Sensive » Blog » Materac dla seniora – jaki wybrać i czym kierować się przy zakupie?
Blog
Porady
czas 8 minut/y

Materac dla seniora – jaki wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Chociaż wysokiej jakości materac może przetrwać nawet kilkanaście lat, potrzeby względem miejsca do spania mogą ulec zmianie. Nowe wymagania pojawiają się zwłaszcza w jesieni życia – to okres, w którym...
Sensive
Sensive Publikacja: 19.09.2020

Chociaż wysokiej jakości materac może przetrwać nawet kilkanaście lat, potrzeby względem miejsca do spania mogą ulec zmianie. Nowe wymagania pojawiają się zwłaszcza w jesieni życia – to okres, w którym pojawiają się wyzwania dla układu ruchu, a wraz z nimi – określone potrzeby. Dowiedz się, jaki materac dla starszej osoby będzie dobrym wyborem. Poznaj wskazówki, dzięki którym zakup odpowiedniego modelu okaże się trafny.

Jaki materac dla seniora – kieszeniowy, piankowy czy lateksowy?

Konieczność zmiany materaca nie zawsze jest podyktowana preferencjami. Czy wiesz, że mniej więcej po ukończeniu 50. roku życia dochodzi do wyraźnego spadku jakości snu? Niekiedy to kwestia związana z dokuczającymi schorzeniami – w tym trudnością z poruszaniem się. To wszystko trzeba uwzględnić, planując zakupić materac dla starszej osoby. O czym jeszcze pamiętać i jaki materac wybrać?

Podstawowe kryteria wyboru materaca dla seniora są podobne jak dla osób z innych grup wiekowych. Odpowiedni model to taki, który jest dopasowany do budowy ciała, indywidualnych preferencji i dolegliwości zdrowotnych. Uwaga! W przypadku osób w starszym wieku trzeba uwzględnić wszystkie trzy kwestie, z naciskiem na tę ostatnią. Na emeryturze pojawiają się choćby problemy ze stawami, w tym przewlekłe stany zapalne. Uaktywniają się też choroby cywilizacyjne np. nadciśnienie czy cukrzyca. Niektóre osoby są też w stanie, który wymaga znacznie dłuższego przebywania w łóżku, nawet na stałe.

Dlatego często zdarza się, że materace do spania, które były dobre kilka lat wcześniej, teraz nie pozwalają na prawidłowy wypoczynek w nocy. To sygnał do zmiany, którą trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Dobry sen to jeszcze lepsza jakość życia – warto o nią zadbać. Myśląc o tym, jaki materac dla starszej osoby będzie najlepszy, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wypełnienie. 

Kieszeniowe materace dla starszej osoby

Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są materace kieszeniowe, a zatem te wyposażone w sprężyny kieszeniowe. Materace Sensive są 7-strefowe, co pozwala dostosować podparcie poszczególnych obszarów ciała do wymogów anatomicznych. Te konstrukcje wyróżniają się m.in.:

  • trwałością – to inwestycja w materac dla seniora na wiele, wiele lat;
  • sprężystością, która oznacza brak ryzyka trwałych odkształceń;
  • świetnym podparciem dla kręgosłupa – dlatego te modele to najlepsze materace dla osób starszych, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi w tym obszarze.

Uwaga! Wśród modeli kieszeniowych warto zwrócić uwagę na te materace dla seniora, które są obłożone grubą warstwą pianki „Memory” Dlaczego? Taki materiał świetnie dopasowuje się do kształtu anatomicznego osoby leżącej, a jednocześnie sprawia, że przewracanie się z boku na bok może być nieco wygodniejsze.

kobieta jest wyspana dzięki wygodnemu materacowi dla seniora

Piankowe materace dla seniora

Inna opcja to materace piankowe – bardzo chętnie wybierane dla seniorów. Jakie są ich najważniejsze zalety? Przede wszystkim to, że powstają z materiałów „oddychających”. Dlatego dobrze sobie„poradzą” np. z wysoką potliwością czy z upalnymi nocami latem.

To jednak nie wszystko. Warto zwrócić szczególną uwagę na modele z pianki termoelastycznej, tzw. VISCO. To tworzywo jest wrażliwe na nacisk oraz temperaturę, przez co precyzyjnie dostosowuje się do anatomii użytkownika i zapewnia perfekcyjne podparcie. Jednocześnie daje ono wrażenie otulenia, dlatego taki model jest świetny dla osób z bólami kręgosłupa.

Lateksowe materace dla osoby starszej

Materace lateksowe to rozwiązanie, które polecamy między innymi alergikom oraz osobom, którym zależy na bardzo wysokiej higienie podczas snu i wypoczynku w łóżku. Lateks jest materiałem zapobiegającym rozwojowi grzybów, bakterii, pleśni, a także osadzaniu się roztoczy, brudu oraz innych zanieczyszczeń. Powłoka z tego tworzywa to zatem świetny wybór także dla osób leżących czy też zmagających się z odleżynami, stopą cukrzycową lub innymi, podobnymi stanami. Pamiętaj o tym, że zarówno modele kieszeniowe, jak i piankowe mogą stanowić dobre materace dla seniorów.

