Sensive » Blog » Jaki materac dla otyłych będzie odpowiedni?
Blog
Porady
czas 7 minut/y

Jaki materac dla otyłych będzie odpowiedni?

Wybór odpowiedniego materaca to bardzo ważna kwestia zarówno w przypadku osób szczupłych, jak i otyłych. Jeśli jednak masz większą masę ciała, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaką twardość ma...
Sensive
Sensive Publikacja: 08.09.2022

Wybór odpowiedniego materaca to bardzo ważna kwestia zarówno w przypadku osób szczupłych, jak i otyłych. Jeśli jednak masz większą masę ciała, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaką twardość ma materac i czym jest on wypełniony. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort snu i wypoczynku, który jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Jaki materac dla otyłych będzie odpowiedni? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Zanim kupisz materac dla otyłych – jakie łóżko wybrać?

Zanim kupisz materac, musisz wybrać odpowiednie łóżko dla otyłych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktu na wymiar, którego rozmiary można dopasować do indywidualnych potrzeb. Coraz częściej takie meble kupują osoby, które potrzebują solidnych rozwiązań.

Możesz zamówić łoże o podwyższonej ramie, dzięki czemu wygodnie będzie Ci się z niego schodzić tuż po przebudzeniu. Wybierz jedno z naszych łóżek kontynentalnych, w których materac opiera się na solidnej ramie. Z kolei miękkie wezgłowie pozwala na przykład w wygodnej pozycji przeczytać książkę i zrelaksować się przed snem.


Na co zwrócić uwagę, wybierając materac dla osób z nadwagą?

Wybór materaca dostosowanego do wzrostu jest zwykle bardzo prosty, podobnie jak zakup modelu o odpowiednich wymiarach. Większej uwagi wymaga natomiast dobór materaca dopasowanego do wagi – innego modelu potrzebują osoby szczupłe, inny sprawdzi się na łóżku, w którym śpią dwie osoby, a jeszcze inny – u osób otyłych. Choć na dobry, zdrowy sen składa się więcej czynników niż tylko miejsce spania, odpowiedni materac jest podstawą i to od niego warto zacząć.

Wybierając materac dla osoby otyłej, należy kierować się kilkoma kwestiami takimi jak:

  • twardość materaca i grubość materaca – im większa waga użytkownika, tym grubszy materac należy kupić,
  • wytrzymałość konstrukcji – w ramach możliwości dostosowania materaca do wagi osoby trzeba zwracać uwagę na jego krawędzie – kiedy na nim usiądziesz, niezależnie od tego, czy wchodzisz czy schodzisz z łóżka, zauważysz, że jego krawędzie się uginają, są jednak materace, które mają wzmocnienia i pozwalają zachować jędrność nawet wtedy, gdy siedzisz na ich granicy,
  • wygoda – materac musi odpowiadać jego użytkownikowi w każdym aspekcie i być przede wszystkim zgodny z osobistymi preferencjami,
  • materiał wykonania – materace składają się z kilku warstw różnych materiałów, dlatego musisz wybrać taki, który ma idealne połączenie dla osób z nadwagą, materac 7-strefowy oparty na rdzeniu kieszeniowym to doskonałe rozwiązanie dla otyłych – dodatkowe warstwy pianek lateksowych i wysokoelastycznych zwiększają jego trwałość i poprawiają komfort snu – jeśli jesteś alergikiem, postaw na modele wykonane z hipoalergicznych materiałów takich jak lateks albo pianka wysokoelastyczna.

Wybór materaca dla osoby z nadwagą nie jest łatwy również z tego względu, że trzeba dobrać go dosyć precyzyjnie do wagi. Inny produkt sprawdzi się, gdy ktoś waży 100 kg, a inny, gdy waga wynosi 150 kg. Dzięki idealnemu dostosowaniu parametrów materaca do wagi sen będzie zdrowy i głęboki u każdej osoby – niezależnie od masy ciała.

Jakie wypełnienie powinny mieć materace dla otyłych?

Wypełnienie materaca dla osób otyłych, obok odpowiedniej twardości, to kluczowy czynnik decydujący o komforcie snu, ale i trwałości produktu. Jaki materac dla osoby otyłej wybrać, jeśli chodzi o jego wypełnienie?

