Darmowa dostawa w całej Polsce!
Gwarancja do 10 lat
Darmowa dostawa w całej Polsce!

Jak czyścić materac?

Pamiętacie to przyjemne uczucie gdy pierwszy raz mogliście się położyć na waszym nowym, czystym i dopiero co zrobionym na zamówienie materacu? Jeśli już zapomnieliście jak to jest to najwyższy czas, aby go odświeżyć i pozbyć się plam, które na pewno pojawiły się podczas użytkowania.

Czysty materac bez plam, roztoczy i kurzu zapewni nam bardziej komfortowy i przyjemny sen. Dużym ułatwieniem jest posiadanie zdejmowanego pokrowca, który można prać w pralce. Dwa najczęściej wybierane pokrowce w Sensive to Silverline oraz Comfortline, które można prać w domowej pralce dzięki wszytemu dookoła zamkowi. Takie rozwiązanie ułatwia zdejmowanie pokrowca w nawet największych rozmiarach. Możemy rozsunąć pokrowiec i podzielić go na dwie części, które spokojnie zmieszczą się w bębnie naszej domowej pralki. Zalecaną temperaturą do prania jest 40 stopni, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, nie ma problemu z odparowywaniem wilgoci z materaca.

Kolejnym sposobem odświeżającym nasz materac jest regularne jego odkurzanie. Najlepszy byłby odkurzacz posiadający filtr antyalergiczny, który nie będzie wydmuchiwał zebranego kurzu i odchodów roztoczy na zewnątrz. Jeśli takiego nie posiadamy to wystarczający będzie zwykły odkurzacz. Jeśli chcemy wyczyścić materac na mokro za pomocą odkurzacza piorącego to warto wybrać ciepły i słoneczny dzień, bo nawet niewielka ilość wody może pozostać w warstwach materaca, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na tani materac od nieznanego producenta materacy. Najlepsze środki do takiego czyszczenia to te stosowane do prania dywanów lub tapicerki o delikatnym działaniu.

Do naturalnych metod walki z zabrudzeniami na materacu możemy użyć sody oczyszczonej, która znajduje się w każdym domu. Oprócz tego, że jest to całkowicie naturalny środek to ma bardzo dobre właściwości czyszczące, neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz pochłanianie wilgoć. Metoda ta polega na rozsypaniu sody np. za pomocą sitka na całej powierzchni materaca, a po kilku godzinach dokładnemu odkurzeniu. Jeśli chcemy, aby nasz materac przyjemnie pachniał warto dodać do sody kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, a następnie go rozsypaniu i odkurzeniu jak pisaliśmy powyżej.

W przypadku roztoczy samo stosowanie naturalnych środków może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami. Podstawowym sposobem walki z nimi jest częste odkurzanie, które zmniejsza ilość kurzu zalegającego w materacu – najlepszego środowiska dla rozwoju roztoczy. Wystawienie materaca na działanie niskich temperatur też nie zlikwiduje roztoczy całkowicie. Najlepszą metodą będzie zaopatrzenie się w środki do walki z roztoczami w aptece (występuję w formie proszku, pianek i aerozoli). Są to jednak środki chemiczne i przed ich użyciem sprawdźmy czy nie podrażnią naszej skóry, szczególnie gdy mamy zamiar stosować je do materacy dziecięcych.

Warto także pamiętać o codziennym wentylowaniu materaca ok.20 min po śnie oraz aby parę razy do roku w słoneczny lub mroźny dzień wystawić materac na zewnątrz i porządnie go przewietrzyć.

Jak widzicie czyszczenia materaca nie jest trudne, a pomoże nam utrzymać go w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Oczywiście plamy się zdarzają i nie jesteśmy w stanie całkowicie ich uniknąć, ale zastosowanie powyższych rad znacznie ułatwi nam walkę z nimi. Bo przecież nie ma nic przyjemniejszego nić położenie się na czystym i świeżym materacu po całym dniu pracy.