Sensive » Blog » Jaki materac wybrać w zależności od pozycji spania? Poznaj wskazówki
Blog
Porady
czas 3 minut/y

Jaki materac wybrać w zależności od pozycji spania? Poznaj wskazówki

Jeśli się nie wysypiasz, winą za to nie możesz obarczać wyłącznie niewłaściwej higieny snu czy przedłużających się sytuacji stresowych. Problem często tkwi w… nieodpowiednio dobranym materacu. Jeżeli zależy ci na...
Sensive
Sensive Publikacja: 24.06.2021

Jeśli się nie wysypiasz, winą za to nie możesz obarczać wyłącznie niewłaściwej higieny snu czy przedłużających się sytuacji stresowych. Problem często tkwi w… nieodpowiednio dobranym materacu. Jeżeli zależy ci na osiągnięciu komfortowego snu, weź pod uwagę pozycję przyjmowaną podczas spania. Sprawdź, jaki materac wybrać.

Zastanawiając się, jaki materac wybrać, uwzględniasz przede wszystkim jego konstrukcję i wykorzystane materiały, grubość oraz twardość. Czy jednak wiesz, że rodzaj materaca może być uzależniony od pozycji przyjmowanej podczas snu? Warto więc zagłębić się w swoje ułożenie na łóżku, aby móc dokonać bardziej świadomego i słusznego wyboru.

Jaki materac wybrać?

Aby zapewnić sobie spokojny sen i nie obudzić się z potwornym bólem pleców, trzeba wiedzieć, materac powinien uwzględniać ułożenie przyjmowane podczas snu.

Czytaj więcej: Najlepsza pozycja do spania

W zależności od przeważającej pozycji propozycje mogą być dość zróżnicowane.

Spanie na plecach

Spanie na plecach (na wznak) jest jedną z rekomendowanych pozycji. Dlaczego? W takim ułożeniu kręgosłup zachowuje prostą linię, dzięki czemu zachowuje swój prawidłowy kształt. Przekłada się to również na zmniejszenie miejscowego nacisku ciała, co mogłoby skutkować drętwieniem kończyn.

To właśnie taką pozycję do spania przyjmujesz najczęściej? Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać przy spaniu na plecach, masz szerokie możliwości. Odpowiednie będą nie tylko materace piankowe, ale też materace sprężynowe. W przypadku wyboru tych ostatnich, możesz poczuć faktycznie działanie stref twardości zastosowanych w materacu.

W kwestii twardości także masz spore pole – świetnie sprawdzą się materace średniotwarde i twarde.

Spanie na boku

Spanie na boku, chociaż nie jest tak korzystne jest spanie na plecach, może zapewnić dobry sen. Pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni materac.

W tej pozycji największy nacisk odczuwają ramiona i biodra, co może prowadzić do zaburzeń krążenia krwi. Z tego powodu dobrym wyborem będą materace średniotwarde lub średniomiękkie – najlepiej z warstwą pianki termoelastycznej. W tym przypadku sprawdzi się np. materac kieszeniowy Pocket Memory o średniej twardości, dużej sprężystości i optymalnym dopasowaniu.

Zastosowanie pianki termoelastycznej pozwoli utrzymać kręgosłup w naturalnej krzywiźnie.

Sprawdź też: Pianka termoelastyczna – na czym polega jej fenomen?

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu uważa się za najmniej korzystną pozycją zasypiania. Głównym powodem jest zniekształcanie naturalnej linii kręgosłupa m.in. na skutek utrzymywania kręgów szyjnych w górze.

Jeżeli nie możesz zrezygnować ze spania na brzuchu, unikaj materaca miękkiego. Zastąp go materacem twardym (nie tylko sprężynowym, ale i piankowym), który pozwoli uniknąć niekorzystnego zapadania się. Za przykład może posłużyć materac piankowy Hard Touch. Zastosowany we wnętrzu monoblok pianki wysokosprężystej o dużej gęstości, zapewnia mocne podparcie dla kręgosłupa.

Wybierz materac dopasowany do potrzeb

Nie kieruj się ogólnymi wskazówkami, że najlepsze będą materace z pianki termoelastycznej czy kieszeniowe typu multipocket. Musisz przede wszystkim określić pozycję przyjmowaną podczas snu – z uwzględnieniem tej przeważającej. Dzięki temu uda ci się wybrać produkt najlepiej wpisujący się w twoje oczekiwania.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki materac wybrać, skontaktuj się z nami. Przedstaw nam swoje potrzeby, aby my dobierzemy odpowiedni model lub zaproponujemy materac na indywidualne zamówienie.