Jaka twardość materaca dla starszej osoby jest odpowiednia?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że twardy materac zawsze jest najlepszym wyborem. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to, jaki stopień twardości materaca będzie odpowiedni, jest kwestią całkowicie indywidualną. Zależy to m.in. od masy ciała, a także od występujących schorzeń. Dlatego wybranie najtwardszego materaca dla seniora nie zawsze będzie trafną decyzją. Wręcz przeciwnie!

Zakup zbyt twardego materaca spowoduje duży ucisk na barki i biodra w czasie spania na boku. Podczas leżenia może się też pojawić uczucie drętwienia kończyn. Natomiast zbyt miękki model da nieprzyjemne wrażenie, że ciało się zapada, a kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia. Skutkami w obu przypadkach będą: niewyspanie się, obolałość i rozdrażnienie.

Czym zatem kierować się przy doborze twardości materaca dla starszych osób? Przede wszystkim znaczenie ma masa ciała. W ogólnym ujęciu im cięższa jest dana osoba, tym twardszy model powinno się wybrać. Najczęściej mówi się, że:

  • przy masie ciała 50-70 kg najlepiej sprawdzają się modele o twardości H2;
  • przy wadze od 70 do 90 kg rekomendowane są materace H3;
  • w przedziale 80-100 kg można zdecydować się na model H4;
  • powyżej 100 kg rekomendowane są modele H5.

Istotną kwestią jest także wzrost – im niższa osoba, tym twardszego materaca ona potrzebuje.

To jednak tylko generalne wytyczne. Natomiast podczas wybierania materaca dla seniora trzeba jeszcze wziąć pod uwagę dolegliwości, z którymi mierzy się osoba starsza. Zaburzenia krążenia, bóle pleców, cukrzyca czy nadciśnienie, a także wyższa wrażliwość na ból – to czynniki, które sprawiają, że warto skłonić się ku wyborowi bardziej miękkiego modelu. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po taki, który ma grubszą warstwę pianki „memory” czy lateksu, która „zamortyzuje” nieco twardszy rdzeń.

mężczyzna sprawdza twardość materaca dla seniora

Dobry materac dla seniora a dolegliwości osób starszych

Uwzględnienie dolegliwości danej osoby to absolutna podstawa – one mogą być istotną wskazówką ułatwiającą odpowiedź na pytanie o to, jaki materac dla starszej osoby będzie odpowiedni przy określonych problemach zdrowotnych.

Bóle kręgosłupa i stawów

W celu zmniejszenia tych dolegliwości warto zdecydować się na materac o odpowiedniej twardości. Dzięki temu nie będzie on powodować nadmiernego nacisku na szyję, ramiona czy biodra. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace dla seniorów zawierające warstwę z pianki termoelastycznej lub lateksowej. Pianka termoelastyczna zwana też pianką z pamięcią kształtu zapewnia idealne dopasowanie się do kształtu ciała pod wpływem temperatury i jednocześnie odpowiednio podpiera kręgosłup.

Czytaj też: Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Problemy z układem krążenia

Osoby, które zmagają się z reumatyzmem lub mają problemy z krążeniem, powinny zainwestować w piankowy materac dla seniora z warstwą pianki termoelastycznej. Materac piankowy Memory Dream charakteryzuje się obecnością pianki termoaktywnej Memory Plus o gęstości dużej gęstości. Przy wyborze materaca dla seniora warto postawić zatem na pianki charakteryzujące się porowatą strukturą.

Schorzenia związane z długotrwałym leżeniem

Wiele chorób przewlekłych lub trudności w poruszaniu się powoduje, że osoby starsze zmuszone są do długotrwałego leżenia w łóżku. Wiąże się to z ryzykiem powstania odleżyn. Jaki materac dla seniora sprawdzi się w tym przypadku? Aby im zapobiec, można zdecydować się na materac z warstwą pianki termoelastycznej, która zapobiegnie ich powstawaniu.

Wysokoelastyczna pianka została otulona warstwami pianki termoaktywnej Egg Box. Dzięki temu materac piankowy Easy Fit będzie odpowiedni dla osób narażonych na odleżyny. Jeśli jednak problem będzie zbyt duży, warto skontaktować się z fizjoterapeutą i zakupić specjalistyczny materac przeciwodleżynowy.

Materac dla osoby starszej, który zapewni zdrowy i bezpieczny sen

Jaki materac dla osoby starszej będzie zatem najlepszym rozwiązaniem? Jak pokazuje powyższa analiza, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy zarówno od wieku osoby starszej, jak i jej budowy anatomicznej, problemów zdrowotnych oraz wreszcie indywidualnych upodobań.

W większości przypadków sprawdzą się modele z pianką termoelastyczną. Zapewnia ona odpowiednie dopasowanie pod wpływem temperatury i masy ciała. To z kolei przełoży się na większy komfort snu. Jednak aby mieć pewność, że wybiera się naprawdę dobry materac dla seniora, warto to skonsultować ze specjalistami. Skontaktuj się z zespołem Sensive i uzyskaj rzetelną poradę przy doborze modelu idealnego. Zadbaj o bliską osobę w jesieni życia wspólnie z nami!