Sensive » Blog » Materac dla alergika – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Blog
Porady
czas 6 minut/y

Materac dla alergika – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Alergia stanowi coraz częstszy problem współczesnego społeczeństwa. Jednym z najważniejszych elementów jej leczenia jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o otoczenie osoby...
Sensive
Sensive Publikacja: 15.01.2021

Alergia stanowi coraz częstszy problem współczesnego społeczeństwa. Jednym z najważniejszych elementów jej leczenia jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o otoczenie osoby zmagającej się z uczuleniem – szczególnie na kurz i roztocza. Sprawdź, jaki materac dla alergika będzie odpowiedni do sypialni.

kobieta ma spokojny sen dzięki materacowi dla alergików

Dobry materac dla alergika, czyli jaki?

Odpowiednie materace dla alergików nie są remedium na problemy zdrowotne, pomogą one jednak ograniczyć kontakt z niesprzyjającymi alergenami. Dlaczego? Niektóre wypełnienia materacy tworzą mniej sprzyjające środowisko dla rozwoju pleśni, roztoczy czy kurzu. To istotne choćby dlatego, że w łóżku spędzasz ok. 1/3 doby. Jeśli w tym czasie – jako alergik – narażasz się na kontakt z czynnikami, które Cię podrażniają, obniża się Twoja jakość snu. To natomiast przekłada się na gorsze samopoczucie i większe ryzyko problemów zdrowotnych.

Łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie, katar sienny, pokrzywka… – zmagasz się z tymi objawami? Przeglądając materace do łóżka, uwzględnij nie tylko na wymiar, poziom twardości czy typ konstrukcji, ale również zwróć uwagę na jego dostosowanie do potrzeb osób z alergiami.

Na kwestie uczulenia wpływa przede wszystkim to, jak materiały, z których jest wykonany materac, „reagują” na roztocza, grzyby, pleśnie, a także kurz czy pyłki. Dobry model materaca dla alergików to taki, który powstał z tworzyw w dużym stopniu odpornych na te mikroorganizmy, a zatem niesprzyjający ich osadzaniu się oraz namnażaniu. Musi mieć on również konstrukcją „oddychającą”, a zatem zapewniającą dobre odprowadzanie wody i cyrkulację powietrza. To istotne, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi niepożądanych alergenów.

Jaki materac dla alergika? Zwróć uwagę na wypełnienie

Materac dla alergika powinien być wykonany z surowców, które nie powodują uczuleń oraz utrudniają osadzanie się kurzu na powierzchni. Szczególne znaczenie ma jednak rodzaj wypełnienia – wśród dostępnych są takie, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka gromadzenia się kurzu czy roztoczy. Jakich tworzyw szukać? Oto przegląd tych najważniejszych.

Piankowy materac dla alergików

Materace piankowe dla alergika będą najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Brak sprężyn oznacza brak wolnych przestrzeni, w których mógłby gromadzić się kurz czy roztocza.

Nowoczesne pianki charakteryzują się nie tylko znacznie lepszą jakością, ale i większą przewiewnością oraz wydajniejszym odprowadzaniem wilgoci. Przekłada się to na ograniczenie ryzyka powstania warunków sprzyjających rozwojowi alergenów.

Jeśli chodzi o materace dla alergików, szczególnie polecane są modele wykonane z pianki lateksowej. Wyróżnia się ona dużą gęstością, co pozwala na zmniejszenie ilości wchłanianego kurzu. Produkowana jest w całości lub częściowo (w zależności od materaca) z mleczka kauczukowego, które wykazuje naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Oto kilka modeli, które warto wziąć pod uwagę.

Będzie idealnym wyborem jako materace dla dzieci alergików. Wykonany z profilowanej pianki wysokoelastycznej i perforowanej pianki lateksowej, zapewnia spokojny sen.

Tego rodzaju modele dostępne w różnych rozmiarach sprawdzą się doskonale jako materace dla dzieci alergików. Pianka wysokoelastyczna została uzupełniona warstwą perforowanej pianki lateksowej.

To materac piankowy dla alergika z pianki wysokoelastycznej oraz pianki lateksowej, który charakteryzuje się dobrą wentylacją.

Pamiętaj jednak o tym, że zanim kupisz materace lateksowe, upewnij się, że nie masz alergii na lateks.

Gryczane materace dla alergika

Materace gryczane czy te wykonane z wypełnieniem z innych naturalnych surowców absolutnie nie sprawdzą się jako materace dla alergików. Dlaczego? Może się tam stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi roztoczy. Wyjątek stanowią materace z wkładem kokosowym, który charakteryzuje się dobrą przewiewnością.

Dowiedz się więcej: Mata kokosowa w materacach

Jaki materac dla dziecka alergika? Kluczowe kryteria

Alergia dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Maluchy są bardziej wrażliwe na kontakt z drobnoustrojami, a przy tym – podatne na rozmaite infekcje. Dlatego dobierając materace dziecięce do łóżka pociechy, również warto wybrać model antyalergiczny. To dobry wybór, nawet jeżeli Twoje dziecko nie zmaga się często z uczuleniami.

Odpowiedni materac dla alergika na roztocza i inne drobnoustroje znajdziesz dla malucha w każdej kategorii wiekowej. Dostępne są zarówno materace o grubości 10 cm, odpowiednie do łóżeczka, jak i te przeznaczone dla starszych dzieci – np. tych w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Najczęściej w pierwszych latach życia polecane są modele z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, ponieważ to materiały dopasowujące się do kształtu ciała, a przy tym higieniczne. Pamiętaj również, aby koniecznie wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem. Jego regularne pranie jest również ważnym elementem przeciwdziałaniu „epizodom” alergii.

kobieta, która ma alergię śpi na materacu dla alergików

Nie tylko materace dla alergików – przydatne akcesoria

Udało ci się wybrać odpowiednie materace dla alergików? Sklep ma ich szeroki wybór, ale na tym nie warto kończyć podejmowania decyzji. Równie ważny jak materac, jest jego pokrowiec – i to nie tylko dla najmłodszych. Jako producent materacy – w tym także materacy dla alergików – szczególnie polecamy model Silver Line. Jego struktura została wzbogacona jonami srebra – o właściwościach bakteriobójczych, zmniejszających nieprzyjemne zapachy oraz ograniczających rozwój drobnoustrojów.

Pamiętaj! Wszystkie materace powinny mieć pokrowce rozdzielne, umożliwiające podzielenie ich na 2 lub 3 części. Ułatwia to utrzymanie ich w należytej czystości – z opcją wyprania w pralce. Dobrym wyborem są również kołdry antyalergiczne wypełnione innowacyjnym materiałem AMZ PureFill. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o astmatykach oraz alergikach. Wolne od wszelkich substancji chemicznych, toksyn i alergenów – gwarantują spokojny sen bez obawy o kontakt z roztoczami i innymi czynnikami uczulającymi. Kołdry są dostępne w wielu rozmiarach oraz grubościach. Warto więc mieć kilka sztuk – tak, aby np. zmieniać je wraz z porami roku.