarza się, że poszczególne listewki są dość szeroko od siebie ustawione, co powoduje przeniesienie całego ciężaru na materac. A nasz materac szybciej się zużywa. Ich zaletą jest dość niska cena.

– klasyczne rolowane na taśmie – zbudowane z listewek umocowanych na taśmie, które nie uginają się pod ciężarem. Ich zaletą jest dość niska cena i łatwość w transporcie (bez problemu możemy je zwinąć).

– stelaże elastyczne typu flex– najbardziej popularny rodzaj stelaży. Zbudowane są z ramy oraz listewek. Listwy są przymocowane są do obudowy za pomocą kieszonek wykonanych najczęściej z plastiku, przez co przy nacisku delikatnie się uginają. Na środku umieszczone są dodatkowe plastikowe regulacje, dzięki którym możemy dostosować do naszych potrzeb.

Ten typ stelaża przejmuje ciężar ciała z materaca, który zostaje w ten sposób odciążony, co przedłuża jego żywotność.

modele regulowane ręcznie – są to elastyczne stelaże, które mają regulowany zagłówek i podnóżek.

stelaże regulowane elektrycznie – są bardziej zaawansowanym typem stelaży, gdzie mamy możliwość ustawienia zagłówka lub podnóżka elektrycznie. Taki model jest polecany w łóżkach osób chorych lub ceniących wygodę .

Wybierz mądrze

Wybór odpowiedniego stelaża jest tak samo ważny jak dobrze dopasowany materac. Odpowiednie odstępy pomiędzy listwami pozwolą na prawidłową pracę materaca, ale też na cyrkulację powietrza. Polecamy korzystanie ze stelaży elastycznych, które umożliwiają długą żywotność materaca i komfortowy wypoczynek.