  • Materace piankowe – materace dla otyłych muszą być elastyczne – dzięki temu nie tworzy się efekt „deski”, czyli zbyt twardego podłoża do spania. Odpowiednio elastyczny (a jednocześnie wystarczająco twardy) materac nie uciska żył ani stawów, żadna część ciała rano nie jest zdrętwiała, co jest bardzo istotne w przypadku nadmiernej wagi ciała. Materace wykonane z pianek (wysokoelastycznej/ termoelastycznej) w najlepszy sposób dopasowują się do ułożenia ciała, dając mu odpowiednie podparcie i komfort.
  • Materace kieszeniowe ze sprężynami – tak wypełnione materace dla osób z nadwagą stanowią najtrwalsze i najbardziej stabilne podparcie ciała. Są wykonane z setek małych sprężynek umieszczonych w kieszonkach z elastycznej tkaniny. Sprawdzają się nawet u osób ze znaczną wagą, gdyż sprężynki wykonane z mocnego drutu. Takie wypełnienie materaca gwarantuje bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i całego ciała.

Jeśli chodzi o wypełnienie materaca dla puszystych, nie ma jednego najlepszego rodzaju. Zarówno pianka, jak i sprężyny mogą się sprawdzić – warto wypróbować jedną jak i drugą opcję i zdecydować, na czym odpoczywa się nam wygodniej.

Jaki materac dla puszystych wybrać?

Materace dla osób otyłych należy wybierać, dopasowując je do w miarę dokładnej wagi. Samo określenie „materac dla puszystych” to zbyt mało, ponieważ w przypadku tego, na czym się śpi, różnica między wagą 100 a 150 kg jest znacząca. Twardość materacy dostępnych najczęściej w sklepach określa się w skali od H1 do H4, gdzie H1 jest najbardziej miękki, a H4 najtwardszy. Rzadziej spotyka się materace o twardości H5 – aczkolwiek warto o nich wiedzieć, gdyż to właśnie one przeznaczone są dla osób ważących około 150 kg.

Jaki materac dla osoby powyżej 100 kg?

Pod względem twardości osoby ważące 100 kg i trochę ponad mogą wybierać spośród materacy H3. Według zaleceń producentów te modele są idealne dla użytkowników ważących od 70 do 110 kg. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba z nadwagą wybierała również spośród materacy H4 – wówczas decyzja powinna zależeć od tego, na którym jest jej wygodniej. Wysokość materaca powinna wynosić minimum 20 cm.

Jaki materac dla osoby 130 kg?

Materace dla osób o wyższej wadze niż 110 kg powinny mieć twardość H4, a nawet H5. Według producentów twardość H4 przeznaczona jest dla osób ważących maksymalnie 130 kg. Powyżej tej masy ciała warto postawić na materac H5 – będzie wygodniejszy, ale i znacznie trwalszy. W tym przypadku grubość (wysokość) materaca nie powinna być mniejsza niż 25 cm.

Jaki materac dla osoby 150 kg?

Osoby ważące więcej niż 150 kg powinny szukać materaca wśród modeli wykonanych z najtwardszych materiałów. Rekomendowana twardość to H5. Optymalna grubość materaca to w przypadku takiej wagi około 25 cm.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla otyłych jest ważny?

Osoby chorujące na otyłość zmagają się z wieloma dolegliwościami, które mają wpływ również na sen. Jedną z ważniejszych i bardzo utrudniających codzienne funkcjonowanie bolączek jest nadwyrężony kręgosłup, który skutkuje bólami pleców, nóg, szyi, a nawet głowy. Dodatkowo większa masa ciała przekłada się często na zwiększoną potliwość. Źle dopasowany materac, wykonany ze słabych materiałów nie tylko nie poprawi jakości snu, ale jeszcze będzie pogłębiał te problemy. Zbyt cienki, za bardzo sprężysty czy miękki materac spowoduje, że osoba z nadwagą nie będzie się wysypiać, zacznie skarżyć na problemy z krążeniem czy po prostu po nocy będzie odczuwać ból. Właściwie wybrany materac dla osoby otyłej jest więc inwestycją w zdrowie i wypoczynek.

Osobom otyłym polecamy szczególnie dwa materace z naszej oferty:

  • materac kieszeniowy Hard Sleep – bardzo twardy, z pianką wysokosprężystą z jednej strony oraz pianką wysokoelastyczną z drugiej, który daje stabilne podparcie kręgosłupa,
  • materac kieszeniowy Sleep Harmony – średnio twardy, wzbogacony o warstwy lateksu z obu stron z perforacjami dla lepszego chłodzenia i wentylowania podczas snu.

Miejsce snu oraz to, na czym śpisz, mają kluczowe znaczenie dla najważniejszego regeneracyjnego procesu organizmu. Wybór materaca jest dużo ważniejszy niż wybór łóżka czy pościeli. Ze szczególną uwagą warto podejść do zakupu tego elementu wyposażenia sypialni w przypadku osób z nadwagą. Jaki materac dla osób otyłych wybrać? Przede wszystkim wysoki i twardy.