Sensive » Blog » Czy materac na podłodze to dobra opcja? Podpowiadamy
Blog
Materace od kuchni
Porady
czas 4 minut/y

Czy materac na podłodze to dobra opcja? Podpowiadamy

Wiele osób decyduje się na zakup materaca, który ma zwiększyć komfort nocnego wypoczynku. Jednocześnie zastanawiają się one, czy obejdzie się bez ramy łóżka oraz stelaża. Dowiedz się, czy materac może...
Sensive
Sensive Publikacja: 16.03.2020

Wiele osób decyduje się na zakup materaca, który ma zwiększyć komfort nocnego wypoczynku. Jednocześnie zastanawiają się one, czy obejdzie się bez ramy łóżka oraz stelaża. Dowiedz się, czy materac może leżeć na podłodze.

Widok leżącego na podłodze materaca niejednokrotnie kojarzy się ze studenckimi czasami, kawalerkami czy młodymi małżeństwami, które dopiero urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Także i obecnie trendy w wystroju wnętrz kreują modę na sypialnię w stylu minimalistycznym, co często oznacza rezygnację z klasycznej ramy łóżka. Warto jednak zastanowić się, czy materac może leżeć na podłodze.

Materac na podłodze zamiast łóżka – przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których część osób rezygnuje z ramy łóżka i decyduje się na zakup samego materaca.

  • Względy finansowe – rama łóżka i materac często stanowią spory wydatek. Wiele osób idzie zatem na kompromis, nabywając sam materac. Jednak zwykle po pewnym czasie dochodzi do zakupu ramy łóżka.
  • Ograniczony metraż sypialni – nierzadko to powierzchni sypialni stanowi czynnik determinujący zakup samego materaca. Ramy łóżka są szersze i dłuższe od materaca sypialnianego, dodatkowo sporo miejsca zabiera zagłówek. Dlatego zwolennicy jak największej przestrzeni wolą zrezygnować z łóżka na rzecz większej przestrzeni w sypialni.

Dowiedz się: Jak urządzić małą sypialnię?

Materac na podłodze – czy to dozwolone?

Tylko od ciebie zależy, czy położysz materac na podłodze, czy jednak zdecydujesz się umieścić go na stelażu. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, musisz mieć świadomość pewnych „zagrożeń”.

Narażenie na kontakt z zanieczyszczeniami

Czy wiesz, że dywany a nawet sama podłoga to siedlisko kurzu i roztoczy? Jeśli materac leży na podłodze, narażasz się na bezpośredni kontakt z potencjalnymi zanieczyszczeniami, które wdychasz podczas snu.

Ograniczenie cyrkulacji powietrza

Zastanawiasz się, czy materac może leżeć na podłodze? Przeprowadź eksperyment, a po kilku dniach dowiesz się, dlaczego nie jest to zalecane.

Leżący na podłodze materac nie jest w stanie dobrze odprowadzać potu i wilgoci. Efekt? Będzie to wiązało się z ich gromadzeniem się wewnątrz, co z kolei oznacza większe ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Ponadto brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza spowoduje zwiększenie uczucia ciepła. Będziesz mieć wrażenie, że materac „się poci” a tobie jest dużo bardziej gorąco. O ile w zimie może być to pożądane uczucie, tak w lecie niezupełnie.

Skrócenie żywotności materaca

Brak ramy łóżka i stelaża zmniejsza elastyczność i amortyzację materaca, przez co szybciej się zużywa. Części materaca, które są najbardziej naciskane, zostają osłabione. To wiąże się ze skróceniem żywotności całego materaca. Producenci zalecają, aby materace były umieszczone na stelażu – bardzo często jest to jeden z warunków gwarancji.

Wrażenie twardego materaca

Aby zapewnić sobie właściwą twardość, potrzebujesz odpowiednio dobranego stelaża.

Sprawdź też: Stelaże do łóżka

W przeciwnym razie możesz odnieść wrażenie, że materac jest zbyt twardy. To z kolei przekłada się na obniżenie komfortu snu.

Utrudnienie w utrzymaniu go w czystości

Materac leżący bezpośrednio na podłodze będzie wymagał od ciebie większej uwagi w utrzymaniu czystości i higieny. Oznacza to konieczność częstszego prania pokrowca oraz oczyszczania samego materaca. Trzeba jednocześnie pamiętać o częstym odwracaniu go na drugą stronę i wietrzeniu.

Trudności ze wstawaniem

Leżący materac na podłodze może powodować ogromne trudności ze wstawaniem. Będzie to oznaczać spory wysiłek dla twojego kręgosłupa.

Jeśli już decydujesz się na spanie na podłodze, wybierz materac premium o wysokości 26 cm.

Materac na podłodze – czy warto?

Zastanawiasz się, czy materac może leżeć na podłodze? Jeśli zależy ci na zachowaniu jego optymalnej żywotności i maksymalnego komfortu snu, lepiej unikać takich sytuacji. O ile będzie to odbywać się sporadycznie lub tylko przez krótki okres, materac na podłodze może leżeć. Warto jednak postarać się o to, aby jak najszybciej znalazł się na stelażu umieszczonym na ramie łóżka.

Pamiętaj! Jeżeli musisz umieścić materac na podłodze, po wstaniu zadbaj o jego odpowiednie „leżakowanie” – w pozycji pionowej.