Sensive » Blog » Jak urządzić małą sypialnię?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jak urządzić małą sypialnię?

Kilka metrów, jedno okno, drzwi i co dalej? Jeśli uważasz, że urządzenie małej sypialni to wielki wyczyn, jesteś w błędzie. Owszem, wyposażenie małego pokoju może być wyzwaniem, ale przy pomocy...
Sensive
Sensive Publikacja: 23.04.2022

Kilka metrów, jedno okno, drzwi i co dalej? Jeśli uważasz, że urządzenie małej sypialni to wielki wyczyn, jesteś w błędzie. Owszem, wyposażenie małego pokoju może być wyzwaniem, ale przy pomocy kilku sztuczek możesz go zamienić w wygodną i przytulną przestrzeń. W sypialniach sednem jest praktyczność i wygoda, a my wiem, jak to zrobić. Poznaj kilka naszych porad.

Dobierz odpowiednie kolory

To jedna z najważniejszych decyzji i to nie tylko, jaki kolor będą miały ściany, ale także tekstylia i wezgłowie oraz rama łóżka. Prostą zasadą przy małej sypialni jest wybór jasnych tonów, które optycznie powiększają przestrzeń. Osiąga się to poprzez malowanie wszystkich ścian na ten sam kolor.

Jeśli zdecydujesz się na jasne kolory, rankiem, gdy się przebudzisz, przywitasz dzień w spokojnym i energetyzującym pokoju. Małe sypialnie z wyposażeniem w ciemnych lub neutralnych tonacjach mogą być również przytulne, dają poczucie relaksu i odosobnienia, ale najlepiej wieczorem. W dzień mogą tworzyć przytłoczoną przestrzeń.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Jeśli chcesz mieć wrażenie, że zyskujesz kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni, w urządzaniu małej sypialni zawsze ważne jest odpowiednie światło. Niech jego blask dotrze w każdy zakamarek, a uzyskasz efekt przestronności. W tym celu nie używaj ciężkich zasłon, które zaciemniają okno. Najlepiej poszukaj przezroczystych firan oraz maksymalnie wyeksponuj okna. O światło w twojej ulubionej przestrzeni niech zadbają także lampy i lampeczki, które nie zajmują dużo miejsca.

Komfortowe łóżko tapicerowane

Może się wydawać, że jeśli chodzi o małe sypialnie, najlepszym rozwiązaniem jest małe łóżko. Nieprawda! W przypadku małych pomieszczeń kluczem jest zastanowienie się nad wymiarami łóżka i wysokością materaca. Oto nasz propozycje:

  • Łóżko DAINTY: na nogach skandynawskich, które ma proste, oryginalne wzornictwo. Wezgłowie z delikatną ramówką jest gwarancją komfortu dla użytkowników sypialni. Co istotne, łóżko jest w wykonane w stylu kontynentalnym, czyli materac umieszczony jest na równi z bokami łóżka, zaś stelaż oparty jest na skrzyni łóżka. Dzięki temu możesz mieć w sypialni piękne łóżko tapicerowane, które nie zajmie więcej przestrzeni niż szerokość materaca.
  • Łóżko na wymiar: w szczególnych przypadkach, gdy żaden dostępny model łóżka nie pasuje wymiarami lub wyglądem do twojej małej sypialni, polecamy zamówienie łóżka na wymiar. Jesteśmy w stanie dopasować zarówno ramę i wezgłowie łóżka, jak i technikę otwierania wnętrza do możliwości pomieszczenia.
  • Klasyczne materace: o wysokości 20 cm będą idealnie komponowały się z małą przestrzenią. Nie będą zbyt niskie, ani za wysokie, nie przytłoczą wnętrza, a przy tym pozostaną komfortowe i zapewnią zdrowy sen. Szczególnie polecamy materac piankowy Memory Fit, który został wykonany z dwóch rodzajów pianek. Jedna zapewnia trwałość materaca i prawidłową wentylację, a druga dopasowuje się do kształtu ciała, czym poprawia komfort snu.

Mało mebli, więcej przestrzeni

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko i to ono powinno stanowić jej centralny punkt. Gdy chcesz dodatkowo umeblować przestrzeń, postaw raczej na rozwiązania praktyczne i niezajmujące dużo miejsca. Jeśli wybierasz szafę, zdecyduj się na tę z drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu możesz zaoszczędzić te 50-60 cm, które zabrałyby jej drzwi otwierane tradycyjnie.

Radzimy jednak ograniczyć się tylko kilku lekkich mebli takich jak małe stoliki przy łóżku oraz półki na ścianie na książki i ozdobne przedmioty. W małej sypialni warto postawić na minimalizm i zachowanie porządku. Dlatego lepiej pozbądź się nieprzydatnych rzeczy, a te, które możesz, pochowaj w praktycznych zakamarkach. Pomoże ci w tym np. łóżko z pojemnikiem, w którym przechowasz pościel, koce, a nawet sezonowe ubrania.

Mała sypialnia nie musi być nudna. Możesz oczywiście zaszaleć z kolorowymi tekstyliami na łóżku, a nawet położyć duży dywan na podłodze, który nada przestrzeni przytulności. Pamiętaj jednak, że jest to pomieszczenie, które ma spełniać swoją podstawową funkcję: być oazą dla komfortowego snu. A tego bez wygodnego łóżka i materaca nie osiągniesz.