Darmowa dostawa w całej Polsce!
Gwarancja do 10 lat
Darmowa dostawa w całej Polsce!

Co oznaczają twardości materaca?

Twardość materaca jest jednym z podstawowych i najważniejszych czynników jakim należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu. Dobrze dobrany stopień twardość umożliwi nam wygodny i komfortowy sen bez efektu zapadania się lub nadmiernego nacisku na ramiona lub biodra. Należy zapomnieć o powszechnej opinii, że twardszy materac na pewno będzie wygodniejszy a skupić się na poczuciu komfortu i naszych wymaganiach.

Większość producentów stosuje czterostopniową skalę twardość składającą się z litery H (ang. hardness = twardość) oraz cyfry (1-4). Im wyższa jest cyfra tym materac jest twardszy. Podaną skalę dopasowujemy do wagi użytkowania, warto jednak pamiętać, że odczucie twardości jest subiektywne dla każdego użytkownika:

H1- materac miękki, przeznaczony dla osób do 60kg, modele takie są polecane osobom o niewielkiej wadze np. dla małych dzieci

H2- materac średnio miękki, przeznaczony dla osób od 50-80kg, taką twardość preferują bardzo często Panie

H3- materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100kg, ten stopien twardości jest najczęściej wybierany przez klientów

H4- materac twardy, dla osób powyżej 100kg, modele o najwyższym stopniu twardości polecane są osobom lubiącym spać na naprawdę twardych materacach.

Zbyt miękki materac spowoduje zapadanie się ciała, co prowadzi do deformacji i niebezpiecznego wygięcia kręgosłupa.

Zbyt twardy materac spowoduje zbyt duży nacisk na naczynia krwionośne powodując trudniejszy przepływ krwi a to z kolei prowadzi do drętwienia nóg. Modele o twardości H4 odradzane są osobom starszym i mającym problemy z kręgosłupem.

Prawidłowo dobrany materac odciąży nasz kręgosłup dając odpowiednie podparcie. Powinniśmy zaobserwować lekkie wygięcie leżąc na plecach, natomiast na boku nasz kręgosłup musi być ułoży w prawie prostej linii. Łatwym sposobem do sprawdzenia dopasowania materaca jest włożenie prostej dłoni pomiędzy materac a lędźwia osoby leżącej . Jeśli możemy to zrobić bez trudu to oznacza, że materac jest za twardy, jeśli mamy problem z wsunięciem dłoni to materac jest zbyt miękki. Prawidłowo dobrana twardość jest wtedy, gdy nasza dłoń napotyka niewielki opór między ciałem a materacem.

W przypadku gdy chcemy kupić jeden duży materac dla osób o znacznej różnicy w wadze warto wybrać model o asymetrycznej budowie (każda z połówek ma inny rodzaj twardości) lub zdecydować się na zakup dwóch mniejszych materacy. (Więcej informacji o doborze materaca dla pary znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule Wspólny materac czy rozwód?- czyli jak dobrać materac dla pary).

Wybierając materac dla dziecka musimy zdecydować się model ani nie za miękki ani nie za twardy, ponieważ w tak młodym wieku kręgosłup wciąż się kształtuje a nieodpowiedni materac może doprowadzić do trwałych odkształceń. Najbardziej odpowiednie materace będą miały twardości H1 lub H2, nie spowodują efektu zapadnięcia się w materac a kręgosłup naszego dziecka będzie miał odpowiednie podparcie.

W naszej ofercie mamy materace z pięcioma lub siedmioma strefami twardości, dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze lepiej możemy dostosować twardość do poszczególnych części naszego ciała (sprawdźcie nasze modele Sleep Harmony, Select Dream czy Hard Sleep)

W przypadku materacy piankowych strefy twardości uzyskujemy przed odpowiednią ilość i wielkość nacięć pianki (np modele Multipoint Fit czy Memory Dream). Natomiast w materacach spężynowych pocket i multipocket każda ze stref twardości ma inną średnicę drutu w sprężynie.

Warto rozważyć kwestię twardości przy zakupie. Możecie wypróbować na jakich materacach wam najwygodniej także w naszych salonach producenta materacy: w Kielcach, w Radomiu,we Wrocławiu, w Rzeszowie i Wałbrzychu.