Sensive » Blog » Materac dla par – jaki wybrać? Kompleksowy poradnik
Blog
Porady
czas 6 minut/y

Materac dla par – jaki wybrać? Kompleksowy poradnik

Jeżeli jesteś w związku, zapewne nie wyobrażasz sobie, aby budzić się i zasypiać z dala od drugiej połówki. A skoro śpicie w jednym łóżku, warto się zastanowić, jak dobrać materac...
Sensive
Sensive Publikacja: 07.02.2024
Zakochana para przytula się na materacu premium dla par Sensive

Jeżeli jesteś w związku, zapewne nie wyobrażasz sobie, aby budzić się i zasypiać z dala od drugiej połówki. A skoro śpicie w jednym łóżku, warto się zastanowić, jak dobrać materac dla dwojga, który zapewni Wam komfort nocnej regeneracji. Oto kluczowe kwestie, które dobrze jest wziąć pod uwagę.

jaki materac dla par wybrać

Jeden czy dwa materace dla pary?

Wybór materaca nie jest prostą sprawą, nawet gdy bierze się pod uwagę wyłącznie potrzeby jednego użytkownika. W końcu to do jego potrzeb dobiera się np. twardość modelu czy typ jego konstrukcji. Pojawia się więc pytanie, czy zamiast wybierać jeden materac dla pary nie zdecydować się na dwa oddzielne?

Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale również wady. Na plus przemawiają:

 • możliwość „pogodzenia” rozbieżnych oczekiwań obojga partnerów, zwłaszcza gdy każde oczekuje od materaca czegoś innego;
 • łatwiejszy dobór modeli dla osób o dużej rozbieżności masy ciała.

Jest jednak duży minus takiego rozwiązania: uskok pomiędzy jednym a drugim materacem. Ta przerwa, zwłaszcza jeżeli w nocy często zmieniacie pozycję, tylko się pogłębi. A to oznacza, że któreś z partnerów może się rano obudzić… śpiąc w „kanale”. Ból pleców murowany.

Jak temu zapobiec? Jeżeli zdecydujecie się nie na jeden materac dla pary, a na dwa oddzielne:

 • wybierzcie modele o podobnej wysokości oraz kształcie – tak, aby po złączeniu nie było między nimi istotnej różnicy „poziomów”;
 • pomyślcie o inwestycji w dodatkowy materac nawierzchniowy, który połączy dwa „podkłady” w jedną konstrukcję.

Takie rozwiązania poprawią jakość Waszego snu. Pamiętajcie też, że da się znaleźć dobry model dla dwóch osób. Dostępne są nawet materace dla par o dużej różnicy wagi. Poza tym inwestycja w jeden produkt, a nie w dwa, oznacza zazwyczaj mniejszy wydatek. Nie trzeba się też irytować wspominanym już uskokiem – przy dwóch materacach nie da się go do końca wyeliminować.

Jakie wypełnienie powinien mieć dobry materac dla par?

Na rynku dostępne są materace dla par o różnych rodzajach wypełnienia. Zasadniczo to, czy postawicie na materace kieszeniowe czy piankowe, zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji. A te mogą być zbliżone – zwłaszcza jeśli oboje mieścicie się w podobnym przedziale wagowym (np. 50-80 kg) i macie podobne upodobania.

Zasadniczo:

 • materace piankowe są świetne, jeśli zależy Wam na dobrym dopasowaniu powierzchni do ciała, niezależnie od pozycji spania, jak również na bardzo niskim nacisku, a zatem – niewielkim ryzyku zaburzenia przepływu krwi;
 • materace kieszeniowe nowej generacji zapewniają bardzo wysoką stabilność podparcia i, najczęściej, są podzielone na strefy twardości. Najlepsze są te, w których kieszeniowy rdzeń jest wzbogacony o warstwy pianki termoelastycznej i wysokooelastycznej. Zapewniają one ortopedyczne właściwości i zwiększają komfort snu.

Jaka powinna być twardość materaca dla par?

Dobranie odpowiedniej twardości przy dobieraniu materaca dla dwojga może być największym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy między partnerami panuje spora rozbieżność masy ciała. Jeżeli jednak różnice pomiędzy Wami nie przekraczają ~20 kg, najczęściej będziecie w stanie zgodzić się co do jednej twardości. Czyli jakiej? Zasadniczo – im więcej ważycie, tym twardszy materac powinniście wybrać.

