Sensive » Blog » Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana wypadnięciem dysku to częsta dolegliwość u dorosłych. Powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, także ból podczas spania. Dlatego osoby z tym schorzeniem szczególnie powinny zadbać o...
Sensive
Sensive Publikacja: 31.05.2022

Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana wypadnięciem dysku to częsta dolegliwość u dorosłych. Powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, także ból podczas spania. Dlatego osoby z tym schorzeniem szczególnie powinny zadbać o zakup bardzo dobrej jakości materaca, który pozwoli im wyspać się i wstawać bez bólu. Jaki będzie odpowiedni? Sprawdź.

Problematyczna przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa jest jedną z głównych przyczyn bólu pleców. Ten problem pojawia się, gdy jeden z krążków oddzielających kręgi jest nadmiernie zużyty i „trze” o drugie. Istnieje wiele przyczyn, które mogą sprawić, że dochodzi do wystąpienia tego schorzenia, jednak najczęściej są to nadwaga, genetyka, podnoszenie zbyt dużego ciężaru itp. Kiedy przepuklina naciska na nerw, daje poważne objawy bólowe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości mogą wystąpić w dowolnej części kręgosłupa, jednak najczęściej występują w odcinku lędźwiowym, czyli w dolnej części pleców.

Jeśli cierpisz na przepuklinę kręgosłupa, musisz zadbać o różne czynniki, które poprawiają lub przynajmniej nie pogarszają jej stanu. Wśród nich bardzo ważny jest materac odpowiedzialny za Twój odpoczynek, sen i regenerację organizmu. Wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy, aby pozycja spania była prawidłowa, odciążała kręgosłup i w pewnym stopniu zapobiegała bólowi spowodowanemu przepukliną.

Cechy, które musi posiadać dobry materac dla osób z przepukliną

Idealny materac dla osób z przepukliną kręgosłupa powinien charakteryzować się średnią twardością (H3). Zbyt miękki może powodować zapadnięcie się ciała podczas leżenia, a co za tym idzie utrudniać wstawanie i przekręcanie. Z kolei bardzo twardy materac – z jednej strony pomaga utrzymać wyprostowaną postawę, ale z drugiej taka płaszczyzna przy całonocnej regeneracji spowoduje bóle kręgosłupa.

Kolejna ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to jego zdolność do adaptacji. Niektóre materace dopasowują się do sylwetki pod wpływem nacisku ciała, a gdy nie są już używane – powracają do swojego naturalnego stanu.

Istotna jest również oddychalność, która pozwoli Twojemu materacowi wydalić ciepło uwalniane z Twojego ciała i wprowadzić świeże powietrze, które utrzymuje odpowiednią temperaturę. Produkty, które nie posiadają tej cechy, wydzielają dużo ciepła i sprzyjają nadmiernej potliwości osoby, która na nich śpi.

Najlepsze materace przy przepuklinie kręgosłupa

Zdecydowanie osoby, które mają przepuklinę kręgosłupa powinny zwrócić uwagę na materace z pianki wysokoelastycznej o zwiększonej gęstości i twardości oraz z pamięcią kształtu. Zawsze będzie lepsza niż model z samymi twardymi sprężynami, które wywierają nacisk na plecy. Dzięki temu masz pewność, że taka powierzchnia doskonale dopasuje się do ciała i utrzyma kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Na przykład 5-strefowy materac piankowy Pure Comfort składa się w sumie z trzech warstw. Jedna z nich to pianka wysokosprężysta, która usztywnia rdzeń wykonany z miękkiej pianki memory. Jego podstawę stanowi profilowana pianka wysokoelastyczna o zwiększonej gęstości i twardości.

ALT: Materac piankowy Pure Comfort

Dzięki temu materac ten zaliczany jest do produktów ortopedycznych, które optymalnie dopasowują się do kształtu anatomicznego każdej osoby i eliminują punkty nacisku, aby złagodzić napięcie mięśni i stawów. W konsekwencji poprawia stan wypoczynku osób, które cierpią na przepuklinę kręgosłupa, zarówno w części lędźwiowej, jak i innej np. odcinku szyjnym.

Alternatywą typowo piankowych materacy są modele kieszeniowe np. 7-strefowy Smart Pocket. Rdzeń złożony z kieszeni typu pocket obłożono warstwą pianki memory z jednej strony oraz pianką wysokoelastyczną z drugiej strony.

ALT: Materac kieszeniowy Smart Pocket

Dzięki takiemu rozwiązaniu materac ten jest bardzo dobrą opcją dla osób z przepukliną krążków międzykręgowych. Odciąża kręgosłup i ogranicza bóle pleców.

Jeśli wybierasz materac ortopedyczny, pamiętaj, że równie ważna jest odpowiednia poduszka. Dzięki takiemu zestawieniu zapewnisz sobie komfortowy wypoczynek i zdrowy sen.