Materac dla alergika – na co zwrócić uwagę

Alergia zaczyna stanowić coraz częstszy problem współczesnego społeczeństwa. A jednym z najpopularniejszych alergenów jest kurz, dlatego osoby zmagające się z tą chorobą mają nie lada problem z utrzymaniem czystości szczególnie w sypialni, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Co prawda materac nie rozwiąże naszych problemów z alergią w stu procentach to właściwy model może ułatwić nam sen.

Do najpopularniejszych alergenów możemy zaliczyć pleśń oraz kurz i roztocza.
Pleśń jest rodzajem grzyba, którego zarodki są bardzo małe ( 2-5 mikronów). Te niewielkie rozmiary ułatwiają im szybkie rozprzestrzenianie się. Zarodki najlepiej rozwijają się w temperaturze 20-30 st. C, preferują miejsca wilgotne i ciepłe. To co jest dla alergików szkodliwe to produkty przemiany materii, czyli mikrotoksyny. Objawy uczulenia na pleśń to kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Roztocza to odchody pajęczaków i mają właściwości uczulające. Najlepsze warunki dla ich rozwoju znajdują się w naszym materacu i pościeli, gdzie mają odpowiednią temperaturę oraz stały dopływ pokarmu, ponieważ żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka. Objawy uczulenia na roztocza to między innymi: łzawiące i spuchnięte oczy oraz trudności w oddychaniu.
Aby zmniejszyć ilość alergenów możemy zdecydować się na antyalergiczny materac, który jest wyprodukowany z komponentów, które nie powodują dodatkowych uczuleń oraz utrudniają osadzanie się kurzu na powierzchni materaca. Dodatkowo dzięki rodzajowi wkładu na jaki się zdecydujemy możemy zmniejszyć ryzyko osadzania się alergenów do wewnątrz materaca. Mniej korzystne dla alergików są materace sprężynowe ponieważ w przestrzeniach między sprężynami jest dużo wolnej przestrzeni, w której mogą rozwijać się alergeny. Dlatego najlepsze materace dla alergików będą składać się wyłącznie z warstw pianki. Obecnie stosowane są wysokiej jakości pianki, które dzięki swojej strukturze zapewniają odpowiednią przewiewność i higienę. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materaca co z kolei uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów. Bardzo dobrymi opiniami osób zmagających się z alergiami cieszą się materace z warstwą pianki lateksowej. Pianka ta charakteryzuje się dużą gęstością, dzięki temu zmniejsza się ilość wchłanianego kurzu. Produkowana jest w całości lub częściowo z naturalnego mleczka kauczukowego, które posiada naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Przed zakupem należy jednak sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na lateks.
Jeśli zastanawiamy się czy lepszy nie będzie naturalny materiał taki jak: wełna, gryka czy trawa morska to takie środowisko może okazać się zbyt nieprzewiewane i ułatwiać rozwój roztoczy. Pozytywne opinie ma jednak mata kokosowa, która składa się z naturalnych włókien orzecha kokosowego i dzięki temu zapewnia odpowiednią przewiewność i higienę.
Gdy dokonany już wyboru materaca warto zastanowić się nad odpowiednim pokrowcem do niego. W ofercie firmy Sensive posiadamy pokrowiec Silver Line, jego struktura wzbogacona jest o jony srebra które działają bakteriobójczo, zmniejszają nieprzyjemne zapachy oraz ograniczają rozwój pleśni i grzybów. Mimo najlepszego pokrowca musimy pamiętać, aby zapytać sprzedawcę czy dany model ma możliwość zdjęcia i wyprania go w pralce. Wszystkie materace marki Sensive posiadają pokrowiec rozdzielny umożliwiający podzielenie go na 2 lub 3 części. I pamiętajcie: regularne wietrzenie materaca, odkurzanie go, pranie pokrowca min. co pół roku i wymiana bielizny pościelowej maksymalnie raz na 10 dni pozwolą nam na higieniczny sen bez niepotrzebnych objawów dodatkowych:) Dbajcie o zdrowy sen, bo przecież to aż 1/3 naszego życia!