Sensive » Blog » Za twardy materac? Sprawdź, co zrobić zanim spiszesz go na straty
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Za twardy materac? Sprawdź, co zrobić zanim spiszesz go na straty

Za twardy materac? Sprawdź, co zrobić zanim spiszesz go na straty Za komfort snu odpowiada między innymi właściwie dobrany materac. Wybierając konkretny model – czy to w sklepie, czy przez...
Sensive
Sensive Publikacja: 13.10.2021

Za twardy materac? Sprawdź, co zrobić zanim spiszesz go na straty

Za komfort snu odpowiada między innymi właściwie dobrany materac. Wybierając konkretny model – czy to w sklepie, czy przez internet, można mieć problem z trafieniem w odpowiedni stopień twardości. Po kilku nocach okazuje się, że… za twardy materac nie przynosi oczekiwanego komfortu. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Przyjęło się uważać, że spanie na twardym podłożu jest dobre dla kręgosłupa. Nic więc dziwnego, że wiele osób – idąc tym tropem – decyduje się na zakup materaca o najwyższym stopniu twardości. W praktyce okazuje się jednak, że jest to mocne generalizowanie. Wiele zależy od masy ciała, wzrostu, wieku oraz problemów zdrowotnych.

Twardy materac, czyli jaki?

Materace dzieli się pod kątem twardości na:

  • H1 – miękki
  • H2 – średniomiękki
  • H3 – średniotwardy
  • H4 – twardy
  • H5 – bardzo twardy.

Sprawdź też: Stopnie twardości materaca

Decydując się na model z oznaczeniem H4, możesz oczekiwać naprawdę twardego materaca. O ile będzie on odpowiedni do spania na brzuchu czy na plecach, o tyle możesz odczuwać spory dyskomfort w przypadku spania na brzuchu.

Taki materac nie będzie też odpowiedni dla osób o niedużej masie ciała – poniżej 70 kg i niskim wzroście.

Jak rozpoznać za twardy materac?

Pojęcie zbyt twardego materaca jest kwestią całkowicie indywidualną. Nie zawsze bowiem materac oznaczony symbolem H4 będzie uznawany za twardy. Osoby ważące mniej niż 50 kg mogą uznać materace H3 za dość twarde.

O tym, że materac jest za twardy mogą świadczyć następujące oznaki:

  • nie dopasowuje się do ciała
  • odpowiada za powstawanie dyskomfortu
  • przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych pleców lub karku.

Fakt, że lepiej się wysypiasz na innym podłożu również może świadczyć o tym, że materac jest zbyt twardy.

Jak „zmiękczyć” za twardy materac?

Za twardy materac jest poważnym problemem, ponieważ może utrudniać spokojny sen i prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych np. ze strony kręgosłupa lub odpowiadać za drętwienie części ciała szczególnie narażonych na nacisk twardego podłoża.

Zanim jednak na dobre rezygnujesz z materaca daj mu jeszcze jedną szansę. W jaki sposób?

Zainwestuj w materac nawierzchniowy

Nakładka zmiękczająca to tak naprawdę specjalny materac nawierzchniowy. Chociaż jego grubość zwykle nie przekracza kilku centymetrów, może przynieść znaczną poprawę komfortu.

Materac nakładkowy zwykle zbudowany jest z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała – pod wpływem jego temperatury oraz masy. Takie właściwości sprawiają, że materac zapewnia dobre podparcie i jednocześnie „zmiękcza” materac właściwy.

Czytaj więcej: Pianka termoelastyczna – na czym polega jej fenomen?

Wymień stelaż na bardziej elastyczny

Czy wiesz, że za odczucia odpowiada nie tylko sam materac, ale również stelaż?

Jeśli spód łóżka tworzy podstawa ze sztywnych desek, materac będzie miał mniejszy zakres pracy – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na materac piankowy. W tym przypadku lepszym wyborem będzie materac sprężynowy kieszeniowy, który zapewni lepsze dopasowanie do kształtu ciała.

Jeżeli masz taką możliwość, wymień stelaż nieruchomy na stelaż elastyczny budowany z listewek. Są one na tyle giętkie, że nie będą powodować odkształcenia materaca, a jednocześnie zapewni mu stabilne podparcie. Aby zmiękczyć za twardy materac, należy rozsunąć obręcze w kierunku zewnętrznym – dzięki temu listwy będą się bardziej uginać.

Obróć materac na drugą stronę

Sprawdź, z jakich warstw składa się twój materac. Jeśli wybrany model ma różne pianki po obu stronach, najprawdopodobniej będzie mieć dwa różne stopnie twardości.

Odwróć materac i śpij na nim przez kilka kolejnych nocy. Dzięki temu szybko przekonasz się, czy druga strona wpisuje się w twoje oczekiwania dotyczące twardości.

Daj sobie czas

Jeśli wymieniasz materac na nowy, musisz dać sobie chwilkę – szczególnie, gdy poprzedni model był za miękki. Twoje ciało może potrzebować nieco więcej czasu na dostosowanie się do zmian. Niech minie kilka nocy – dopiero wtedy możesz podjąć decyzję o „zmiękczeniu” materaca. Gdy to nie pomoże, wymień materac na model o nieco niższym stopniu twardości.