Sensive » Blog » Twardość materaca – poznaj stopnie twardości
Blog
Porady
czas 5 minut/y

Twardość materaca – poznaj stopnie twardości

Twardość materaca jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego modelu. Tak jak nie każdemu odpowiada spanie na zbyt miękkim materacu, tak zbyt twardy materac nie zapewni wygody. Stopnie twardości materaca...
Sensive
Sensive Publikacja: 02.12.2019

Twardość materaca jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego modelu. Tak jak nie każdemu odpowiada spanie na zbyt miękkim materacu, tak zbyt twardy materac nie zapewni wygody. Stopnie twardości materaca pozwalają na dobór produktu dopasowanego do potrzeb, budowy ciała, a nawet…. wagi. Dowiedz się, jaka twardość materaca będzie dla ciebie najlepsza.

Większość producentów stosuje 5-stopniową skalę twardości. Wszystko po to, aby użytkownik mógł łatwiej dobrać materac do swoich potrzeb. Warto jednak mieć świadomość, że odczucie twardości jest subiektywne dla każdego indywidualnie. Nie należy zatem ograniczać się do wyboru modelu oznaczonego konkretnym symbolem, ale i – o ile to możliwe – przetestować materac w salonie.

Sprawdź też: Co robić, gdy materac je za twardy?

Od czego zależy twardość materaca?

Na twardość materaca wpływa wiele czynników, wśród których największe znaczenie odgrywają dwa.

Materiał

Pianki charakteryzują się różną miękkością i elastycznością, co przekłada się na zróżnicowaną twardość.

Konstrukcja

Budowa materaca wpływa na stopnie twardości. Twardość H1 może oznaczać, że materac będzie wykonany z miękkiej pianki, dzięki której ciało „zatopi się”. Natomiast twardość materaca H3 czy H4 zapewni sztywna konstrukcja, np. „utwardzana” dodatkowo wkładem kokosowym. Niemałe znaczenie ma tutaj grubość poszczególnych warstw.

Warto wiedzieć!

W przypadku materacy piankowych strefy twardości uzyskujemy przed odpowiednią ilość i wielkość nacięć pianki (np. modele Multipoint Fit czy Memory Dream). Natomiast w materacach sprężynowych pocket i multipocket każda ze stref twardości ma inną średnicę drutu w sprężynie.

Twardość materaca – tabela

Oznaczenia twardości materaca odzwierciedlają symbole, składające się z litery H (z ang. hardness = twardość) oraz cyfry. Im wyższa cyfra, tym materac twardszy.

Jeśli chodzi o twardość materaca, tabela przedstawia uniwersalny podział stosowany przez większość producentów.

Jak dobrać twardość materaca?

Sam symbol i jego oznaczenie niewiele mówi na temat dopasowania modelu do indywidualnych potrzeb. W tym przypadku niezwykle istotna jest zależność „twardość materaca a waga” – zwykle to do masy ciała użytkownika dopasowuje się konkretny model.

  • H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób do 60 kg, modele takie są polecane osobom o niewielkiej wadze.

  • H2 – materac średnio miękki, przeznaczony dla osób od 50-80kg, bardzo często taką twardość preferują kobiety.

  • H3 – materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg, ten stopień twardości jest najczęściej wybierany przez klientów.

  • H4 – materac twardy, dla osób powyżej 100 kg.

  • H5 – materac bardzo twardy, polecany dla osób lubiących spać na twardych powierzchniach.

W ofercie Sensive znajdziesz materace z pięcioma lub siedmioma strefami twardości. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze lepiej możesz dostosować twardość do poszczególnych części ciała. Sprawdź modele: Sleep Harmony, Select Dream czy Hard Sleep.

Jaka twardość materaca będzie najlepsza?

Twardość materaca H2 będzie inna niż twardość materaca H3. Możesz się o tym przekonać, leżąc na poszczególnych modelach należących do danej kategorii. Musisz przy tym pamiętać, że nieco inne odczucia będziesz mieć w przypadku leżenia na twardym materacu piankowym, a inne – na twardym materacu kieszeniowym „obłożonym” warstwami pianki lateksowej i maty kokosowej.

Pamiętaj!

  • Zbyt miękki materac spowoduje zapadanie się ciała, co prowadzi do deformacji i niebezpiecznego wygięcia kręgosłupa.

  • Zbyt twardy materac spowoduje zbyt duży nacisk na naczynia krwionośne, powodując trudniejszy przepływ krwi a to z kolei prowadzi do drętwienia nóg. Modele o twardości H4 i H5 odradzane są osobom starszym i mającym problemy z kręgosłupem.

Prawidłowo dobrany materac odciąży kręgosłup, dając odpowiednie podparcie. Właściwe dopasowanie rozpoznasz po:

  • lekkim wygięciu kręgosłupa – gdy leżysz na plecach;

  • ułożeniu kręgosłupa w linii prostej – gdy leżysz na boku.

Możesz też wykonać prosty test: wyprostuj dłoń i umieść ją między materacem a lędźwiami. Jeśli robisz to z łatwością, materac jest zbyt twardy. Jeśli dłoń napotyka niewielki opór między ciałem a materacem, twardość została prawidłowo dobrana.

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza? Tutaj nie możesz iść na żadne kompromisy – w tak młodym wieku kręgosłup wciąż się kształtuje, a nieodpowiednio dobrana powierzchnia do spania może doprowadzić do trwałych odkształceń. Najbardziej odpowiednie materace będą miały twardości H1 lub H2.

Materac piankowy Junior Comfort

Nie spowodują efektu zapadnięcia się w materac, dzięki czemu kręgosłup dziecka będzie miał odpowiednie podparcie.

Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dziecięcego?

Jaka twardość materaca dla pary?

W przypadku, gdy chcesz kupić jeden duży materac dla osób o znacznej różnicy w wadze, warto wybrać model o asymetrycznej budowie.

Materac kieszeniowy Asymmetric Comfort

W modelu tym każda z połówek ma inny rodzaj twardości. Dlatego świetnie sprawdzi się jako materac partnerski.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup dwóch mniejszych materacy. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad: zwykle jest opcją droższą, a i – z powodu wyraźnego odczuwania „uskoku” – także mniej komfortową.

Twardość materaca to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy rozważyć w momencie zakupu. Możesz wypróbować, na jakim materacu będzie ci najwygodniej – zapraszamy do salonów Sensive w: Kielcach, Radomiu, Wrocławiu, Rzeszowie, Wałbrzychu.