Sensive » Blog » Łóżko kontynentalne – czy warto się na nie zdecydować?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Łóżko kontynentalne – czy warto się na nie zdecydować?

Sypialnia to miejsce, w którym powinna panować przytulna atmosfera. Środowisko, w którym śpisz, wpływa na jakość twojego wypoczynku. Dlatego podstawą jest wygodne i przestronne łóżko, które będzie również atrakcyjne wizualnie....
Sensive
Sensive Publikacja: 15.12.2021

Sypialnia to miejsce, w którym powinna panować przytulna atmosfera. Środowisko, w którym śpisz, wpływa na jakość twojego wypoczynku. Dlatego podstawą jest wygodne i przestronne łóżko, które będzie również atrakcyjne wizualnie. Jednym z rodzajów jest łóżko kontynentalne. Sprawdź, czy warto się na nie zdecydować.

Co to jest łóżko kontynentalne?

Kojarzysz apartamenty w pięciogwiazdkowych hotelach? Tam właśnie na czele przestronnej sypialni stoi zazwyczaj duże łóżko kontynentalne. Jest to rodzaj łóżka, w którym znajduje się:

  • tapicerowane wezgłowie i rama łóżka,

  • stelaż,

  • gruby materac,

  • otwierany pojemnik lub praktyczne szuflady,

  • czasem nóżki.

Takie łóżko jest eleganckie, bardzo wyrafinowane, a także super wygodne. Jego rama jest solidna i elegancka, więc jeśli szukasz mebli w stylu glamour to właśnie łóżko kontynentalne powinno stanąć w twojej sypialni.

Dlaczego warto kupić tak duże łóżko?

Zastanawiasz się, po co ci takie duże łóżko? Pomyśl więc o tym, ile godzin w nim spędzasz i jakie wykonujesz w nim czynności. Śpisz, czytasz, odpoczywasz po jedzeniu, bawisz się z dziećmi, spędzasz w nim czas, gdy zachorujesz, oddajesz przyjemnością, oglądasz filmy – możliwości jest naprawdę wiele. Skoro więc łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w domu, to dlaczego nie miałoby być duże?

Do tego dochodzą jeszcze aspekty czysto praktyczne. Łóżko kontynentalne:

  • ma podwyższoną ramę, a to sprawia, że łatwiej się z nich wstaje po przebudzeniu,

  • jest doskonałym wyborem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem oraz ludzi starszych,

  • ma sprytnie zamaskowaną podnoszoną skrzynię, w której możesz schować pościel, koce, a nawet sezonową odzież,

  • pozwala zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Sprawdź też: Unikajmy spania na kanapie.

Łóżko kontynentalne – dobór rozmiaru i wzoru

Standardowe łóżko, na którym spokojnie wyśpią się dwie osoby mierzy 140×200 cm. Oczywiście, jeśli metraż pokoju na to pozwala, polecamy wybór większych łóżek np. 160×200 cm lub 180×200 cm. Pamiętaj jednak, że rama i zagłówek łóżek kontynentalnych są obite materiałem, co zajmuje kilka centymetrów. Dlatego pamiętaj o dokładnym zmierzeniu wymiarów zamawianego łóżka, ponieważ ogólnie podany rozmiar odnosi się do materaca. Odstępstwem w tym przypadku jest łóżko kontynentalne, którego szerokość jest taka sama jak rozmiar materaca, ponieważ nie ma wystających ram (np. model DAINTY).

Zwróć również uwagę na wzór zagłówka w tapicerowanym łóżku kontynentalnym. Z jednej strony to on przyciąga uwagę, a z drugiej musi pasować do stylu, w którym urządzasz sypialnię. Pomyśl tylko o zagłówku z szykownymi przeszyciami lub wyrafinowanym układem pikowań. Model SOLID w pokoju urządzonym w stylu glamour będzie pasować idealnie. Ale jeśli przyjdzie ci do głowy wstawianie go do sypialni w wystroju skandynawskim, popełnisz aranżacyjny mezalians. Wówczas lepiej zdecyduj się na oszczędny w formie i kolorystyce zagłówek tapicerowany „na płasko” bez odstających elementów. Rozwiązań jest sporo, a do tego dochodzi jeszcze możliwość personalizacji wybranego łóżka pod względem zastosowanego rodzaju i koloru materiału tapicerskiego.

Tapicerowane łóżka kontynentalne – obalamy mity

Wokół łóżek kontynentalnych z tapicerowaną ramą i wezgłowiem narodziło się wiele mitów. Najczęściej dotyczą one wygody i utrzymania takiego mebla w czystości. Rozwiewamy dwa najczęściej spotykane.

Mit 1. Wysokie łóżka są niewygodne.

To jedne z najwygodniejszych łóżek do spania. Są wysokie, więc łatwo się na nich położyć i z nich wstać. Poza tym, jeśli w dużym łóżku zamontujesz dwa mniejsze stelaże zamiast jednego, aby każdy pracował indywidualnie, nie odczujesz ruchów osoby, która śpi obok.

Mit 2. Łóżko tapicerowane jest trudne w utrzymaniu czystości.

Wystarczy odkurzać je regularnie i od czasu do czasu stosować spray do czyszczenia tkanin, który odświeży materiał. Jeśli masz w domu zwierzęta, wybierz na łóżko pokrycie z tkaniny z oznaczeniem Pet proof. Wykazują one zwiększoną odporność na zadrapania i wyciąganie nitek powstałe od zwierzęcych pazurów. Jeśli masz małe dzieci, wybierz tkaniny plamoodporne.

To, jaki rodzaj obicia wybierzesz i jak będziesz o nie dbać, zależy od ciebie. Im lepszą decyzję podejmiesz, tym dłużej będziesz cieszyć się swoim łóżkiem do spania (i nie tylko).