Sensive » Blog » Jaki materac wybrać? Poznaj najważniejsze wskazówki
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jaki materac wybrać? Poznaj najważniejsze wskazówki

Przeciętny człowiek przesypia około 27 lat, czyli około 1/3 swojego życia. Dlatego bardzo ważny jest komfort snu. W tym zakresie materace odgrywają fundamentalną rolę. Idealny materac jest niezbędny do lepszego...
Sensive
Sensive Publikacja: 18.03.2022

Przeciętny człowiek przesypia około 27 lat, czyli około 1/3 swojego życia. Dlatego bardzo ważny jest komfort snu. W tym zakresie materace odgrywają fundamentalną rolę. Idealny materac jest niezbędny do lepszego wypoczynku, pozwala uniknąć bólu pleców, bólów głowy i innych problemów. Oto kilka wskazówek, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze materaca najlepszego dla siebie.

Dobór odpowiednich wymiarów materaca

Wielkość materaca jest ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość snu i wypoczynku. Eksperci zalecają minimalną odległość od 10 do 15 centymetrów między ciałem a krawędziami łóżka oraz między partnerem, jeśli śpisz w łóżku z drugą osobą. Dlatego optymalnej wielkości materac do łóżka pojedynczego dla osoby dorosłej ma 100 cm szerokości, a do łóżek podwójnych 160 cm.

Jeśli dzieci sporadycznie śpią z rodzicami, zaleca się zakup materaca o szerokości około 200 cm. Ogólnie rzecz biorąc, dobry materac powinien być jak najszerszy (o ile oczywiście wielkość pomieszczenia pozwala na wstawienie odpowiednio szerokiego łóżka). Musisz bowiem pamiętać, że do wymiarów materaca należy dodać wymiary ramy łóżka.

Poznanie dostępnych twardości materaca

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca, jest jego twardość. Decydują o niej dwa aspekty:

  1. Co czujesz, gdy kładziesz się na materacu? O tej twardości decydują warstwy wyściółki materaca.
  2. Co czujesz, gdy leżysz na materacu i przez chwilę pozostajesz nieruchomo? Tę twardość zapewnia rdzeń materaca.

W zależności od rdzenia twardość materaca będzie różna. Materace o miękkie i średnio miękkie to materace lateksowe. Jeśli szukasz materacy o wyższej twardości, musisz wybrać piankę wysokoelastyczną lub piankę z pamięcią kształtu (memory). Możesz też zdecydować się na połączenie tych dwóch rodzajów pianek, które znajdziesz np. w produkcie materac piankowy Memory Fit.

Jeśli chcesz osiągnąć większą twardość, musisz zdecydować się na materace sprężynowe lub sprężyny kieszeniowe. Jednak twardość materaca będzie zależeć także od gęstości materiału, z którego jest wykonany. Należy również wziąć pod uwagę, że istnieją materace wykonane w różnych technologiach, które łączą swoje właściwości, np. materac kieszeniowy Deep Sleep. Ma on 7-strefowy rdzeń kieszeniowy obłożony grubą warstwą pianki memory z jednej strony oraz pianki poliuretanowej z warstwą termoaktywną z drugiej strony.

Jak dobrać twardość materaca do swoich potrzeb?

Zbyt miękki materac nie pozwoli ci się zrelaksować, a zbyt twardy spowoduje odrętwienie i uczucie zmęczenia. Dlatego:

  • Miękki materac (H1) – nie jest zalecany dla dorosłych i rosnących dzieci. Ten rodzaj twardości może być stosowany sporadycznie lub na łóżkach terapeutycznych.
  • Materac średnio miękki (H2) – polecany jest osobom z problemami kostnymi lub mięśniowymi, a także kobietom w ciąży lub osobom ze słabym krążeniem.
  • Materac średnio twardy (H3) – wyśpią się na nim zdrowi młodzi ludzie i dorośli, a także sportowcy i osoby z problemami w dolnym odcinku kręgosłupa.
  • Materac twardy (H4) – nie jest bardzo sprężysty, ale zdecydowanie uważany przez większość osób za najwygodniejszy. Polecany szczególnie tym, którzy mają problemy z kręgosłupem.
  • Materac twardy (H5) – mimo wysokiego stopnia twardości, jest komfortowy. Szczególnie polecany dla osób z dużą wagą, które nie chcą czuć, że zapadają się w materac.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dziecięcego?

Odpowiednie poszycie materaca

Kupując materac, zwróć również uwagę na jakość jego wykończenia. Dobrze, gdy pokrywa go materiał antyalergiczny. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, zwróć uwagę na poszycie z plamoodpornych lub wodoodpornych tkanin. Pamiętaj również, że idealny materac zapewnia dodatkową oddychalność, ponieważ umożliwia większą cyrkulację powietrza. W wielu przypadkach zapobiega także poceniu się.

Pamiętaj o właściwym wsparciu materaca!

Materac musi na czymś leżeć, a tym „czymś” jest odpowiedni stelaż. Najlepszy jest ten zrobiony z drewnianych, elastycznych listewek klejonych warstwowo. Możesz zdecydować się na wersję klasyczną, czyli stelaż Normal do użytkowania tylko na płasko lub stelaż Standard z kilkoma stopniami regulacji w płaszczyźnie zagłówka i podnóżka.