Sensive » Blog » Jak utwardzić materac?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Jak utwardzić materac?

Jakość snu zależy od wielu czynników, wśród których najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia twardość materaca. Jeśli z jakiegoś powodu stwierdzisz, że materac jest zbyt miękki, nie musisz od razu decydować się...
Sensive
Sensive Publikacja: 17.05.2022

Jakość snu zależy od wielu czynników, wśród których najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia twardość materaca. Jeśli z jakiegoś powodu stwierdzisz, że materac jest zbyt miękki, nie musisz od razu decydować się na jego wymianę. Dowiedz się, jak utwardzić materac – także domowym sposobem.

Każdego dnia budzisz się z bólem kręgosłupa? Wybudzasz się w momencie zmiany pozycji podczas spania? Masz trudności z wyprostowaniem się po wstaniu z łóżka? Jeśli choć na jedno pytanie możesz odpowiedzieć twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że materac jest zbyt miękki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zakup twardszego materaca, ale – jeśli nie jest to możliwe – możesz spróbować ratować się innymi sposobami.

Zbyt miękki materac – z czego to wynika?

Trudno wskazać jedną przyczynę, dla której materac jest zbyt miękki. Powodem może być pośpiech w podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu lub nieprawidłowy sposób testowania twardości. Nie wystarczy na nim usiąść czy leżeć przez 1-2 minuty.

Czytaj też: Jak testować materac w salonie?

Zbyt miękki materac może oznaczać, że doszło do jego zużycia. To częsty powód – szczególnie w przypadku modeli wykonanych z gorszej jakości pianek. Tracą swoją elastyczność, w efekcie czego dają wrażenie „zapadania się”.

Jak utwardzić zbyt miękki materac? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak utwardzić materac domowymi sposobami? Najprostszą metodą jest odwrócenie go na drugą stronę, ale jest to możliwe wyłącznie w przypadku modeli obłożonych z obu stron warstwami pianki. Jeśli nie, musisz przygotować się na wydatki. Jednak będą one znacznie mniejsze w porównaniu z zakupem wysokiej jakości materaca dopasowanego do ciebie pod kątem twardości.

Wkład z pianki wysokoelastycznej

Jeżeli pianka jest mocno wyeksploatowana, możesz pokusić się o ułożenie na niej dodatkowej warstwy pianki wysokoelastycznej. Jej grubość nie powinna być mniejsza niż 3 cm.

Taką warstwę pianki najlepiej umieścić w tym samym pokrowcu – o ile to możliwe.

Mata kokosowa

Mata kokosowa powstaje z włókien łupiny orzecha. Jej grubość waha się w dość szerokich granicach: od 0,5 cm do nawet 2 cm, co pozwala na uzyskanie powierzchni o różnym stopniu twardości. Można przyciąć ją na dowolny wymiar, dzięki czemu będzie pasować do każdego materaca.

Jeśli zastanawiasz się, jak utwardzić materac dość niskim kosztem, będzie to dobre rozwiązanie. Musisz jednak pamiętać, że ułożenie maty na materacu spowoduje utratę zdolności dopasowania się pianki.

Sprawdź: Mata kokosowa w materacach

Mata z trawy morskiej

Mata z trawy morskiej, powstająca z różnych gatunków roślin, działa na podobnej zasadzie jak mata kokosowa. Charakteryzuje się dużą odpornością na ugniatanie, dlatego jest w stanie posłużyć przez długi czas. Nałożona na materac, pozwala wyrównać powierzchnię oraz ją utwardzić.

I w tym przypadku mata z trawy morskiej przyczynia się do utraty zdolności dopasowania się pianki.

Wkład: pianka + kokos

Jeśli zastanawiasz się, jak utwardzić zbyt miękki materac, możesz spróbować z warstwą pianki wysokoelastycznej i wkładem kokosowym. Taka mata również spowoduje utwardzenie materaca, ale będzie wariantem pośrednim między dość miękką pianką i bardzo twardym kokosem.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zyskanie dodatkowej powierzchni spania, dzięki czemu można przenocować gości.

Kiedy kupić nowy materac?

Może okazać się, że żadna z zaproponowanych metod nie spełni twoich oczekiwań – materac nie będzie zapewniał należytego komfortu. W takim przypadku warto rozważyć zakup nowego modelu, który będzie lepiej dopasowany do twojej masy ciała, ewentualnych schorzeń czy preferencji dotyczących stopni twardości.

O konieczności wymiany materaca świadczą nie tylko subiektywne odczucia, ale także „namacalne” dowody. Zalicza się do nich m.in.:

  • wgłębienia na płaszczyźnie,
  • punktowe odkształcenie sprężyn,
  • wbijanie się sprężyn w ciało,
  • zapadanie się podczas snu.

Do zakupu nowego materaca powinny skłonić także nasilające się dolegliwości bólowe, alergia (spowodowana nagromadzeniem się roztoczy).

Materac kieszeniowy Hard Pocket z naturalną matą kokosową

Jeśli nie wiesz, jaki materac wybrać, a nie możesz go osobiście przetestować, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego modelu – jako producent materacy oferujemy szeroki ich wybór, a także umożliwiamy zakup materaca wykonanego na zamówienie.