Standardowo stosuje się skalę twardości od 1 do 5, gdzie 1 to materace miękkie, a 5 – bardzo twarde. Jak zatem dobrać odpowiedni model do masy ciała? Otóż:

 • modele H1 są odpowiednie dla osób ważących poniżej 60 kg;
 • modele H2 to dobry wybór dla osób w przedziale 50-80 kg;
 • H3 sprawdzą się dla partnerów ważących 80-100 kg;
 • H4 to materace dla osób o wyższej wadze, powyżej 100 kg;
 • H5 to twardość, którą docenią cięższe osoby, które lubią naprawdę twarde powierzchnie do spania.

Warto się kierować tymi wskazówkami, ale także indywidualnymi upodobaniami. Jeżeli zatem jesteście np. na granicy dwóch przedziałów, dobrze jest przetestować, jak czujecie się na materacach o różnych stopniach twardości. Indywidualne preferencje mają znaczenie!

Dodatkowe rozwiązania w materacach dla par

Producenci materacy rozumieją, że partnerzy śpiący w jednym łóżku mają odmienne preferencje i „parametry” ciał. Dlatego dostępne są modele uwzględniające te rozbieżności. Chodzi tu przede wszystkim o materace dla par o dużej różnicy wagi. Są to modele, które z jednej strony są twardsze, a z drugiej bardziej miękkie. Pozwala to wyeliminować problem, który inaczej nie pozwalałby spać na jednym materacu.

Jak to działa? Takie materace dla par najczęściej:

 • mają jednolity, kieszeniowy rdzeń – dla zapewnienia całej konstrukcji optymalnej stabilności;
 • są wykończone odmiennymi warstwami pianki po każdej ze stron – np. po jednej spełnia ona normy H2, a po drugiej – H3.

W efekcie oboje partnerzy czują się dobrze i spokojnie przesypiają całą noc. Bez narzekania na ból pleców czy drętwienie kończyn.

Jaki materac dla pary o różnej wadze sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się, jaki materac wybrać dla dwojga partnerów o różnej masie ciała? Szczególnie polecamy modele asymetryczne z kolekcji Sensive. Są to:

 • Asimmetric Memory – wykonany z wykorzystaniem pianki Memory, która dopasowuje się do kształtu i pozycji ciała podczas snu, przez co zapewnia lepsze podparcie i „otula”;
 • Asimmetric Latex – bardzo sprężysty i dość miękki (choć nadal z 2 strefami); wykończony pianką lateksową, która dodatkowo ma właściwości antyalergiczne;
 • Asimmetric Comfort – 7-strefowy materac dla par o dużej wysokości, świetny do „głębszych” ram łóżka; również otulony piankami lateksową, termoaktywną i wysokosprężystą z obu stron.

Jeżeli nie wiesz, który model wybrać, skontaktuj się z nami – podpowiemy.

para, która śpi dla materacu dla par

Nie tylko materac dla par – jak jeszcze poprawić komfort snu we dwoje?

To, jak dobrać materac dla dwojga, jest ważną kwestią. Pamiętaj jednak, że na komfort snu w duecie wpływ mają również inne kwestie. Jak o niego zadbać? Warto np.:

 • kłaść się spać mniej więcej o tej samej porze – tak, aby jedno z partnerów nie wybudzało drugiego „w środku nocy”;
 • wyposażyć się w dwie kołdry – tak, aby żadne z partnerów nie „zdzierało” okrycia z drugiego;
 • zwrócić uwagę na pozycje snu – komfortowe będą np. ta, gdy jesteście do siebie zwróceni plecami, leżąc na boku czy pozycja „na łyżeczkę”; unikać warto natomiast opierania się głową o ramię partnera czy oplatania jego nóg swoimi – takie układy mogą zaburzyć krążenie krwi i szybko skończyć się drętwieniem kończyn.

Podsumowując, w pierwszej kolejności zadbajcie o wybór dobrego materaca dla pary, a potem – o komfortowy sen każdej nocy. Dobranoc!