Sensive » Blog » Jak się wysypiać? Poznaj sekrety zdrowego snu
Blog
Porady
czas 5 minut/y

Jak się wysypiać? Poznaj sekrety zdrowego snu

Życie w ciągłym biegu wymaga solidnej regeneracji, którą zapewnia zdrowy sen. Nie możesz lekceważyć jego roli, ponieważ niedostateczna jego ilość to nie tylko ospałość czy ciągłe ziewanie następnego dnia. Dowiedz...
Sensive
Sensive Publikacja: 06.05.2020

Życie w ciągłym biegu wymaga solidnej regeneracji, którą zapewnia zdrowy sen. Nie możesz lekceważyć jego roli, ponieważ niedostateczna jego ilość to nie tylko ospałość czy ciągłe ziewanie następnego dnia. Dowiedz się, jak się wysypiać i wspomóc tym samym prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jeśli nieprzespane noce zdarzają ci się sporadycznie, twój organizm będzie w stanie poradzić sobie z tym. Problem pojawia się wówczas, gdy często zarywasz noce, a twój sen nie jest głęboki. Taki styl życia – prowadzony na dłuższą metę – będzie miał wiele negatywnych skutków. Dlatego musisz dowiedzieć się, jak się wysypiać. Gdy już poznasz sekrety zdrowego snu, powinieneś koniecznie wprowadzić je w życie. Szybko zauważysz różnicę!

Skutki niewyspania

Niewysypianie się niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Wśród nich wymienia się m.in.:

 • zaburzenia funkcji poznawczych – chodzi np. o osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, trudności w podejmowaniu decyzji;
 • problemy ze wzrokiem – suchość oczu, światłowstręt czy nawet obrzęk nerwy wzrokowego;
 • bóle głowy – także te o charakterze migrenowym;
 • przyrost masy ciała – ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej;
 • obniżoną odporność – co przekłada się na większą podatność na infekcje.

W perspektywie długofalowej niewyspanie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy typu 2.

Jak się wysypiać? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak się wysypiać? Poniższe wskazówki będą pomocne w zmianie dotychczasowych nawyków związanych ze snem.

1. Postaw na regularność

Chodzi o to, aby wstawać i kłaść się spać o tej samej porze – niezależnie od tego, czy jest to dzień pracy, czy weekend. Dlaczego ma to znaczenie?

Taka systematyczność pomaga w wyregulowaniu dobowego rytmu, co wspomaga pracę układu hormonalnego. Oznacza to, że hormony odpowiadające za aktywność i sen wydzielają się w odpowiednich porach we właściwej ilości.

2. Zrezygnuj z długiej drzemki

Jeśli nie możesz obejść się bez drzemki w ciągu dnia, unikaj zbyt długiego snu. W przeciwnym razie wieczorem nie pójdziesz spać o odpowiedniej porze, w efekcie czego będziesz leżeć w łóżku i niespokojnie przekręcać się z boku na bok.

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni

Jeśli zależy ci na tym, aby łatwo zasnąć, zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Chociaż może ci się wydawać, że ciepło sprzyja senności, to błąd. Zadbaj więc o to, aby temperatura pomieszczenia nie przekraczała 18-21oC. To optymalna wartość – niezależnie od tego, czy jesteś zimnolubny czy należysz do grona zmarzluchów.

4. Zrelaksuj się przed snem

Napięcie emocjonalne spowodowane natłokiem myśli związanych z pracą czy innymi obowiązkami, zmartwienia – to wszystko nie jest sprzymierzeńcem zdrowego snu. Jeśli zastanawiasz się, jak się lepiej wysypiać, postaw na relaks.

Musisz znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na odprężenie. Nie może być jednak zbyt ekscytujący, bo to trudni zasypianie. Dobrym pomysłem jest kąpiel, ale bezpośrednio przed pójściem spać. Niektórym pomaga joga lub inna (ale nie intensywna) aktywność fizyczna. Sprawdzi się też medytacja.

5. Wybierz odpowiednią poduszkę

Najodpowiedniejsze będą poduszki ortopedyczne (składające się z pianki termoelastycznej ). Idealnie dostosowują się do kształtu karku i głowy, a dzięki temu odpowiednio podpierają odcinek szyjny zmniejszając napięcie mięśni karku.

Sprawdź też: Jaka poduszka do spania?

Odpowiedni materac – kluczem do zdrowego snu

Wyżej wymienione wskazówki są ważne w kontekście lepszego wysypiania się. Musisz jednak pamiętać o kluczowej kwestii – odpowiednim materacu. Dlaczego?

Osoby, które nie korzystają z materaca najczęściej skarżą się na:

 • obniżenie nastroju,
 • spadek energii,
 • bóle kręgosłupa,
 • spadek formy intelektualnej,
 • przygnębienie,
 • drażliwość.

To wszystko może mieć swój początek w bezsenności.

Wybór odpowiedniego materaca przekłada się na poprawę jakości snu. Dzięki temu:

 • ciało odpoczywa
 • regeneruje się
 • wydzielany jest hormon wzrostu
 • komórki oraz skóra są dotleniane
 • serce pompuje krew spokojnym rytmem
 • mięśnie się rozluźniają.

Wybór materaca – jak kupić właściwie dopasowany?

Jak się wysypiać i regenerować organizm podczas nocnego odpoczynku? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, z pewnością masz świadomość, jak istotny jest wybór odpowiedniego materaca.

Czytaj też: Jaki materac wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę m.in.:

 • wielkość – optymalna powierzchnia spania to 90 cm,
 • wysokość – materace premium mają nawet 26 cm grubości,
 • twardość – powinna być dobrana na podstawie masy ciała oraz najczęściej przyjmowanej pozycji.

Jeżeli uwzględnisz powyższe kryteria, bardzo szybko odkryjesz, czym jest zdrowy i spokojny sen.

Zastanawiasz się, jaki materac będzie dla ciebie odpowiedni? Nasi doradcy służą wsparciem – zapraszamy do kontaktu.