Darmowa dostawa w całej Polsce!
Gwarancja do 10 lat
Darmowa dostawa w całej Polsce!

Popularne mity o materacach

Powiedzieliście rodzinie, że zamierzacie kupić materac? Jeśli tak to przygotujcie się na kilkanaście rad jaki model i rodzaj wybrać. Na pewno usłyszycie, że materace piankowe są nietrwałe, na bolący kręgosłup najlepszy jest twardy materac albo im dłuższa gwarancja na materac tym lepiej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity dotyczące materacy.

Mit 1. Materace piankowe są nietrwałe

Obecnie do produkcji wykorzystuje się nowoczesne technologie przy użyciu wysokiej jakości pianek. Surowce te nie odkształcają się i nie kruszą tak jak te stosowane w wyrobach tapicerskich, gdzie zamiast pianki używane były łatwo odkształcające się gąbki.

Mit 2. Pianka termoelastyczna odkształci się lub wygniecie po kilka miesiącach użytkowania

Dzięki zastosowaniu tej pianki mamy możliwość dostosowania materaca do krzywizny naszego kręgosłupa, idealnie go podpierając. Wysoka jakość tej pianki uniemożliwia jej zużycie po zaledwie kilku miesiącach użytkowania.

Mit 3. Materac piankowy jest zabroniony dla alergików

Jest wręcz odwrotnie. Dzięki zastosowaniu samego wkładu piankowego w materacu, zapewniamy lepszą przewiewność i cyrkulację powietrza. Gromadzi się w nich mniej kurzu, co zmniejsza ilość roztoczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa warstwa z pianki lateksowej, która dzięki swojej dużej gęstości i naturalnemu składowi ma właściwości antyalergiczne.

Mit 4. Im twardszy materac tym lepszy – najbardziej popularny mit

Wcześniejsze technologie, podczas których stosowano niskiej jakości materiały zakorzeniły stereotyp, że im twardszy materiał tym dłuższa żywotność produktu. Twardość materaca dopasowujemy głównie do naszej wagi, ale nie możemy założyć, że jest on odpowiedni tylko dla osób powyżej 100 kg. Najlepszym sposobem jest położenie się na materacu i określenie czy dany stopień twardości nam odpowiada.

Mit 5. Materac piankowy nie nadaje się dla osoby puszystej

Modele zbudowane z samym pianek z powodzeniem mogą być użytkowane przez osoby cięższe. Warto jedynie sprawdzić, aby użyte pianki były dobrej jakości, posiadały odpowiednią gęstość i utwardzenie.

Mit 6. Sprężyny skrzypią i wbijają się w plecy

Obecnie najpopularniejszym a zarazem udoskonalonym rozwiązaniem użycia sprężyn we wkładzie materaca jest zastosowanie sprężyn pocket lub multipocket (metoda ta polega na umieszczeniu pojedynczej sprężyny w osobnej flizelinowej kieszonce a następnie połączenie kieszonek ze sobą) umożliwia to niezależną pracę każdej sprężyny. Mit wziął swój początek przez sprężyny bonnelowe używane w tapicerstwie (wszystkie sprężyny są połączone ze sobą za pomocą wspólnego drutu, takie rozwiązanie było nietrwałe, odczuwaliśmy efekt falowania na materacu). Zastosowania wysokiej jakości drutów uniemożliwia skrzypienie sprężyn.

Mit 7. Sprawdzenie pięścią twardości materaca jest wystarczające nie trzeba się na nim kłaść

Naciśnięcie materaca powoduje jego punktową pracę przez co może się okazać, ze dany model jest dla nas za twardy lub za miękki. Jedynie położenie się kilka minut na materacu pozwoli nam określić, czy materac jest odpowiedni.

Mit 8. Najlepsze materace dziecięce to te zawierające grykę i kokos

Zastosowanie tych materiałów nadaje wysoki poziom twardości materaca dziecięcego, co nie zawsze jest dobre dla naszego niemowlaka. Zbyt twarda powierzchni wymusza na dziecku nieodpowiednią pozycję do spania i powoduje powstawanie wad kręgosłupa. Najlepsze będą materace piankowe o twardości H2.

Mit 9. Im dłuższa gwarancja tym lepszy materac

Bardzo często sprzedawcy lub producenci oferują 20 lat gwarancji lub więcej. Należy wziąć pod uwagę co obejmuje gwarancja i gdzie należy ją ewentualnie złożyć. Niejednokrotnie tak długa gwarancja może dotyczyć tylko sprężyn, a na warstwy z pianek mamy już tylko 2 lata gwarancji. Decydując się na złożenie reklamacji możemy zostać poproszenie o dostarczanie materaca do miejsca produkcji (kłopot zaczyna się gdy okaże się, że nasz materac został wyprodukowany w Chinach).

Mit 10. Istnieje jeden najlepszy model dla wszystkich

Nie ma możliwości stworzenia materaca, który będzie miał odpowiednią twardość, budowę i wysokość dla wszystkich. Każdy z nas ma inną budowę, wagę, lubi spać w określonej pozycji dlatego musimy znaleźć materac idealny dla nas samych a nie model uniwersalny.

Jak można wywnioskować z powyższego, warto skorzystać z porad profesjonalistów i nie ufać każdej zasłyszanej „sugestii”. Zapraszamy do salonów Sensive, gdzie uzyskacie Państwo merytoryczne wsparcie podczas wyboru materaca dla siebie.