Sensive » Blog » Jak dbać o materac? Poznaj 6 cennych wskazówek
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jak dbać o materac? Poznaj 6 cennych wskazówek

Jak dbać o materac? Poznaj 6 cennych wskazówek To, że materac ma określony czas gwarancji, wcale nie oznacza, że nie musisz o niego dbać. Postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta pozwala...
Sensive
Sensive Publikacja: 30.08.2021

Jak dbać o materac? Poznaj 6 cennych wskazówek

To, że materac ma określony czas gwarancji, wcale nie oznacza, że nie musisz o niego dbać. Postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta pozwala cieszyć się komfortowym snem przez długi okres i ogranicza konieczność wymiany materaca przed czasem. Sprawdź, jak dbać o swój materac.

Nawet najwyższej jakości materac wymaga starannej pielęgnacji. Odpowiedni sposób postępowania wydłuży okres żywotności, dzięki czemu zniknie konieczność zakupu nowego produktu przedwcześnie.

  1. Pamiętaj o czyszczeniu 

Czyszczenie to podstawowa czynność, dzięki której materac będzie w 100% higieniczny. Ułatwia to zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce. W tym przypadku należy pamiętać o zastosowaniu się do zaleceń producenta – nie wszystkie pokrowce można prać w wysokiej temperaturze.

Pokrowiec warto prać regularnie – nie tylko wtedy, gdy pojawią się na nim plamy.

  1. Zapewnij regularną wentylację 

Jednym z kluczowych elementów utrzymania higieny i czystości materaca jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W jaki sposób?

My zalecamy swoim klientom ustawianie materaca w pozycji pionowej – najlepiej w miejscu przewiewnym. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że modele w dużych rozmiarach są dość ciężkie, dlatego taką czynność warto przeprowadzać raz na jakiś czas.

Warto natomiast pamiętać, aby nie ścielić łóżka zaraz po przebudzeniu się. Unikaj rozkładania narzut na powierzchnię materaca – daj mu odrobinę pooddychać przy otwartym oknie. Będzie jeszcze lepiej, jeśli zdejmiesz na chwilę pokrowiec.

Dlaczego regularna wentylacja jest ważna? W ten sposób pozbędziesz się wilgoci – czynnika, który sprzyja rozwojowi bakterii i pasożytów.

  1. Stosuj ochraniacz 

Jesteś właścicielem czworonożnego pupila? Twoim rytuałem jest niedzielne śniadanie w łóżku? Często śpisz razem z małym dzieckiem? Warto zaopatrzyć się w wodoodporny ochraniacz na materac, który zabezpieczy pokrowiec oraz wewnętrzne warstwy przed zalaniem, brudem czy kurzem.

Pamiętaj, aby ochraniacz prać regularnie – najlepiej tak często jak prześcieradło czy pościel.

  1. Unikaj układania materaca na podłodze 

Materac nie może leżeć na podłodze, ponieważ nagromadzona wilgoć nie będzie miała odpowiedniego ujścia. To z kolei może doprowadzić do szybkiego zniszczenia wnętrza materaca na skutek rozwoju pleśni i grzybów.

Niezbędny jest odpowiedni stelaż, który nie tylko pomoże utrzymać prawidłową cyrkulację powietrza, ale również zapobiegnie odkształceniom materaca.

Sprawdź też: Stelaże do łóżka

Pamiętaj! Właściwy stelaż przyczyni się do wydłużenia żywotności materaca i poprawy komfortu snu.

  1. Pamiętaj o regularnym odwracaniu 

Spanie na tej samej powierzchni materaca może prowadzić do szybszego zużycia na skutek odkształcania. Dlatego zalecamy, aby średnio co pół roku odwracać materac o 180o. Pozwoli to wydłużyć żywotność materaca – nie będzie on miejscowo zużyty. Jeśli dany model na to pozwala, można odwrócić go na spodnią stronę.

  1. Nie pozwól dzieciom skakać po materacu 

Skakanie na materacu to świetna zabawa, która – choć daje dzieciom mnóstwo radości – dla ciebie może oznaczać konieczność wymiany miejsca do spania.

Pamiętaj! Materac nie jest przystosowany do nadmiernego obciążenia i wstrząsów – niezależnie od tego, jaką ma konstrukcję. Dlatego częste skakanie po materacu przyczynia się do uszkodzenia sprężyn lub złamania stelaża.

Jak często wymieniać materac?

Nawet jeśli wiesz, jak dbać o materac i robisz to poprawnie, co jakiś czas zachodzi konieczność jego wymiany na nowy model. Chociaż zakup materaca zaleca się średnio co 5-7 lat, na jego żywotność wpływa wiele czynników.

Mimo najbardziej starannego dbania o powierzchnię spania, o konieczności wymiany materaca mogą świadczyć m.in.:

  • wgłębienia w centralnej części materaca
  • charakterystyczne dźwięki przy zmianie pozycji
  • wyczuwalne sprężyny, guzki czy grudki.

Pamiętaj! Nawet najwyższej jakości materac nie będzie ci służył przez całe życie – szczególnie, jeśli użytkujesz go codziennie. Jego wymiana na nowy produkt to inwestycja w twoje zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.