Sensive » Blog » Problemy z zasypianiem – jak im zaradzić
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Problemy z zasypianiem – jak im zaradzić

Leżysz wieczorem w łóżku, masz zamknięte oczy i jesteś gotowy, by w końcu zanurzyć się w krainę sennych marzeń. Ale nic się nie dzieje, nawet odczuwasz ogromne zmęczenie. Potem ciągle...
Sensive
Sensive Publikacja: 10.03.2022

Leżysz wieczorem w łóżku, masz zamknięte oczy i jesteś gotowy, by w końcu zanurzyć się w krainę sennych marzeń. Ale nic się nie dzieje, nawet odczuwasz ogromne zmęczenie. Potem ciągle obracasz się z boku na bok i sięgasz po leki nasenne. To błąd, bo ich nie potrzebujesz, aby zasnąć. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym rozwiążesz wszelkie problemy z zasypianiem.

Nocna regeneracja

Nocna regeneracja organizmu podczas snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Dobry wypoczynek przynosi niezliczone korzyści zdrowotne. Pozwala narządom na:

  • regenerację,
  • odpoczynek,
  • oddech,
  • doładowanie energią.

Dosłownie wyłączasz się od zewnętrznych bodźców i doświadczeń dnia, ładujesz baterie i odpoczywasz. Utrzymanie prawidłowej rutyny snu przynosi korzyści między innymi układowi odpornościowemu, regulacji emocjonalnej, skutecznej reakcji na bodźce, szybszemu myśleniu.

Dlatego osoby, które cierpią na bezsenność, nie mogą przespać nocy i nigdy nie czują się w pełni wypoczęte. Dopiero gdy dokonają nawet niewielkich zmian poprawiających sen, mogą zaobserwować konkretne korzyści w ciągu dnia.

Sprawdź też: Jak wysypiać się w upały?

Wskazówka nr 1 – trzymaj się harmonogramu snu

Staraj się zachować rutynę pod względem czasu odpoczynku a rozproszenia uwagi, spania i wstawania. Unikaj drzemek w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Jeśli śpisz w innym czasie niż w nocy, postaraj się nie przekraczać 30 minut snu. Kładź się do łóżka i wstawaj w tym samym czasie. Zasypianie o tej samej porze każdej nocy ćwiczy twoje ciało i mózg w przygotowaniu się do snu i relaksacji.

Wskazówka nr 2 – zadbaj o uporządkowane środowisko do spania

Twoja sypialnia to pokój relaksu, oaza spokoju, miejsce przeznaczone do spania i odpoczywania. Dlatego musisz zadbać o to, aby atmosfera urządzonego wnętrza sprzyjała dobremu samopoczuciu. Podstawowym wyposażeniem sypialni są odpowiednie meble, czyli łóżko, szafki nocne, być może komoda i szafa. Unikaj jednak zagracania tego pomieszczenia. W sypialni wolna przestrzeń jest ważniejsza niż gdziekolwiek indziej, ale równie ważne jest utrzymanie w niej porządku.

Wskazówka nr 3 – wygodne łóżko dla lepszego snu

Kiedy łóżko staje się dodatkową przestrzenią do pracy lub jedzenia, traci swoją podstawową funkcję, którą ma spełnić. To w nim realizowany jest relaks i odpoczynek, a żeby tak się stało, łóżkiem nie może być kanapa lub rozkładany fotel. Najlepszym rozwiązaniem jest łóżko wyposażone w stelaż o kilku stopniach regulacji w płaszczyźnie zagłówka i podnóżka (np. stelaż standard 90×200), wielkością dopasowane do osób, które w nim śpią. Dlatego, jeśli cenisz sobie rozwiązania dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb, skorzystaj z opcji łóżka na wymiar.

Wskazówka nr 4 – właściwy dobór materaca i poduszki

Materac to centralny element twojego łóżka, gwarancja spokojnego i zdrowego snu. Dlatego powinien wspierać cię w każdej pozycji leżącej, aby cały kręgosłup znajdował się w odpowiedniej pozycji, a mięśnie mogły się rozluźnić. Na przykład materac piankowy Royal Latex z naszej oferty to produkt 7-strefowy, którego rdzeń został wykonany z pianki wysokoelastycznej. Dzięki temu masz pewność, że materac będzie trwały, stabilny i elastyczny. Pianka lateksowa daje duży komfort snu, a do tego jest antyalergiczna i antygrzybiczna, dzięki czemu zapewnia zdrowy i bezpieczny sen alergikom.

Wskazówka nr 5 – zadbaj o ciemność i ciszę

Światło z ulicy, telewizora lub sąsiedniego pokoju może utrudniać zaśnięcie. Postaraj się zmniejszyć ilość bodźców świetlnych przynajmniej na godzinę przed pójściem spać, to znaczy nie oglądaj telewizora, nie siedź przy komputerze, nie korzystaj z telefonu. Użyj zasłon lub rolet i zamknij drzwi, aby zaciemnić pokój. Możesz również spróbować założyć maskę na oczy do spania. Upewnij się, że nic nie zakłóci ciszy w sypialni. Wyłącz wentylator lub usuń zbyt głośne zegarki.

Dodatkowo dla poprawy komfortu zasypiania polecamy różne sposoby na relaks. Możesz wypić ziołową herbatę, szklankę ciepłego mleka, medytować lub po prostu weź ciepły prysznic lub kąpiel.