Sensive » Blog » Najlepsza pozycja do spania – jak ją wybrać?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Najlepsza pozycja do spania – jak ją wybrać?

Czy wiesz, że nawet 1/3 życia spędzasz w łóżku? To jeden z głównych powodów, dla których warto zadbać o wygodny materac. Aby zapewnić sobie komfort podczas nocnego odpoczynku, musisz wziąć...
Sensive
Sensive Publikacja: 28.02.2020

Czy wiesz, że nawet 1/3 życia spędzasz w łóżku? To jeden z głównych powodów, dla których warto zadbać o wygodny materac. Aby zapewnić sobie komfort podczas nocnego odpoczynku, musisz wziąć pod uwagę swoje ułożenie na łóżku. Okazuje się bowiem, że najlepsza pozycja do spania to taka, która jest dopasowana do materaca – i odwrotnie.

Zastanów się, jak często budzisz się z bólem pleców? Ile razu zdarzyło ci się narzekać na bóle ramion czy karku? Jeśli zaraz po wstaniu z łóżka nie czujesz się w pełni wypoczęty, czas przyjrzeć się materacowi. Dlaczego? Najlepsza pozycja do spania + odpowiednio dobrany materac = zdrowy sen.

Sprawdź: Jaki materac wybrać?

Najlepsza pozycja do spania – jaka jest?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza pozycja do spania? Chociaż zwykle decydują tutaj indywidualne preferencje, fizjoterapeuci nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Wymieniają zaledwie dwie, które rekomendują jako najlepsze pozycje do spania.

Pozycja na plecach

Pozycja na plecach (na wznak) to najlepsza pozycja do spania – rekomendowana przez fizjoterapeutów. Dlaczego?

Takie ułożenie:

  • zapewnia doskonały relaks,
  • odciąża kręgosłup i kark,
  • chroni organy wewnętrzne przed nadmiernym naciskiem.

Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to najlepsza pozycja do spania w ciąży. O ile jest dozwolona wyłącznie w pierwszych etapach, o tyle należy z niej bezwzględnie zrezygnować w II i III trymestrze ciąży. Pozostawanie w takiej pozycji może powodować zwiększony ucisk macicy na żyłę główną i aortę, co przekłada się na zmniejszony przepływ krwi.

Decydując się na taką pozycję, należy zadbać o odpowiednią poduszkę. Nie może być zbyt twarda i wysoka.

Czytaj też: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Optymalna wysokość poduszki do spania na wznak to 10-13 cm.

Pozycja z rękami w górze

Leżenie na plecach z rękami w górze jest uważane za najlepszą, bo najzdrowszą pozycją do spania. Na korzyść przemawia nie tylko odciążanie karku i kręgosłupa, ale również kręgów w odcinku piersiowym.

Takie ułożenie nie będzie jednak odpowiednie dla osób nadmiernie chrapiących, borykających się z refluksem czy uskarżającym się na drętwienie rąk.

Pozycja na boku

Ułożenie na boku uznawane jest jako najlepsza pozycja do spania, jednak pod pewnym warunkiem – nogi muszą być wyprostowane. Tylko w ten sposób mięśnie będą rozluźnione, a kręgi nie będą się uciskać.

Za minus tej pozycji można uznać nadmierny ucisk na twarz, dekolt i piersi. Jeśli więc chcesz uniknąć powstania przedwczesnych zmarszczek, lepiej zrezygnuj z takiego ułożenia.

Leżenie na boku to jednocześnie najlepsza pozycja do spania w ciąży. Aby zapewnić sobie jeszcze większą wygodę, warto sięgnąć po specjalne poduszki w kształcie litery C.

Pozycja embrionalna

Chociaż nie jest najlepszą pozycją do spania (z uwagi na nadmierne wyginanie kręgosłupa w łuk), można sobie na nią pozwolić pod jednym warunkiem. Koniecznością jest zakup materaca z pianką termoelastyczną – będzie ona odpowiadać za zmniejszenie nacisku.

Dowiedz się: Pianka termoelastyczna w materacach

Spanie na brzuchu – tak czy nie?

W nocy często śpisz na brzuchu? Zdaniem lekarzy, nie jest to najlepsza pozycja do spania z kilku powodów. Takie ułożenie powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa – szczególnie w odcinku szyjnym i piersiowym. Ponadto dochodzi do skręcania głowy o 90o, co może odpowiadać za drętwienie karku.

Jeśli jednak nie jesteś w stanie zrezygnować z takiej pozycji, koniecznie pozbądź się poduszki. Jej brak zmniejszy wygięcie kręgosłupa.

Najlepsza pozycja do spania – wybór

Trudno jest znaleźć człowieka, który przez całą noc utrzymuje tę samą pozycję (są pewne wyjątki). Każdy wierci się i kręci co najmniej kilkakrotnie. Jeśli więc nawet zasypiasz na plecach, rano możesz obudzić się na boku lub na brzuchu.

W związku z tym, że nie do końca da się kontrolować przyjmowaną pozycję w ciągu nocy, warto zadbać o odpowiedni materac i dobrą poduszkę. W ten sposób będzie można zminimalizować ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych.

Nie wiesz, jaki materac będzie dla ciebie najlepszy? Skontaktuj się z doradcami Sensive, którzy pomogą w podjęciu dobrej decyzji.