Sensive » Blog » Kanapa funkcją spania – dlaczego należy jej unikać?
Blog
czas 5 minut/y

Kanapa funkcją spania – dlaczego należy jej unikać?

Każdy człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Jeśli już masz tracić swój cenny czas na sen, warto zadbać o jego możliwie najwyższą jakość. Trudno będzie ci to osiągnąć, jeśli kanapa...
Sensive
Sensive Publikacja: 18.03.2019
Materace Sensive - producent

Każdy człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Jeśli już masz tracić swój cenny czas na sen, warto zadbać o jego możliwie najwyższą jakość. Trudno będzie ci to osiągnąć, jeśli kanapa z funkcją spania służy do codziennego użytku. Dowiedz się, dlaczego lepiej unikać takiego mebla i sprawdź, jaką masz alternatywę.

Kanapa ustawiona w salonie to mebel wypoczynkowy. O ile jednak sprawdzi się do relaksu w ciągu dnia, o tyle nie będzie w stanie zapewnić komfortowego nocnego odpoczynku.

Kanapa z funkcją spania nie zapewni dobrego snu?

Chociaż kanapa z funkcją spania została stworzona z myślą o codziennym korzystaniu z niej, może nie zapewnić komfortowego snu. Dlaczego? Powodem jest wypełnienie, które w niczym nie dorównuje wypełnieniu standardowych materacy.

O ile w typowych sofach najczęściej stosuje się wypełnienie piankowe, o tyle kanapa z funkcją spania ma lepsze jakościowo „wnętrze”. W tych najlepszych modelach wypełnienie stanowią:

 • sprężyny faliste,
 • sprężyny bonellowe,
 • elastyczne taśmy siedziskowe,
 • pianka.

Mimo że taka konstrukcja jest już zaawansowana, nie zapewni dostatecznego komfortu podczas codziennego snu. W dłużej perspektywie jej użytkowanie może skutkować np. bólem pleców, choć sprawdzi się w przypadku okazjonalnego nocowania gości.

Co zamiast kanapy z funkcją spania?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort odpoczynku nocnego, najlepszym wyborem będzie materac piankowy lub sprężynowy – o stopniu twardości dobranym do indywidualnych potrzeb. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ nie dysponujesz oddzielną sypialnią, spanie na rozłożonej kanapie jest opcją ostateczną.

Sprawdź też: Dlaczego materac nie powinien leżeć na podłodze?

Materac nawierzchniowy na kanapę

Chociaż materac nawierzchniowy wykorzystywany jest w celu poprawy komfortu snu na zużytym już materacu, może okazać się wsparciem w przypadku spania na kanapie. Wystarczy rozłożyć go na powierzchni rozłożonej kanapy, aby zapewnić ciału lepsze podparcie.

W zależności od oczekiwanego stopnia twardości, można wybrać materac nawierzchniowy na kanapę:

 • wykonany z pianki,
 • piankowy z warstwą maty kokosowej.

Ta pierwsza opcja będzie odpowiednia dla osób preferujących bardziej miękkie podłoże. Zaś drugą propozycję docenią ci, którym zależy na zwiększeniu twardości materaca.

Warto jednak pamiętać, że materac nawierzchniowy wcale nie jest idealnym rozwiązaniem – i to z kilku powodów:

 • wymaga sporego miejsca do przechowywania – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zmieścisz go w pojemniku na pościel,
 • zwinięty w rulon, może się odkształcić po pewnym czasie, co wymusi konieczność jego wymiany.

Ponadto rozkładanie i składanie materaca – dzień w dzień – staje się problematyczne.

Kanapa ze stelażem włoskim

Namiastkę spania na klasycznym materacu może przynieść kanapa ze stelażem włoskim. Specjalna konstrukcja pozwala na „schowanie” materaca pod siedziskiem, dzięki czemu nie ma problemu z jego przechowywaniem po złożeniu kanapy.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak możliwość spania na wygodnym materacu, co jest zasługą m.in.:

 • dość grubego materaca,
 • równej powierzchni.

Jednak i taka opcja nie jest w stanie zastąpić spania na tzw. łóżku małżeńskim. W tym przypadku w grę wchodzą głównie materace piankowe o określonej grubości – zwykle ok. 10-12 cm. Dla porównania, najlepsze materace do spania mogą mieć nawet 26 cm wysokości.

Na czym spać, aby się wyspać?

Jeżeli ponad wszystko stawiasz komfort nocnego odpoczynku, materace do spania to najlepsza z możliwych opcji.

Należy jednak pamiętać, aby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Szeroka oferta rynkowa pozwala na spełnienie oczekiwań.

Materace sprężynowe

Do tej grupy zalicza się materace:

 • kieszeniowe,
 • bonellowe.

Różni je kształt i średnica sprężyn, oraz sposób ich wzajemnego połączenia. W przypadku bonellowych, sprężyny spięte są ze sobą na sztywno i uginają się całą powierzchnią, natomiast sprężyny kieszeniowe połączone są elastycznie, dzięki czemu pracują niezależnie.

Materac kieszeniowy Pocket Memory

Rdzenie sprężynowe obłożone są płytami wykonanymi z różnych materiałów. Ich grubość, rodzaj i układ ma bezpośredni wpływ na właściwość materaca. Najczęściej spotykane surowce to: pianki poliuretanowe, w tym termoelastyczne pianki typu visco, maty kokosowe, lateks, czy maty wykonane ze sprasowanej trawy morskiej.

Przy projektowaniu należy pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. Ważny jest odpowiedni i wyważony dobór komponentów. Dla przykładu, zbyt duża ilość warstw niweluje najważniejszą cechę materacy kieszeniowych, jaką jest elastyczność punktowa.

Materace bez sprężyn

Do grupy materacy niesprężynowych zaliczają się:

 • lateksowe,
 • piankowe.

Jeśli chodzi o materace lateksowe, produkcja polega na odlaniu ciekłego lateksu do formy i zawulkanizowaniu na zimno. W ten sposób uzyskujemy gotowy wkład materaca o określonym wymiarze. W tym przypadku na własności materaca wpływają: grubość, gęstość oraz rodzaj odlanego lateksu.

Materac piankowy Easy Fit

Szybki rozwój tworzyw sztucznych spowodował, że na rynku pojawiła się ogromna ilość pianek poliuretanowych. Do dyspozycji są pianki: wysokoelastyczne, wysokoodbojne, termoelastyczne o różnych gęstościach i stopniach twardości. Możliwość wycinania dowolnych kształtów, stref twardości, kanałów wentylacyjnych sprawia, że materace piankowe stają się coraz bardziej komfortowe i popularne.

Warto pamiętać, że zarówno materace lateksowe jak i piankowe najlepiej stosować w połączeniu ze stelażami elastycznymi, zwiększającymi ich sprężystość.

Czytaj też: Jaki materac wybrać? Sprężynowy czy piankowy?

Sprawą oczywistą jest, że nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie kącika sypialnianego, w którym stanie łóżko z porządnym materacem. Warto jednak do tego dążyć, bo spanie na takim „podłożu” przekłada się na lepszy sen, co z kolei wpływa na wiele innych aspektów życia.