Darmowa dostawa w całej Polsce!
Gwarancja do 10 lat
Darmowa dostawa w całej Polsce!

Unikajmy spania na kanapie

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Przeciętnie przesypiamy jedną trzecią swojego życia, warto zatem dbać o możliwie najwyższą jakość snu. Ważne jest aby sypialnia była miejscem odizolowanym od codziennych zajęć. Powinna być czysta, przewietrzona i chłodna – optymalna temperatura to ok. 20 stopni C. Warto telewizor i tablet zamienić na dobrą książkę. Spełnienie tych prostych warunków, pozwoli nam wygospodarować przestrzeń do efektywnego wypoczynku i regeneracji.

Równie istotne jest to na czym śpimy. Unikajmy wersalek, czy narożników z funkcją spania gdyż nawet najlepiej wykonane nie zapewnią komfortu jakie daje łóżko z materacem. Wybór właściwego materaca, może okazać się kłopotliwy, dlatego warto lepiej je poznać.

W uproszczeniu można podzielić je na dwie grupy. Do pierwszej należą materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe. Różni je kształt i średnica sprężyn, oraz sposób ich wzajemnego połączenia. W przypadku bonellowych, sprężyny spięte są ze sobą na sztywno i uginają się całą powierzchnią, natomiast sprężyny kieszeniowe, połączone są elastycznie, dzięki czemu pracują niezależnie. Rdzenie sprężynowe obłożone są płytami wykonanymi z różnych materiałów. Ich grubość, rodzaj i układ ma bezpośredni wpływ na właściwość materaca. Najczęściej spotykane surowce to: pianki poliuretanowe, w tym termoelastyczne pianki typu visco, maty kokosowe, lateks, czy maty wykonane ze sprasowanej trawy morskiej. Przy projektowaniu należy pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. Ważny jest odpowiedni i wyważony dobór komponentów. Dla przykładu, zbyt duża ilość warstw niweluje najważniejszą cechę materacy kieszeniowych, jaką jest elastyczność punktowa.

Druga grupa, to materace, które nie zawierają sprężyn (lateksowe i piankowe). W przypadku materacy lateksowych produkcja polega na odlaniu ciekłego lateksu do formy i zawulkanizowaniu na zimno. W ten sposób uzyskujemy gotowy wkład materaca o określonym wymiarze. W tym wypadku na własności materaca ma wpływ grubość, gęstość oraz rodzaj odlanego lateksu.

Szybki rozwój tworzyw sztucznych spowodował, że na rynku pojawiła się ogromna ilość pianek poliuretanowych. Mamy do dyspozycji pianki, wysokoelastyczne, wysokoodbojne, termoelastyczne o różnych gęstościach i twardościach. Możliwość wycinania dowolnych kształtów, stref twardości, kanałów wentylacyjnych, sprawia że materace piankowe stają się coraz bardziej komfortowe i popularne. Warto pamiętać, że zarówno materace lateksowe jak i piankowe najlepiej stosować w połączeniu ze stelażami elastycznymi, zwiększającymi ich sprężystość.

Szeroki wybór różnorodnych i bardzo dobrych jakościowo produktów, zapewniających komfortowy wypoczynek znajdziecie w Sensive. Zatem wybierajcie mądrze i pamiętajcie o swoim zdrowiu 🙂