Sensive » Blog » Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Łóżko wybrane? Materac też? Czas więc na poduszkę! I nie, nie pierwszą lepszą z marketu, bo „najtańsza, a przecież i tak nie ma znaczenia, jaka jest”. To błędne myślenie i...
Sensive
Sensive Publikacja: 24.11.2021

Łóżko wybrane? Materac też? Czas więc na poduszkę! I nie, nie pierwszą lepszą z marketu, bo „najtańsza, a przecież i tak nie ma znaczenia, jaka jest”. To błędne myślenie i jeszcze gorszy wybór, który później odpowiada za bezsenność, bóle karku itd. Tak jak materac, dobra poduszka to gwarancja dobrego snu. Czy wiesz, jak wybrać model, który najbardziej ci odpowiada? Podpowiadamy.

Czy dobrze jest spać bez poduszki?

Spanie bez poduszki nie jest zalecane, ponieważ to ona pełni funkcję podparcia głowy podczas snu, tak aby była wyrównana z kręgosłupem. Poduszka pomaga utrzymać ciało w jednej linii od kolan i bioder przez kręgosłup do klatki piersiowej i ramion, głowy i szyi. Ma zapewniać prawidłową postawę kręgosłupa, aby mięśnie rozluźniły się i sprzyjały dobremu wypoczynkowi i dobremu oddychaniu.

Jeśli szyja i ramiona nie mają wystarczającego podparcia lub są podparte pod kątem, który powoduje skręcanie lub podnoszenie, dochodzi do nierówność kręgosłupa i całego ciała. Prowadzić to może do napięcia i dyskomfortu w szyi, ramionach i plecach, co w dalszej perspektywie skutkuje bezsennością i problemami bólowymi szyi, karku i ramion w ciągu dnia.

Jeżeli jednak oczekujesz, że istnieje idealna poduszka dla każdego, to niestety, rozczarujesz się. Musisz wybrać poduszkę, uwzględniając m.in. indywidualne nawyki snu i jej wypełnienie.

Pozycja snu i dobór poduszki

Pozycja, w której śpisz, powinna być jedną z pierwszych wskazówek do rozważenia przy wyborze odpowiedniej poduszki.

  1. Spanie na plecach. Zalecana jest poduszka o wysokości od 10 do 13 cm. Jej zadaniem będzie zapobieganie opadaniu głowy do tyłu, bez wywierania dużego nacisku na mięśnie karku. Idealnym rozwiązaniem jest średnio twarda termoelastyczna poduszka o właściwościach ortopedycznych, która gwarantuje najlepsze podparcie i ułożenie szyi oraz głowy. W tym przypadku sprawdzi się np. model Ergonomic Memory).

  2. Spanie na boku. Zalecana jest wyższa poduszka (ok. 15 cm). Im szersze ramiona, tym grubsza powinna ona być. Najlepiej, aby była tak gruba, jak odległość między Twoim uchem a zewnętrznym ramieniem. Lepsze są twardsze modele, dzięki czemu głowa pozostaje wyrównana z ramieniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór poduszki z pianki, która reaguje na ciepło ludzkiego ciała i dopasowuje się do jego kształtu. Tak działa m.in. model Classic Memory.

  3. Spanie na brzuchu. W takim przypadku lepiej wybrać wysokość od 8 do 10 cm. Poduszka powinna być miękka. Zbyt wysoka i twarda zmusza do częstego obracania się. Podczas spania w tej pozycji poduszka może przydać się również pod brzuchem i miednicą, aby zapobiec zapadaniu się i bólom pleców.

Czytaj też: Najlepsza pozycja do spania

Jakość wypełnienia a dobry sen

Jakość wypełnienia poduszki ma nie tylko wpływ na komfort snu, ale także ma znaczenie dla żywotności tego produktu.

  • Puch i pierze – wypełnione nim poduszki są lekkie i miękkie. Zazwyczaj są wykonane z pierza gęsiego lub kaczego. Nie nadają się dla alergików, ani dla małych dzieci. Nie podpierają dobrze szyi, dlatego zapomnij o nich, gdy śpisz na plecach.

  • Poliester – poduszki z puchu syntetycznego są tańsze niż naturalne, a co za tym idzie, przygotuj się na częstszą wymianę. Są stosunkowo miękkie, ale z czasem spłaszczają się i szybko ulegają zniszczeniu. Odpowiednie tylko dla osób bardzo szczupłych oraz dzieci.

  • Bawełna lub wełna – takie poduszki są dość twarde i płaskie. Sprawdzają się dla osób, które śpią na boku. Mogą być dobrym wyborem, jeśli masz alergie na inne materiały, ponieważ są naturalnie hipoalergiczne.

  • Pianka termoelastyczna – w ostatnich latach niezwykle popularne są poduszki z „efektem pamięci”. Oznacza to, że dopasowują się do indywidualnego kształtu ciała. W odpowiedzi na ciężar i ciepłotę ciała, pianka ulega zmiękczeniu i dopasowuje do linii głowy szyi i ramion. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które narzekają na ból głowy, karku i barków po wstaniu. Dodatkowo na rynku dostępne są modele idealne dla alergików np. Aloe Memory z naturalnym wyciągiem z aloesu.

Jeśli więc pomyślisz o zakupie pierwszej lepszej poduszki, wybij sobie szybko ten pomysł z głowy. Dobrze dopasuj ją do swoich preferencji, bo tylko wtedy będziesz się cieszyć komfortowym i spokojnym snem!