Sensive » Blog » Materac naturalny – czym się wyróżnia i dlaczego warto?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Materac naturalny – czym się wyróżnia i dlaczego warto?

Trudne poranki, budzenie się w nocy, ból pleców – to wszystko może wiązać się z nieodpowiednim materacem, na którym śpisz. Jeśli czujesz, że nie wysypiasz się wystarczająco dobrze, niekoniecznie obwiniaj...
Sensive
Sensive Publikacja: 04.08.2022

Trudne poranki, budzenie się w nocy, ból pleców – to wszystko może wiązać się z nieodpowiednim materacem, na którym śpisz. Jeśli czujesz, że nie wysypiasz się wystarczająco dobrze, niekoniecznie obwiniaj za ten stan cały stres związany z pracą czy problemy zdrowotne. Być może powinieneś zmienić swój stary materac na naturalny. Dowiedz się, czym się wyróżnia i dlaczego warto go kupić.

Z czego wykonane są naturalne materace do spania?

Większość materacy sprzedawanych na rynku polskim to produkty syntetyczne i wykonane z materiałów ropopochodnych, np. poliuretan, lateks syntetyczny. Te opcje nie są ani zdrowe, ani ekologiczne. Dlatego warto poszukać materacy, które promują rzemieślniczą produkcję, są trwałe, a przede wszystkim wykonane z naturalnych i zdrowych materiałów, które gwarantują maksymalny komfort snu i wypoczynku.

Najlepsze materiały do ​​snu to 100% naturalny lateks i organiczna bawełna. Materace lateksowe są uważane za najwygodniejsze i odpowiednie do wszystkich pozycji podczas spania. Są wykonane z naturalnych surowców, które są lepsze dla Twojego ciała i planety. Warstwy mogą być różne. Od oddychającego, odprowadzającego wilgoć wnętrza z wełną i bawełną po rdzeń lateksowy z materiałów ze zrównoważonych źródeł.

Materac z naturalnego lateksu wykonany jest tak, by każda warstwa zapewniała odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Dopasowuje się do ciała, dzięki czemu cała sylwetka jest położona w odpowiedniej pozycji i minimalizowany jest nacisk w kluczowych obszarach. Dodatkowo naturalne materiały gwarantują lepszą oddychalność, ciało się nie poci i zwiększa się komfort snu.

Czytaj też: Stopnie twardości materaca – jak je odczytywać, by wybrać odpowiedni materac?

Czym się różni materac naturalny od syntetycznego?

Początek istnienia lateksu datuje się na IV wiek p.n.e. Jest to płynne mleczko kauczukowe, które stabilizuje się alkaloidami i zagęszcza w pełni ekologicznymi i naturalnymi olejkami, żeby przyjęło stałą formę. Wówczas można użyć go do produkcji materacy. Natomiast kauczuk syntetyczny pochodzi z początku ubiegłego wieku. Zawiera mniej niż 30% mleczka kauczukowego i w przewadze uwzględnia substancje chemiczne, czyli sztuczne zagęszczacze i koagulanty.

Najważniejszą zaletą syntetyków jest cena. Mogą jednak mieć silny gumowaty zapach, co negatywnie wpływa na przyjemność snu. W przypadku materaca naturalnego cena produktu jest wyższa, ale jest on rozwiązaniem bardziej ekologicznym i przyjaznym dla środowiska. Poza tym, jeśli chodzi o możliwość personalizacji, pozwala dopasować produkt do wymagań klienta.

Dlaczego warto wybrać naturalne materace do spania?

Naturalny lateks tworzy gęste, ale miękkie materace, które zapewniają optymalne wsparcie dla kręgosłupa, niezależnie od typu sylwetki. Ma dłuższą żywotność niż jego syntetyczny odpowiednik. Jest naturalnie antybakteryjny, dlatego nie wymaga dodatkowej obróbki chemicznej i stosowania środków, które zabijają drobnoustroje. Umożliwia dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci, żeby zapewnić idealną temperaturę dla śpiącego.

Zdecydowanie warto zdecydować się na naturalne materace z lateksu, jeśli:

  • poszukujesz uniwersalnego podłoża do spania dla dwóch osób o różnych sylwetkach;
  • jesteś alergikiem lub chorujesz na astmę i chcesz, żeby materac nie gromadził drobnoustrojów, roztoczy ani kurzu;
  • chcesz spać na powierzchni wolnej od zanieczyszczeń: naturalny lateks ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze;
  • stawiasz na najwyższą jakość materiałów, które są przyjazne dla środowiska i mają wiele certyfikatów bezpieczeństwa;
  • szukasz materaca, który wykonany jest z surowców skutecznie odprowadzających wilgoć i zapobiegają nadmiernej potliwości;
  • chcesz, żeby materac dobrze podpierał Twój kręgosłup oraz zapewniał wygodę wypoczynku.

Pamiętaj, że naturalny materac z lateksu to dobre rozwiązanie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto też zdecydować się na produkty, które łączą w sobie lateks z innymi naturalnymi materiałami. Na przykład włókno kokosowe zapewnia mocne podłoże pod materac i gwarantuje doskonałą wentylację. Jest naturalnie antyroztoczowe i antybakteryjne, dzięki czemu materac lepiej oddycha. Razem z innymi naturalnymi materiałami zapewnia zdrowy i spokojny sen.