Sensive » Blog » Jak pielęgnować materac, gdy śpisz z psem lub kotem? Wskazówki
Blog
Porady
czas 3 minut/y

Jak pielęgnować materac, gdy śpisz z psem lub kotem? Wskazówki

Swoje łóżko dzielisz z psem lub kotem? Jest wiele osób zapraszających zwierzęta do swojej sypialni, takie podejście ma też wielu przeciwników. Czy słusznie? Nie nam oceniać, ale chętnie podzielimy się...
Sensive
Sensive Publikacja: 28.02.2021

Swoje łóżko dzielisz z psem lub kotem? Jest wiele osób zapraszających zwierzęta do swojej sypialni, takie podejście ma też wielu przeciwników. Czy słusznie? Nie nam oceniać, ale chętnie podzielimy się wskazówkami dotyczącymi tego, jak pielęgnować materac. Sprawdź, o czym warto pamiętać, dzieląc sypialnię ze swoim pupilem.

Spanie z psem lub kotem wpływa relaksująco i odprężająco na ciało. Pozwala odstresować się, a nawet… obniżyć stany lękowe. Ponadto zaproszenie zwierzęcia do łóżka sprawia, że człowiek otrzymuje „naturalny termofor”, co świetnie sprawdza się u osób narzekających na ciągłe zimno.

Mimo tych zalet, spanie ze zwierzęciem wiąże się z pewnymi niedogodnościami. O ile w pierwszych miesiącach życia, pupil jest maleńki, o tyle w kolejnych latach z pewnością staje się większy i dużo cięższy. Będzie potrzebował dużo więcej miejsca – ze stratą dla ciebie. Może się to przełożyć na mniej komfortowy sen. Kolejną wadą jest płytszy sen – z obawy przed przypadkowym zgnieceniem zwierzęcia.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o materac?

Śpisz z pupilem? Sprawdź, jak pielęgnować materac

Jeżeli tylko chcesz, możesz spać ze swoim zwierzęciem. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zadbać o własny komfort wyrażany m.in. w prawidłowej higienie materaca. Dlaczego? Dzielenie łóżka z pupilem naraża cię na kontakt z jego sierścią, brudnymi łapkami itp.

Zatem jak dbać o materac? Ważne jest, aby:

  • często odkurzać materac – nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to codziennie,
  • często wietrzyć materac,
  • zmieniać pościel raz w tygodniu,
  • prać pokrowiec materaca w odpowiednio wysokiej temperaturze – co kilka tygodni.

Warto także zaopatrzyć się w specjalny ochraniacz na materac, który zabezpieczy jego wypełnienie przed zmoczeniem. Będzie go można znacznie częściej prać, co jest dużo wygodniejsze niż pranie pokrowca w całości.

Czytaj też: Jaki ochraniacz na materac wybrać?

Wymieniasz materac? Kup odpowiedni

Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu materaca, a już wiesz, że pupil będzie twoim nocnym towarzyszem, weź ten aspekt pod uwagę. Dzięki temu wybierzesz model, który wpłynie na zwiększenie komfortu snu.

  • Postaw na materac ze sprężynami typu pocket lub multipocket. Taka konstrukcja sprawi, że nie będziesz odczuwał ruchów swojego zwierzęcia. Tym samym zmniejszysz ryzyko niepotrzebnego wybudzenia się ze snu.
  • Zwróć uwagę na materace piankowe – dobrym wyborem będzie pianka termoelastyczna, która dopasuje się do ciała pod wpływem temperatury.
  • Nie decyduj się na ciężki model materaca – w związku z koniecznością częstszego zdejmowania pokrowca do prania.

Wiesz, jak pielęgnować materac. O czym jeszcze pamiętać?

Wiesz już, jak pielęgnować materac, aby zapewnić jego maksymalną higienę w przypadku dzielenia sypialni ze zwierzakami. W trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, pamiętaj także o:

  • systematycznym odrobaczaniu pupila,
  • zaszczepieniu zwierzęcia zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień,
  • niewpuszczaniu pupila do łóżka, gdy ma mokrą sierść i brudne łapki.

Postaraj się także tak wyszkolić zwierzę, aby nie wskakiwało na łóżko – bez twojego pozwolenia (o ile w przypadku psa jest to realne, o tyle z kotem może być trudne do zrealizowania).

Pamiętaj! Każdy człowiek spędza w łóżku niemal 1/3 swojego życia. Warto zatem zadbać o to, aby odbywało się to w maksymalnie higienicznych warunkach. Szczególnie, jeśli sypialnię dzielisz z psem czy kotem.