Sensive » Blog » Stopnie twardości materaca – jak wybrać odpowiedni produkt?
Blog
Porady
czas 6 minut/y

Stopnie twardości materaca – jak wybrać odpowiedni produkt?

Stopnie twardości materaca – jak je odczytywać, by wybrać odpowiedni materac? Odpowiednio dobrany materac to gwarancja lepszego snu, zdrowego kręgosłupa oraz większego komfortu życia. Przy wyborze warto kierować się nie...
Sensive
Sensive Publikacja: 21.09.2021

Stopnie twardości materaca – jak je odczytywać, by wybrać odpowiedni materac?

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja lepszego snu, zdrowego kręgosłupa oraz większego komfortu życia. Przy wyborze warto kierować się nie tylko zastosowanymi materiałami, ale również jego twardością. Poznaj standardowe stopnie twardości materaca, by wybrać model najlepiej wpisujący się w twoje oczekiwania.

Sporadyczne spanie na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu – chociaż może skutkować chwilowym bólem głowy czy kręgosłupa – nie wyrządzi poważnych szkód twoim plecom. Problematyczne jest regularne spanie na niewygodnym materacu – takim, który twardością nie jest dostosowany do masy ciała czy pozycji przyjmowanej podczas nocnego wypoczynku.

Stopnie twardości materaca – o co w tym chodzi?

Przyglądając się poszczególnym modelom materaca, możesz spotkać się z enigmatycznie brzmiącymi oznaczeniami typu H1, H2, H3, H4, H5. To nic innego jak przyjęte stopnie twardości materaca, które zostały umownie przyjęte przez producentów.

Zgodnie z interpretacją:

 • H1 to materace miękkie
 • H2 oznacza materace średniomiękkie
 • H3 to materace średniotwarde
 • H4 oznacza materace twarde
 • H5 to materace bardzo twarde.

Niestety same stopnie twardości materaca niewiele mówią i wcale nie ułatwiają podjęcia ostatecznej decyzji. Dlaczego? Wybór należy uzależnić nie tylko od osobistych preferencji i „wydaje mi się, że”, lecz od masy ciała, a także wieku. Nie bez znaczenia będzie również to, czy materac ma być użytkowany solo, czy z partnerem.

Sprawdź też: Co oznaczają twardości materaca?

Jak znaleźć odpowiedni stopień twardości dla siebie?

Wybór odpowiedniego stopnia twardości uwarunkowany jest kilkoma kryteriami. Są to: masa ciała, wzrost, przeważająca pozycja podczas snu.

Masa ciała

Analizując stopnie twardości materaca w zestawieniu z masą ciała, przyjmuje się, że:

 • H1 to materace odpowiednie dla osób do 50 kg
 • H2 to materace, które sprawdzą się dla osób ważących 50-70 kg
 • H3 to materace odpowiednie dla osób z wagą między 70 a 90 kg
 • H4 to materace przeznaczone dla osób ważących 80-100 kg
 • H5 to materace które sprawdzą się u osób ważących powyżej 120 kg.

Wzrost

Wzrost jest parametrem, który wpływa na rozkład masy ciała. Między innymi z tego powodu niektóre osoby mogące wybrać materac miękki decydują się na materac średniomiękki.

Poniższa tabela przedstawia stopnie twardości materaca w zależności od masy ciała oraz wzrostu.

Wiek

Wiek może mieć wpływ na preferencje co do twardości materaca. Nasze doświadczenie pokazuje, że osoby starsze powinny wybierać materace bardziej miękkie niż to wynika z szacunków na podstawie masy ciała i wzrostu. Powód jest prosty – takie osoby znacznie bardziej odczuwają nacisk na poszczególne części ciała, co zwiększa dyskomfort podczas snu.

Pozycja do spania

Stopnie twardości materaca warto analizować pod kątem ułożenia ciała podczas snu. Nieco inne potrzeby mają osoby śpiące przede wszystkim na brzuchu, a inne – na plecach czy na boku.

 • Spanie na boku

W tym przypadku warto postawić na materace miękkie lub średniomiękkie. Zapewnią one odpowiednie dopasowanie wystającym częściom ciała (tj. ramionom i biodrom) bez ryzyka dyskomfortu. Natomiast wybierając materac twardy, narażasz się na powstanie punktów nacisku, co spowoduje nieprzyjemne odczucia.

Sprawdź np. materac piankowy Memory Cloud o stopniu twardości H2.

 • Spanie na plecach

Pozycja na wznak stwarza szerokie możliwości wyboru materaca, dlatego tutaj największe znaczenie będzie mieć np. masa ciała i wzrost. Możesz zatem wybierać wśród materaców średniomiękkich, średniotwardych i twardych.

Sprawdź m.in. materac kieszeniowy Perfect Sleep (z grupy H2), materac piankowy Memory Dream (z grupy H3),

Miękkie materace odradzamy, ponieważ nie będą zapewniały wystarczającego wsparcia kręgosłupa w przypadku przyjmowania wyłącznie tej pozycji podczas snu.

 • Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu, chociaż nie jest polecane, wybiera wiele osób. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na średniotwarde i twarde materace, które pomogą utrzymać biodra, miednicę i kręgosłup w odpowiedniej pozycji.

Wypróbuj np. materac kieszeniowy Asimmetric Memory (H3).

Czy wiesz, że?

 • Im jesteś cięższy, tym twardy powinien być materac.
 • Jeśli nie ważysz dużo i najczęściej śpisz na boku, postaw na materac miękki lub średniomiękki.
 • Jeśli ważysz więcej niż 70 kg oraz preferujesz spanie na brzuchu i plecach, wybierz materac średniotwardy lub twardy.

Jaki stopień twardości dla dwóch osób?

Wybór materaca z konkretnym stopniem twardości jest prosty, o ile z materaca będzie korzystać jedna osoba. Sprawa komplikuje się wówczas, gdy jeden materac ma służyć dwóm osobom – szczególnie różniących się budową (masą ciała oraz wzrostem).

Zastanawiasz się, jaki materac wybrać dla dwóch osób? Wcale nie trzeba iść na kompromis, fundując drugiej osobie dyskomfort. Wyjścia z tej sytuacji są dwa:

 • zakup dwóch mniejszych materaców – każdy z nich można dopasować indywidualnie do preferencji, wagi i wzrostu; ważne, aby miały identyczną wysokość, co pozwoli uzyskać równą powierzchnię spania
 • zakup jednego materaca o różnych stopniach twardości – dzięki temu każdy może spać wygodnie, bez obaw o dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Czytaj więcej: Jak dobrać materac dla pary?

Stopnie twardości materaca – czy to naprawdę ma znaczenie?

Stopnie twardości materaca mają ogromne znaczenie – szczególnie, jeśli zamierzasz spać na nim codziennie. Wybór odpowiedniej twardości jest ważny dla zdrowego ułożenia kręgosłupa podczas snu.

 • Zbyt twardy materac może powodować uciskanie, czego konsekwencją będzie drętwienie niektórych części ciała.
 • Nadmiernie miękki materac przyczyni się do zapadania ciała, co może skutkować nienaturalnym wyginaniem się kręgosłupa.

Pamiętaj! Tylko materac z odpowiednio dobranym stopniem twardości pozwoli na optymalne ułożenie miednicy i barków – głównych środków ciężkości. Dzięki temu kręgosłup pozostanie wyprostowany przez całą noc i nie będzie narażony na ciągłe napięcie.