Higiena materaca gdy śpimy z psem lub kotem

Wśród nas są zapewne zwolennicy jak i przeciwnicy spania z pupilem. Ci pierwsi nie wyobrażają sobie już spanie bez swojego zwierzaka lub im to nie przeszkadza, ci drudzy natomiast uważają to za niehigieniczne i zaburzające relację między właścicielem a zwierzęciem. Poniżej znajdziecie zarówno wady jak i zalety spania z psem lub kotem oraz rady jak dbać o naszą pościel i materac jeśli zdecydujemy się zaprosić zwierzątko do naszej sypialni.

Spanie z psem wpływa relaksująco i odprężająco na nasze ciało, daje nam poczucie odstresowania się. Może też obniżać stany lękowe i dawać poczucie spokoju i ukojenia. Osoby, które skarżą się na uczucie chłodu i zimne stopy w końcu będę mogły zaznać uczucia ciepła, szczególnie zimą docenimy taki „naturalny termofor”. Bardzo często osoby samotne decydują się na wpuszczenie do swojej sypialni pupili, daje im to poczucie bezpieczeństwa i miłości. Natomiast spanie razem z właścicielem jest dla psa największą nagrodą.

Mimo tych zalet spanie ze zwierzęciem łączy się z kilkoma wadami. Musimy zdać sobie sprawę, że szczeniak który początkowo był malutki w kolejnych latach będzie coraz większy, będzie potrzebował więcej miejsca dlatego z czasem w łóżku może nam być za ciasno. Zwierzęta bardzo brudzą pościel, zostawiają po sobie sierść i odciski po brudnych łapach dlatego pupile śpiący z nami wymagają zwiększenia czasu na ich higienę i pielęgnację.

Śpiąc z kotem na pewno niejednokrotnie zostaliśmy wybrudzeni ze snu, ponieważ nasz pupil zmieniał miejsce snu na odpowiedniejsze, czyli okolice naszej głowy, ramion czy nóg. O ile jednego spacerującego po naszym ciele kota jesteśmy w stanie znieść to obecność kilku kotów, które w nowy nabiorą ochoty na zabawę może nas drażnić. Nie zapominajmy, że naszym czworonogom też zdarza się chrapać co może nas budzić. Właściciele małych pupili bardzo często nie zapadają w głęboki sen, ponieważ boją się przygnieść swoje zwierzaki.

Jeśli zdecydujemy się jednak na spanie z psem lub kotem warto pamiętać o kilku radach:

– jeśli dopiero kupujemy materac to dobrym rozwiązaniem będzie materac ze sprężynami typu pocket lub multipocket. Takie rozwiązanie zapewni nam niezależną pracę każdej ze sprężyn, dzięki temu nie będziemy odczuwać kiedy nasz pupil będzie się przemieszczał.

– dobrym rozwiązaniem są też materace zbudowane z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się pod wpływem temperatury ciała tylko w miejscu, gdzie leżymy

– nasz materac musi być bardzo często odkurzany, aby pozbyć się sierści

– zalecane jest częste wietrzenie materaca i zmiana pościeli na czystą co tydzień

– przy zakupie materaca dobierzmy do niego pokrowiec, który można prać w wysokiej temperaturze

– nie zapominajmy o regularnym szczepieniu i odrobaczaniu naszych zwierzaków

– starajmy się nie wpuszczać naszego psa, gdy ten ma mokrą sierść. Tak specyficzny zapach będzie trudny do usunięcia.

– oprócz pokrowca możemy zakupić pokrowiec ochronny, który dodatkowo zabezpieczy materac przed wilgocią

– starajmy się nauczyć psa komend, aby bez pozwolenia nie wskakiwał na łóżko.

– nie wybierajmy najcięższego modelu, ponieważ zmuszeni do częstszej higieny materaca będziemy zmuszeni do dużego wysiłku

Pamiętajcie, w łóżku spędzamy aż 1/3 naszego życia, zatem wybór odpowiedniego materaca najwyższej jakości jest bardzo ważny.