Sensive » Blog » Jak wysypiać się w upały?
Blog
Porady
czas 3 minut/y

Jak wysypiać się w upały?

Gdy na dworze żar leje się z nieba, odczuwasz zmęczenie? Masz też problem z zaśnięciem i często wybudzasz się w nocy? To naturalny stan, którego doświadcza wiele osób. Wcale jednak...
Sensive
Sensive Publikacja: 30.06.2020

Gdy na dworze żar leje się z nieba, odczuwasz zmęczenie? Masz też problem z zaśnięciem i często wybudzasz się w nocy? To naturalny stan, którego doświadcza wiele osób. Wcale jednak nie musisz godzić się na taki dyskomfort. Poznaj kilka wskazówek – dowiedz się, jak wysypiać się w upały.

Wiele osób ma problemy z zaśnięciem i wybudzaniem się w środku nocy w okresie letnich upałów. Przyczyną jest zbyt wysoka temperatura panująca w sypialni, która uwarunkowana jest temperaturą powietrza. Optymalna wartość to ok. 20oC, ale nie zawsze udaje się ją osiągnąć – szczególnie, gdy nie masz zamontowanego klimatyzatora lub twoja sypialnia wychodzi na niekorzystną stronę.

Sprawdź też: Jak uniknąć problemów z zasypianiem?

Jak wysypiać się w upały – wskazówki

Chociaż polskie lato nie zawsze rozpieszcza wysokimi temperaturami, warto dowiedzieć się, jak wysypiać się w upały. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Ograniczenie nagrzewania sypialni

W okresie bardzo wysokich temperatur warto zmniejszyć intensywność nagrzewania się sypialni. Najprostszym sposobem jest zasunięcie rolet / żaluzji albo zasłon. Staraj się przy tym nie otwierać okna, ponieważ wpuścisz gorące powietrze.

Uruchomienie wentylatora

Alternatywą klimatyzatora może okazać się wentylator. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracował również w nocy (o ile hałas emitowany przez urządzenie nie będzie uciążliwy). Zwróć jednak uwagę, aby nie kierować go bezpośrednio w stronę łóżka.

Dobrym pomysłem jest również ustawienie przed nim miseczki z lodem – pomoże to schłodzić powietrze.

Sen w przewiewnej piżamie

W czasie upałów dobrze sprawdzi się piżama z przewiewnych materiałów. Świetnym rozwiązaniem będzie nie tylko bawełna, ale również len czy jedwab.

Alternatywa dla kołdry

Jeśli nie lubisz spać bez przykrycia, nie musisz wtulać się w ciepłą kołdrę. Na czas upałów zamień ją w cienki koc (np. z włókna bambusowego) lub prześcieradło. Sprawdzić się również może satynowa poszewka na kołdrę, która w kontakcie ze skórą pozostawia wrażenie delikatnego chłodu.

Chłodzenie prześcieradła

Aby schłodzić miejsce do spania, możesz pokusić się o włożenie prześcieradła do zamrażalnika – dosłownie na kilkanaście minut. Tak schłodzone, załóż na materac i połóż się spać. Odczujesz ogromną ulgę.

Jaki materac będzie odpowiedni na lato?

Czy wiesz, że wybór odpowiedniego materaca może wpłynąć na to, czy i jak będziesz wysypiać się w upały? Na gorące dni doskonale sprawdzą się modele, w których jedną z warstw utworzy pianka wysokoelastyczna (HR) lub wysokosprężyta (VP). Dlaczego? Struktura tych pianek ułatwia wentylację i cyrkulację powietrza.

Jeśli chodzi o materac na lato, rekomendujemy Smart Pocket charakteryzujący się dwiema twardościami. Z jednej strony została zastosowana pianka termoelastyczna – sprawdzająca się większą część roku. Z drugiej występuje pianka wysokoelastyczna – idealna podczas upałów.

Materac Smart Pocket – idealna propozycja na lato

Pianki te mają strukturę, która ułatwia wentylację i cyrkulację powietrza.

Teraz już wiesz, jak wysypiać się w upały. Zastosuj powyższe wskazówki w okresie wysokich temperatur, a szybko przekonasz się, że lato wcale nie musi wiązać się z bezsennością. Zapewnisz sobie poczucie komfortu i odprężenia, co przełoży się na doskonałe samopoczucie i znaczący przypływ energii.