Sensive » Blog » Pluskwy w materacu – jak się ich pozbyć?
Blog
Porady
czas 4 minut/y

Pluskwy w materacu – jak się ich pozbyć?

Niektórzy z tego kpią, inni nie widzą problemu, a jeszcze inni uważają, że w ich domu to niemożliwe. Tymczasem mali, brunatni, nieproszeni goście mogą zagościć również w Twojej sypialni. Nie...
Sensive
Sensive Publikacja: 30.06.2022

Niektórzy z tego kpią, inni nie widzą problemu, a jeszcze inni uważają, że w ich domu to niemożliwe. Tymczasem mali, brunatni, nieproszeni goście mogą zagościć również w Twojej sypialni. Nie miej wątpliwości – inwazja tych owadów szybko obejmie także materace i stanie się poważnym utrapieniem dla domowników. Jak sprawdzić obecność pluskiew i jak się ich pozbyć? Dowiedz się więcej.

Jak wyglądają pluskwy?

To bardzo mały owad, którego długość nie przekracza 6 mm. Można go rozpoznać po charakterystycznych cechach fizycznych, takich jak owalne ciało, ciemny kolor i brak skrzydeł. Dorosłe pluskwy są płaskie i osiągają wielkość pestki jabłka.

Młode (nimfy) zaraz po wykluciu mają kolor biały lub są przezroczyste. Dlatego trudno je dostrzec gołym okiem. Z czasem stają się ciemniejsze. W wieku dorosłym nabierają czerwono-brązowej barwy, ponieważ są wypełnione krwią. Kiedy zaczynają pobierać pożywienie, ich ciała również rosną, więc o wiele łatwiej je zauważyć.

Czym żywią się pluskwy?

Pluskwy wychodzą na żer w nocy. Żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Preferują pasożytować na psach, kotach i innych zwierzętach domowych, ale i tak ich ukąszenia częściej występują u ludzi.

Owady wbijają się w skórę i swoimi długimi dziobami pobierają krew. Ukąszenia pluskiew wyglądają jak małe czerwone plamki i początkowo są bezbolesne. Czasami nawet można ich nie zauważyć. Dostrzega się je dopiero później, gdy już wystąpi ból i świąd. Nierzadko mylone są z ukąszeniami komarów. Tymczasem ugryzienie przez pluskwę zostawia zazwyczaj mniejszy ślad i nie tworzy się w tym miejscu charakterystyczny bąbel.

Gdzie chowają się pluskwy?

Zasłony, poduszki i koce to tylko niektóre z miejsc, w których bytują te owady. Najczęstszym ich siedliskiem są materace w łóżkach, czyli tam, gdzie ludzie spędzają najwięcej godzin w porze nocnej, kiedy to pluskwa szuka pożywienia.

Insekty chowają się również w innych zakamarkach domu, takich jak stelaże pod łóżkiem, meble w sypialni, drobne pęknięcia w ścianach i listwach przypodłogowych, a nawet szafy na ubrania. Małe, płaskie ciała pozwalają im ukrywać się w ciasnych zakamarkach, co czasami bardzo utrudnia zlokalizowanie.

Pluskwy w materacu – jak sprawdzić ich obecność?

Inwazja pluskiew może mieć wiele przyczyn. Najczęściej przywożone są do domu z wakacji, a konkretniej z hotelu, hostelu lub innych niedostatecznie wysprzątanych miejsc. Zagnieżdżają się na przykład w ubraniach lub walizce, a człowiek nieświadomie transportuje je z punktu A do punktu B. Czasami przenoszone są podczas zakupu używanych mebli lub przy przeprowadzce do nowego mieszkania.

Jak rozpoznać obecność pluskiew w materacu? Przede wszystkim zacznij od dokładnego przeglądu miejsca, w którym śpisz: sprawdź poduszki, kołdry, pokrowce i łóżko jako całość. Zajrzyj do szwów materaca, stelaży i zagłówka. Pluskwy uwielbiają przebywać w wąskich szczelinach. W zakamarkach składają jaja, a dorosłe owady wydzielają słodki zapach. Bezpośrednio na materacu możesz zauważyć ich odchody. Zwróć uwagę na małe, ciemnoczerwone lub czarne plamki, które wyglądają jak smużki atramentu – to w rzeczywistości pozostałości po śladach krwi powstałych po ugryzieniu.

Jak zlikwidować pluskwy z materaca?

W większości przypadków pluskwy zabija się ciepłem – instaluje się w zaatakowanym pomieszczeniu specjalne urządzenia lub wykorzystuje parownice, które ogrzewają powietrze do około 55oC. Taka temperatura zabija larwy i owady. Można również wykorzystać chemiczne preparaty do użytku domowego w formie oprysków. Skuteczne są tzw. bomby na pluskwy – preparat spowija mgłą całe pomieszczenie i likwiduje nieproszonych gości.

Po tego rodzaju zabiegach należy dokładnie odkurzyć materac. Warto osłonić jego powierzchnię nakładką ochronną, która zabezpieczy przed zabrudzeniami i umożliwi zachowanie go na dłużej w czystości. Nie zapomnij również o wypraniu pokrowca w temperaturze 60oC. Jeśli Twój materac jest już stary lub mocno zużyty, lepiej kupić nowy.

Czytaj też: Jaki materac wybrać? Poznaj najważniejsze wskazówki

Porządek i regularne sprzątanie to najwięksi wrogowie wszelkich insektów. Dlatego pamiętaj, że wysiłek w celu ich wyeliminowania musi być podejmowany systematycznie. Zacznij od dokładnego umycia sypialni i pozostałych pomieszczeń, ale też postaraj się utrzymywać mieszkanie w czystości na co dzień. Wtedy inwazja pluskiew nie będzie Ci straszna.