Sensive » Blog » Strefy twardości materaca – czym one są i czym się charakteryzują?
Blog
Materace od kuchni
Porady
czas 7 minut/y

Strefy twardości materaca – czym one są i czym się charakteryzują?

Chcesz wprowadzić jakość swojego snu na wyższy poziom? Zamień zwykły materac na model strefowy. Na czym polega jego działanie? W związku z tym, że ciało nie obciąża materaca równomiernie, modele...
Sensive
Sensive Publikacja: 08.03.2024
kobieta testuje strefy twardości w materacu

Chcesz wprowadzić jakość swojego snu na wyższy poziom? Zamień zwykły materac na model strefowy. Na czym polega jego działanie? W związku z tym, że ciało nie obciąża materaca równomiernie, modele strefowe mają na swojej powierzchni różne twardości, inaczej reagujące na obciążenie. Jak rozkładają się strefy twardości w materacach? Wyjaśniamy!

mężczyzna, który sprawdza strefy twardości materaca

Czym są strefy twardości materaca?

Budowa ludzkiego ciała wraz z naturalnymi krzywiznami sprawia, że w czasie snu poszczególne części ciała wymagają innego podparcia i inaczej naciskają na materac. Barki, biodra, łydki i pięty zapadają się mocniej, z kolei kręgosłup w odcinku lędźwiowym powinien zapadać się delikatniej. Materace ze strefami twardości dopasowują się do anatomicznej budowy człowieka – umożliwia to ich konstrukcja, z różną twardością na poszczególnych fragmentach powierzchni.

Strefy twardości występują zarówno w materacach sprężynowych, jak i w materacach piankowych wysokoelastycznych. W materacach kieszeniowych w poszczególnych strefach sprężyny mają inną twardość, z kolei w przypadku materacy wysokoelastycznych stosuje się odpowiednie wycięcia i kanaliki. Materace piankowe termoelastyczne nie mają strefy twardości, gdyż pianka ta reaguje na ciepłotę ciała, zapewniając bardzo precyzyjne dopasowanie do wszystkich krzywizn anatomicznych.

Materac 7-strefowy – co to znaczy?

Skoro strefy twardości w materacach są zdrowe i poprawiają komfort snu, warto dowiedzieć się, jak się one rozkładają i tak właściwie: co to znaczy 7-strefowy materac? Sprawa jest prosta: 7 stref to po prostu 7 części materaca, różniących się twardością. Jest on podzielony w płaszczyźnie poziomej na 7 obszarów, które mają podpierać konkretne części ciała.

Jak układać się na takim materacu? Najlepsze ułożenie to takie, w którym biodra są na jego środku. Wtedy każda część ciała leży w „swojej” strefie. Jeśli lubisz spać zwinięty w kłębek albo w różnych niestandardowych pozycjach, taki materac niekoniecznie spełni u ciebie swoją funkcję.

mężczyzna, który pokazuje czym są strefy twardości materaca

Czym cechuje się materac 9-strefowy?

Materac 9-strefowy, analogicznie do 7-strefowego jest podzielony na obszary, z tym że ma ich 9. Taki model zapewnia najwyższą wygodę w czasie wypoczynku – poleca się go osobom, które bardzo często przekręcają się w nocy z boku na bok. Dzięki wielu strefom materac idealnie podpiera całe ciało, a Ty nawet kręcąc się, nie wybudzasz się.

Jakie wyróżnia się strefy twardości materacy? Charakterystyka

W zależności od tego, z jakich obszarów składa się materac (7 stref czy 9), wyróżnia się dokładnie tyle stref twardości. Każda z nich ma za zadanie idealnie podpierać konkretną część ciała.

Strefa głowy

Jest strefą średnio-twardą i odpowiada przede wszystkim za lepsze krążenie krwi. Uwaga! Strefa głowy jest w większości materacy dostosowana do osób mających więcej niż 160 cm wzrostu.

Stefa barków

Pozwala na swobodne dopasowanie się oraz jest podparciem dla barków i ramion w taki sposób, aby kręgosłup naturalnie się układał. Strefa ta rozluźnia oraz odciąża mięśnie.

Strefa lędźwiowa

Jest to odcinek o średniej twardości, bardziej elastyczny, stanowiący stabilne podparcie w okolicy talii. Jego zadaniem jest rozluźnienie mięśni wokół kręgosłupa. Dodatkowo wspomaga lepsze krążenie krwi.

