Sensive » Blog » Jak odświeżyć materac? Poznaj sprawdzone metody
Blog
czas 4 minut/y

Jak odświeżyć materac? Poznaj sprawdzone metody

Już po kilku miesiącach użytkowania materac gromadzi się w nim spora ilość zanieczyszczeń. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną higienę snu, nie warto ograniczać się do zmiany pościeli. Dowiedz się, jak...
Sensive
Sensive Publikacja: 10.09.2019
"Jak czyścić materac"

Już po kilku miesiącach użytkowania materac gromadzi się w nim spora ilość zanieczyszczeń. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną higienę snu, nie warto ograniczać się do zmiany pościeli. Dowiedz się, jak odświeżyć materac – poznaj sprawdzone metody, dzięki którym przywrócisz go do czystości.

Pamiętasz to przyjemne uczucie, które towarzyszyło ci w pierwszych dniach użytkowania materaca? Jeśli ma on już dawno za sobą okres świetności, czas przywrócić mu świeżość i czystość. Chociaż możesz zdecydować się na profesjonalne usługi czyszczenia, odświeżenie materaca z łatwością przeprowadzisz samodzielnie.

Odświeżanie materaca – czy to konieczne?

Czy wiesz, że w ciągu kilku lat użytkowania materaca w jego wewnętrznych warstwach może zgromadzić się nawet 1 mln roztoczy? Do jego środka przenika także kurz, pot, złuszczony naskórek, co przekłada się na ogromne zanieczyszczenie. Nic więc dziwnego, że u niektórych osób może rozwinąć się nawet alergia.

Sprawdź też: Co ile wymieniać materac na nowy?

Jeśli nie chcesz dopuścić do pojawienia się problemów skórnych, a jednocześnie zależy ci na komfortowym śnie, odświeżanie materaca jest koniecznością. Dbałość o powierzchnię spania to jedno z zaleceń producentów.

Jak odświeżyć materac krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak odświeżyć materac? Chociaż wiele czynności należy w zależności od konkretnych zabrudzeń, niektóre etapy są obowiązkowe zawsze.

Pranie pokrowca

Pranie pokrowca na materac pozwoli na usunięcie powierzchniowych zabrudzeń. Jeśli nie dysponujesz pokrowcem z suwakami, wówczas czeka cię pranie ręczne – w wybranych miejscach, aby nie zamoczyć pianki.

Dużym ułatwieniem jest zdejmowany pokrowiec na materac, dzięki czemu można go prać w pralce w całości.

Czy wiesz, że dwa najczęściej wybierane w Sensive pokrowce – Silverline oraz Comfortline – mają wszyte suwaki. Dzięki temu możliwe jest ich zdjęcie nawet z największych rozmiarów materacy.

Zastanawiasz się, jak prać pokrowiec na materac? Jeśli pokrowiec rozsuwa się w całości, każda z części zmieści się w bębnie domowej pralki. Wystarczy więc umieścić pokrowiec w urządzeniu i ustawić na temperaturę 40oC.

A co, jeśli pokrowiec nie jest rozsuwany w całości? W takim przypadku musisz zdecydować się na skorzystanie z usług pralni.

Odkurzanie

Jeśli chcesz odświeżyć materac, warto regularnie go odkurzać. Najlepszym wyborem będzie sprzęt z filtrem antyalergicznym, który zapobiegnie wdmuchiwaniu zebranego kurzu i roztoczy odchodów na zewnątrz.

Materac możesz też odkurzyć na mokro – specjalnym odkurzaczem piorącym. Czynność tę najlepiej przeprowadzić w słoneczny dzień, by – w razie delikatnego zmoczenia warstw materaca – powierzchnia zdążyła wyschnąć.

Czyszczenie zabrudzeń

Delikatne zabrudzenia materaca można usunąć za pomocą domowych środków. Świetnie sprawdzi się m.in. soda oczyszczona. Oprócz tego, że jest preparatem całkowicie naturalnym i ma dobre właściwości czyszczące, to jednocześnie pochłania wilgoć oraz neutralizuje zapachy.

Na czym polega odświeżanie materaca sodą? Czynność sprowadza się do rozsypania proszku na całej powierzchni, a następnie pozostawienia go na kilka godzin. Po tym czasie należy dokładnie odkurzyć materac.

Usuwanie roztoczy

Chociaż usuwanie roztoczy zgromadzonych w wewnętrznych warstwach materaca jest istotne, szczególnego znaczenia nabiera w przypadku alergików.

Podstawowym sposobem walki z roztoczami jest odkurzanie, które pozwala zmniejszyć ilość zalegającego kurzu. Od czasu do czasu można wystawić materac na działanie niskiej temperatury, ale to nie zlikwiduje alergenów w 100%.

Sprawdź też: Materac dla alergika

Jeśli chcesz pozbyć się tego rodzaju „zanieczyszczeń”, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne środki do walki z roztoczami. Dostępne w formie proszku, pianek czy aerozoli, są łatwe do zaaplikowania i usunięcia.

Wentylowanie

Wentylowanie materaca – ok. 20 minut po wstaniu z łóżka – powinno wejść w nawyk. Warto jednak przeprowadzić gruntowną wentylację, tj. wystawić materac na działanie słońca lub mrozu i pozostawić nawet na kilka godzin.

Teraz już wiesz, jak odświeżyć materac, by przywrócić mu atrakcyjny wygląd i czystość. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, utrzymasz go w dobrym stanie przez wiele lat.