UK flag Deutsche flag Ukraine flag
Sensive » Blog » Kolory do sypialni – jakie wybierać, a jakich unikać?
Blog
Inspiracje
czas 4 minut/y

Kolory do sypialni – jakie wybierać, a jakich unikać?

Sensive
Sensive Publikacja: 30.07.2022

Kolory mają bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie. Mogą sprawić, że będziesz szczęśliwy, smutny, pogodny lub zrelaksowany. Dlatego kolory ścian i mebli w sypialni nie pozostają bez znaczenia. Jakie wybrać, a jakich unikać? Sprawdź.

Jaki kolor ścian do sypialni?

Twoja sypialnia to jedyne miejsce w domu, które jest całkowicie dedykowane Tobie. Nie gości przyjaciół i rodziny, dlatego tak ważne jest stworzenie przestrzeni, która wygląda jak kawałek raju na ziemi. Oczywiście możesz zainwestować w kolorowe poduszki i dodać przytulne lampy, ale niewiele rzeczy może tak wpłynąć na przytulną atmosferę tego pokoju, jak odpowiedni odcień farby.

Dlatego ważna jest wiedza na temat tego, jaki kolor do sypialni wybrać. Jeśli naprawdę chcesz zaprojektować ją tylko z myślą o miłych snach, musisz sprawdzić, jakie farby można stosować swobodnie, a od jakich lepiej trzymać się z daleka. Dzięki temu zadbasz o przytulność tego pomieszczenia i stworzysz wnętrze, które zachęca do odpoczynku.

Najlepsze uspokajające kolory do sypialni

Wśród wszystkich dostępnych odcieni można wymienić faworytów, którzy zdecydowanie powinni królować w sypialni.

  • Niebieski: działa uspokajająco, przypomina bezchmurne niebo lub czystą wodę. W otoczeniu błękitu poczujesz się bezpiecznie. Delikatny pastelowy błękit to dobry wybór, który szczególnie dobrze komponuje się z bielą, szarością, pastelowym różem lub jasnymi odcieniami drewna. Ciemnoniebieski wygląda elegancko, ale powinien być połączony z jasnymi meblami i jasną podłogą lub być jedynie akcentem w tym pomieszczeniu. Możesz na przykład postawić na łóżko tapicerowane w tym kolorze, które będzie dobrze współgrać z subtelnie błękitnymi ścianami.
  • Pastelowy róż: delikatne kolory do sypialni nie są zarezerwowane tylko dla małych dziewczynek. Ściana w pastelowym różu wprowadza przytulną, a zarazem romantyczną atmosferę. Ma też działanie kojące. Można dodać do niego nowocześnie zaprojektowane meble i szare dodatki.
  • Subtelne odcienie brązu: brązowy jest najczęściej spotykanym kolorem, który występuje w naturze, dlatego instynktownie czujesz spokój w otoczeniu, które odzwierciedla te barwy. Jasnobeżowe lub delikatne brązy to odpowiednie kolory ścian do sypialni, w której postawiono na aranżację w stylu boho lub rustykalnym. Warto zestawić je z kontrastowym kolorem dodatków, takim jak szary lub zielony.
  • Zielony: znany jako kolor natury, wyciszenia i spokoju. Idealnie pasuje do sypialni, zwłaszcza w połączeniu z roślinami ozdobnymi, które upiększają otoczenie. Istnieje wiele odcieni zieleni, dlatego przy wyborze koloru obowiązuje zasada: im chłodniejszy odcień, tym bardziej uspokajający efekt uzyskasz.

Sprawdź też: Jak urządzić małą sypialnię?

Kolory w sypialni, których lepiej unikać

Czerwień i pomarańcz mają działanie aktywujące, a nawet budzące agresję, co utrudnia zdrowy sen. Jeśli zależy Ci na ciepłym kolorze w sypialni, możesz, zamiast nich użyć żółtego. Ma on wesoły, pobudzający efekt i jest idealny na przykład podczas porannego wstawania. Dodaje energii, więc nie będzie wskazany, jeśli szukasz w tym pomieszczeniu wyciszenia.

Zwróć też uwagę na kolory w sypialni, które niby działają uspokajająco, ale też sprzyjają nastrojom depresyjnym. Taki właśnie jest fiolet, który nie nadaje się do pomieszczeń, w których przebywasz przez dłuższy czas.

Poza tym unikaj zbyt intensywnych i jasnych kolorów. Sypialnia z białymi ścianami może wyglądać czysto i świeżo albo być zimna, nudna i sterylna. Wszystko zależy od tego, jakich kolorów w dodatkach użyjesz. Podobnie jest z szarością. Wygląda elegancko i szlachetnie, ale trzeba ją ocieplić drewnem, przytulnymi kocami, kolorową pościelą i puszystymi dywanikami.

Kolory do sypialni – podsumowanie

Pamiętaj, że kolory mają bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie. Musisz wybrać takie, w których poczujesz się komfortowo. Nie musisz też ograniczać się do konkretnego, jednego koloru. Najlepiej dominujący odcień pozostaw na wszystkich ścianach, a jedynie dodatki dobierz w innej kolorystyce. Dzięki takim drobnym detalom możesz dowolnie zmieniać koloryt swojej przestrzeni, zgodnie ze swoimi potrzebami.