Jaki materac dla osoby otyłej?

Otyłość, oprócz wszystkich zaburzeń związanych ze stanem zdrowia, niesie poważny problem w życiu społecznym. Znalezienie odpowiedniej odzieży czy nawet łóżek, które utrzymają duże obciążenie to nie lada wyzwanie. Sam materac dla osoby otyłej nie może być byle jaki. Dlatego przed zakupem dobrze przeanalizuj właściwości powierzchni do spania, żeby uniknąć później nieprzyjemnych niespodzianek.

Jakie łóżko dla otyłych jest najlepsze?

Zanim kupisz materac, musisz wybrać odpowiednie łóżko dla otyłych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktu na wymiar, którego rozmiary można dopasować do indywidualnych potrzeb. Coraz częściej takie meble kupują osoby, które potrzebują solidnych rozwiązań.

Możesz zamówić łoże o podwyższonej ramie, dzięki czemu wygodnie będzie Ci się z niego schodzić tuż po przebudzeniu. Wybierz jedno z naszych łóżek kontynentalnych, w których materac opiera się na solidnej ramie. Z kolei miękkie wezgłowie pozwala na przykład w wygodnej pozycji przeczytać książkę i zrelaksować się przed snem.

Jaki materac dla osoby otyłej?

Wybierając materac dla osoby otyłej, musisz wziąć pod uwagę dwie podstawowe kwestie:

  • wygodę, czyli kupić ten, który pomoże Ci odpocząć;
  • dostosowanie się do Twoich potrzeb i zapewnienie zdrowej pozycji podczas snu.

Fakt, że ważysz więcej, w żaden sposób nie zmienia procesu zakupu materaca. Znalezienie idealnego produktu jest łatwiejsze, niż się wydaje, ale oczywiście, żeby wiedzieć, co wybrać, musisz najpierw poznać aspekty, które należy przeanalizować przy każdym zakupie.

Wysokość materaca

Wiele osób nie zwraca uwagi na ten parametr, ale jest on bardzo ważny, zwłaszcza jeśli ma być to materac dla osób otyłych. Człowiek z nadwagą będzie oddziaływać na jego powierzchnię większą siłą, co przekłada się na większe odkształcenie. Jeśli wybierzesz zbyt cienki materac, on się po prostu zapadnie. Dlatego przy wadze większej niż 90 kg warto pomyśleć o materacach o wysokości co najmniej 25 cm.

Stopień jędrności

Kiedy zastanawiasz się, jaki materac dla otyłych kupić, musisz pomyśleć o twardszych modelach, ponieważ zapobiegnie to „zapadnięciu” i ograniczy powstawanie ból pleców u śpiącego. Ideałem jest wybór twardości, w której połączono kilka stref dobrych dla komfortowego snu. Pamiętaj, że im większy ciężar ciała, tym twardszy musi być materac, ale też nie popadaj w skrajności. Zbyt twarda i niedostosowana do Twojej wagi powierzchnia spania może również powodować bóle mięśni i stawów.

Sprawdź też: Stopnie twardości materaca – jak je odczytywać, by wybrać odpowiedni materac?

Wytrzymałość konstrukcji

W ramach możliwości dostosowania materaca do wagi osoby musisz zwracać uwagę na jego krawędzie. Kiedy na nim usiądziesz, niezależnie od tego, czy wchodzisz, czy schodzisz z łóżka, zauważysz, że jego krawędzie się uginają. Są jednak materace, które mają wzmocnienia i pozwalają zachować jędrność nawet wtedy, gdy siedzisz na ich granicy. Dla osoby z nadwagą jest to ważne nie tylko przy wstawaniu, ale także po to, by zapobiec przesunięciu się na brzeg i upadkowi z łóżka w nocy.

Materiał materaca

Materace składają się z kilku warstw różnych materiałów, dlatego musisz wybrać taki, który ma idealne połączenie dla osób z nadwagą. Materac 7-strefowy oparty na rdzeniu kieszeniowym to doskonałe rozwiązanie dla otyłych. Dodatkowe warstwy pianek lateksowych i wysokoelastycznych zwiększają jego trwałość i poprawiają komfort snu.

Dla osoby otyłej polecamy głównie dwa modele:

  • Materac kieszeniowy Hard Sleep – bardzo twardy, z pianką wysokosprężystą z jednej strony oraz pianką wysokoelastyczną z drugiej, który daje stabilne podparcie kręgosłupa.
  • Materac kieszeniowy Sleep Harmony – średnio twardy, wzbogacony o warstwy lateksu z obu stron z perforacjami dla lepszego chłodzenia i wentylowania podczas snu.

W przypadku par, które różnią się znacznie wagą, znalezienie materaca, który zadowoli odczuwany komfort dwóch osób, może być trudniejsze. W takich przypadkach wybór musi być zawsze dokonywany z uwzględnieniem potrzeb cięższego partnera.

Potrzebujesz wsparcia przy doborze odpowiedniego modelu? Nasi konsultanci udzielą wskazówek.