Strefa miednicy

To obszar o średniej twardości – jedna z najważniejszych i największych stref, znajdująca się na środku materaca. Jej zadaniem jest podtrzymanie najcięższego odcinka ciała. Na tę strefę wywierany jest największy nacisk – poprzez biodra. Okolica bioder i krzyżowego odcinka kręgosłupa jest najcięższą partią ludzkiego ciała, w związku z czym strefa odpowiadająca za jej podparcie jest najtwardszą spośród wszystkich siedmiu stref twardości materaca.

Strefa ud

Jest to strefa twardsza, stanowiąca odpowiednio silne podparcie dla dosyć ciężkiej partii ciała.

Strefa łydek

 Obszar o większej elastyczności, która usprawnia swobodny przepływ krwi – dzięki temu nogi nie drętwieją.

Strefa stóp

Jest to strefa o średniej twardości, ma zapewniać odpowiedni komfort i relaks dla stóp.

Jaki materac – 7 stref czy 9 stref wybrać?

Materace, które są podzielone na siedem stref twardości, należą do najbardziej komfortowych produktów i z pewnością zagwarantują Ci wysoką jakość odpoczynku. Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej – wybierz materac 9-strefowy. Dodatkowe dwie strefy nie są jednak duże i wiele osób twierdzi, że nie wpływają realnie na komfort snu.

Materace dla seniorów, materace dla osób o większej wadze oraz materace dla sportowców szczególnie powinny być podzielone na różne strefy twardości. Dzięki temu odciążają kręgosłup, zapewniają odpowiednią cyrkulację krwi i regenerację mięśni. Bardzo ważną kwestią jest to, aby nie kupować materaca strefowego dzieciom i młodzieży! Mają one jeszcze nieukształtowany układ kostny i taki materac może zrobić więcej szkody niż pożytku. Materace dla dzieci oraz materace dla młodzieży powinny mieć jednakową twardość na całej powierzchni – zwykle rekomenduje się H3. Czy materace dla osób szczupłych koniecznie muszą mieć różne strefy twardości? Nie jest to niezbędne, ale z pewnością wpłynie na poprawę jakości snu.

Dlaczego strefy twardości materaca są ważne dla komfortu snu?

Na komfort snu wpływa nie tylko ogólna twardość materaca i jego wypełnienie, ale również to, jak w nocy rozkłada się na nim Twój ciężar. Na materacu strefowym masz możliwość idealnie ułożyć swoje ciało, co sprawia, że kręgosłup nie wygina się nienaturalnie, a biodra czy barki nie zapadają się w głąb. Strefy twardości materaca pozwalają na komfortowe ułożenie ciała. A to z kolei powoduje, że sen jest znacznie bardziej jakościowy, krew przepływa swobodnie, nogi ani ręce nie drętwieją. Dodatkowo materac podzielony na kilka stref twardości umożliwia pełne rozluźnienie wszystkich mięśni, co skutkuje brakiem ucisku na organy wewnętrzne. To wszystko powoduje, że budzisz się wyspany i zrelaksowany. Jak kupić dobry materac i mieć pewność, że sen będzie na nim komfortowy? Najlepiej po prostu przetestować kilka modeli, kładąc się na nich w czasie wizyty w salonie.

Czy w takim razie materac 1-strefowy nie wystarczy? Materace 7-strefowe i 9-strefowe to rozwiązanie, które w innowacyjny sposób poprawia komfort snu, ale czy na innym materacu się nie wyśpisz? Oczywiście, w przypadku doboru podłoża do spania nie jest to kwestia zero-jedynkowa. Możesz wybrać doskonały materac 1-strefowy i spać po królewsku! Jeśli odpowiednio dobierzesz twardość, wysokość i materiał wykonania materaca, Twój sen z pewnością będzie mocny i zdrowy. Materace kilkustrefowe są po prostu kolejnym krokiem do uzyskania jeszcze lepszego komfortu snu.

Czy kupując materac, nie wystarczy zwrócić uwagi na jego twardość i wymiary? To rzeczywiście są kluczowe parametry, ale aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort snu, warto zaopatrzyć się w materac strefowy. 9 albo 7 stref twardości materaca to obszary, które we właściwy sposób podpierają poszczególne części ciała. A to – jak łatwo się domyślić – znacząco poprawia jakość snu!