Sensive » Blog » Jak kupić dobry materac? Poznaj aż 20 wskazówek
Blog
Materace od kuchni
Porady
czas 4 minut/y

Jak kupić dobry materac? Poznaj aż 20 wskazówek

Czy wiesz, że dobrze dobrany materac jest inwestycją w Twoje zdrowie i komfortowy sen? To główny powód, dla którego jego wybór nie powinien być dziełem przypadku. Koniecznością jest porównanie dostępnych...
Sensive
Sensive Publikacja: 21.12.2020
wyspana kobieta po testowaniu materaca w salonie materacy

kobieta zastanawia się nad wyborem materaca w sklepie z materacami

Czy wiesz, że dobrze dobrany materac jest inwestycją w Twoje zdrowie i komfortowy sen? To główny powód, dla którego jego wybór nie powinien być dziełem przypadku. Koniecznością jest porównanie dostępnych modeli – nie tylko pod kątem „suchych” parametrów technicznych. Jeśli masz taką możliwość, przetestuj materace w salonie. Szacuje się, że każdy człowiek spędza średnio 1/3 życia w łóżku. Warto więc poświęcić choćby kilkadziesiąt minut na wizytę w salonie z materacami, aby wybrać najbardziej odpowiedni model. I wcale nie chodzi wyłącznie o określenie preferowanej powierzchni spania. Znaczenie ma dużo więcej elementów.

Sprawdź: Jaki materac wybrać?

Jak kupić dobry materac?

Materac jest inwestycją na lata, dlatego jego zakup powinien być przemyślany. Tutaj nie ma miejsca na żadne kompromisy, przymykanie oka na „niewygodę”. Nie chodzi przecież o to, by wydać mnóstwo pieniędzy i nie wysypiać się.

Czytaj też: Najlepsze materace na gorące dni

Pamiętaj! Wizyta w salonie z materacami ma służyć podjęciu przez Ciebie słusznej decyzji. Nie bój się zadawać pytań czy prosić o pokazanie modeli wpisujących się w Twoje oczekiwania.

 1. Ustal, jaki stopień twardości materaca jest dla Ciebie odpowiedni. Wolisz spać na materacu twardszym niż do tej pory czy bardziej miękkim?
 2. Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup materaca. Dzięki temu szybciej wybierzesz model dopasowany do Twoich oczekiwań – w każdym aspekcie.
 3. Poinformuj sprzedawcę, że masz alergię na lateks lub inne materiały.
 1. Nie sugeruj się tym, że konkretny model jest najbardziej popularnym. On wcale nie musi być odpowiedni dla Ciebie.
 2. Przetestuj materace o różnym stopniu twardości – niezależnie od Twoich preferencji. Może się okazać, że „odrzucany” przez Ciebie materac średniotwardy będzie znacznie lepszy niż średniomiękki.
 3. Sprawdź modele różniące się wkładem – nieco inaczej leży się na materacach piankowych, a inaczej – na sprężynowych.
 4. Dopytaj sprzedawcę, na jakim stelażu leży testowany materac. W zależności od tego, czy jest elastyczny czy sztywny, możesz mieć różne odczucia.
 5. Aby przetestować materac, należy położyć się na nim bez kurtki. Dzięki temu będzie można lepiej poczuć specyfikę danego modelu.
 6. Na materacu warto poleżeć nie krócej niż 10-15 minut. Dłuższy czas dotyczy najczęściej modeli z pianki termoelastycznej, która potrzebuje kilku minut na dopasowanie się do ciała.
 7. Nie testuj materaca na siedząco. Może się wydawać niewygodny (zbyt twardy lub zbyt miękki) z powodu odczuwania nacisku ciała wyłącznie w miejscu siedzenia.
 8. Jeśli chcesz przetestować materac, połóż się wygodnie – najlepiej w takiej pozycji, w jakiej najczęściej zasypiasz lub śpisz.
 9. Jeśli testujesz materac w pozycji leżącej na boku, poproś sprzedawcę o sprawdzenie poprawności dopasowania do kręgosłupa. Specjalista powinien wykonać tzw. test otwartej dłoni, który pozwoli określi
 10. prawidłowość stopnia twardości. Jeżeli między placami a materacem ciasno mieści się otwarta dłoń użytkownika, to materac jest prawidłowo dobrany. Jeśli jednak miejsca jest za dużo, materac jest zbyt twardy. Jeśli ciężko ją w ogóle wsunąć pod plecy, materac jest za miękki.
 11. Nie sprawdzaj twardości materaca strefowego poprzez naciśnięcie jego powierzchni dłonią. Taka próba zakończy się fiaskiem – nie będziesz wiedzieć, na którą strefę akurat udało Ci się trafić.
 12. Zapytaj sprzedawcę o gęstość zastosowanych pianek.
 13. Upewnij się, że materiały wykorzystane do produkcji materaca mają odpowiednie atesty.
 14. Nie testuj wszystkich modeli z ekspozycji. Może to spowodować zmęczenie i pewną dezorientację.
 15. Wybierz model materaca, który zapewnia Ci największy komfort.
 16. Zapytaj sprzedawcę o długość gwarancji. Upewnij się, co ona uwzględnia.
 17. Dowiedz się, czy zwrot materaca będzie możliwy.
 18. Nie sugeruj się opiniami innych osób – każdy ma różne preferencje.

Zastanawiasz się, jak kupić dobry materac? Zapraszamy do najbliższego salonu Sensive – nasi eksperci pomogą Ci wybrać model wpisujący się w Twoje potrzeby.