Sensive » Blog » Popularne mity o materacach
Blog
czas 5 minut/y

Popularne mity o materacach

Zastanawiasz się, jaki materac kupić? Jednak nie wiesz, jaki rodzaj będzie odpowiedni, na co zwrócić uwagę? Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj popularne mity dotyczące materacy. Dzięki temu będziesz mieć...
Sensive
Sensive Publikacja: 10.01.2019
Materace do spania od producenta

Zastanawiasz się, jaki materac kupić? Jednak nie wiesz, jaki rodzaj będzie odpowiedni, na co zwrócić uwagę? Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj popularne mity dotyczące materacy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany model wpisze się w twoje oczekiwania względem użytkowania.

Nie jest łatwo zdecydować o tym, jaki materac kupić – szczególnie, że na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które tylko pozornie są podobne. Tymczasem – w przypadku tego rodzaju produktów – często to detale decydują o przewadze jednej opcji nad pozostałymi. Nie warto także kierować się stereotypami, ponieważ materace produkowane 20-30 lat temu zupełnie nie przypominają tych powstających w oparciu o najnowsze technologie.

Zakup materaca – nie wierz w stereotypy

To zrozumiałe, że przed zakupem materaca chcesz zasięgnąć opinii innych osób. Potrzebujesz utwierdzić się w przekonaniu, że spory wydatek przełoży się na lepszy komfort snu. Musisz jednak zachować czujność, ponieważ wiele porad nie będzie miał nic wspólnego z faktami. Poznaj więc kilka popularnych mitów, co może uchronić cię przed zakupem nietrafionego materaca.

Mit 1. Im twardszy materac, tym lepszy

Wcześniejsze technologie, podczas których stosowano niskiej jakości materiały, zakorzeniły stereotyp, że im twardszy materiał tym dłuższa żywotność produktu. Twardość materaca należy dopasować głównie do masy ciała. Nie można jednak zakładać, że twardy materac będzie idealny dla osób powyżej 100 kg.

Sprawdź też: Stopnie twardości materaca – co oznaczają?

Mit 2. Materace piankowe są nietrwałe

Nowoczesne technologie sprawiają, że materace produkowane są z wysokiej jakości pianek. Charakteryzują się odpornością na odkształcenia czy kruszenie. Są znacznie trwalsze niż gąbki wykorzystywane w wyrobach tapicerskich.

Mit 3. Pianka termoelastyczna odkształci się po kilku miesiącach użytkowania

Pianka termoelastyczna charakteryzuje się wyjątkową zdolnością dopasowania się materaca do naturalnej krzywizny kręgosłupa i powracania do pierwotnego kształtu. Wyróżnia się jednocześnie wysoką jakością – jej użyteczność szacuje się nawet na 10 lat.

Pamiętaj! Na żywotność pianki temoelastycznej wpływa nie tylko jej jakość, ale również odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.

Mit 4. Materac piankowy nie jest odpowiedni dla alergików

Wkład piankowy zastosowany w materacu pozwala na uzyskanie lepszej cyrkulacji powietrza. Ponadto gromadzi się w nim mniejsza ilość roztoczy.

Jeśli chodzi o materac dla alergika, godne polecenia są produkty z pianką lateksową o właściwościach antyalergicznych.

Mit 5. Materac piankowy nie jest odpowiedni dla osób puszystych

Materace piankowe sprawdzą się w przypadku osób o dużej masie ciała. Należy tylko upewnić się, że materac ma dobrze dobrany stopień twardości, zaś użyta do jego produkcji pianka charakteryzuje się odpowiednio dużą gęstością.

Mit 6. Sprężyny w materacach są wyczuwalne i skrzypią

O ile w intensywnie użytkowanych materacach bonellowych mogą być wyczuwalne sprężyny po pewnym czasie, o tyle w materacach kieszeniowych ten problem został zażegnany.

Materace sprężynowe pocket i multipocket pozwalają na uniknięcie efektu sprężynowania. Wszystkie sprężyny zostały schowane w specjalnych kieszonkach, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie.

Mit 7. Stopień twardości materaca można sprawdzić pięścią

Naciśnięcie materaca pięścią przyczynia się do jego punktowej pracy, co utrudnia uzyskanie rzeczywistych odczuć. Aby otrzymać rzetelną ocenę co do preferowanego stopnia twardości materaca, należy położyć się na nim całym ciałem i w takiej pozycji pozostać przez kilka minut.

Mit 8. Najlepsze materace dla dzieci to modele z gryką i kokosem

Materace z wkładem z gryki lub kokosa są bardzo popularne jako materace dla dzieci. Jednak czy faktycznie są odpowiednie?

Okazuje się, że tego rodzaju wkłady nadają materacowi wysoki poziom twardości, co nie zawsze jest dobre dla malucha – szczególnie niemowlęcia. Zbyt twardy materac może wymuszać nieodpowiednią pozycję do spania, co przekłada się na większe ryzyko skrzywienia kręgosłupa.

Jeśli interesuje cię dość twardy materac dla dzieci, wybierz modele z pianki lateksowej – najlepiej o twardości H2. Nie dość, że zapewniają odpowiednie podparcie, to wykazują właściwości antyalergiczne.

Mit. 9 Dłuższa gwarancja świadczy o wyższej jakości materaca

20-letnia gwarancja na materac robi wrażenie. Dla wielu osób jest to jednocześnie wyznacznik materaca najwyższej jakości – jaki producent dawałby tak długą gwarancję, gdyby nie był pewny swojego produktu?

Nie należy jednak dać się zwieść obietnicom, ponieważ… tak długi okres gwarancji może dotyczyć tylko sprężyn, zaś na warstwę piankową będzie obowiązywać zaledwie 2-letnia gwarancja. Należy także sprawdzić zasady składania reklamacji – niekiedy zachodzi konieczność dostarczenia (we własnym zakresie) materaca do miejsca produkcji. Może to być problematyczne, jeśli materac nie został wyprodukowany w Polsce.

Mit 10. Warto kupić materace używane

Materace używane kuszą niską ceną, ale czy faktycznie warto je kupować? Wiąże się to z pewnym ryzykiem – i to nie tylko z uwagi na brak informacji o użytkowaniu czy konserwacji. Należy pamiętać, że w materacu będą skrywać się „ślady” poprzednich użytkowników, np. pot, włosy, złuszczony naskórek itp. Ponadto sam materac może być już odkształcony, w efekcie czego nie będzie zapewniał ciału odpowiedniego podparcia.

Jaki materac kupić? Nie ma uniwersalnego modelu

Nie ma możliwości stworzenia materaca, który będzie miał twardość, budowę i wysokość odpowiednią dla wszystkich. Każdy z ma inną budowę, masę ciała, lubi spać w określonej pozycji. Dlatego nie można bazować na doświadczeniach innych, lecz skupić się na własnych preferencjach.

Pamiętaj! Jeśli nie wiesz, jaki materac kupić, warto skorzystać z porad ekspertów. W Sensive służymy wsparciem – na podstawie twoich oczekiwań i potrzeb, pomożemy w wyborze odpowiedniego modelu.