Materac dla osoby starszej – czym się kierować?

Chociaż wysokiej jakości materac może przetrwać nawet kilkanaście lat, spanie na tej samej powierzchni nie zawsze jest wskazane. Dotyczy to między innymi seniorów, których potrzeby względem miejsca do spania zmieniają się. Dowiedz się, jaki materac dla starszej osoby będzie dobrym wyborem. Poznaj wskazówki, dzięki którym zakup odpowiedniego modelu okaże się trafny.

Konieczność zmiany materaca nie zawsze jest podyktowana preferencjami. Czy wiesz, że mniej więcej po ukończeniu 50. roku życia dochodzi do wyraźnego spadku jakości snu? Niekiedy to kwestia związana z dokuczającymi schorzeniami – w tym trudnością z poruszaniem się. To wszystko trzeba uwzględnić, planując zakupić materac dla starszej osoby. O czym zatem pamiętać?

Sprawdź też: Jaki materac wybrać – zasady

Materac dla starszej osoby a dolegliwości

Ból kręgosłupa, reumatyzm, odleżyny, bezsenność… To zaledwie kilka problemów, z którymi zmagają się osoby starsze. Koniecznością jest uwzględnienie dolegliwości – one mogą być istotną wskazówką ułatwiającą odpowiedź na pytanie o to, jaki materac dla starszej osoby będzie odpowiedni.

Ból kręgosłupa i stawów

Aby zmniejszyć te dolegliwości, warto zdecydować się na materac o odpowiedniej twardości. Dzięki temu nie będzie powodował nadmiernego nacisku na szyję, ramiona czy biodra.

Tak prezentuje się budowa materaca piankowego Memory Cloud. Warstwę pianki wysokoelastycznej otulają warstwy pianki termoelastycznej.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace zawierające warstwę z pianki termoelastycznej lub lateksowej. Pianki termoelastyczna zwaną też pianką z pamięcią kształtu zapewnie idealne dopasowanie się do kształtu ciała pod wpływem temperatury, jednocześnie odpowiednio podpierając kręgosłup.

Czytaj też: Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Reumatyzm i problemy z krążeniem

Osoby, które zmagają się z reumatyzmem lub mają problemy z krążeniem, powinny zainwestować w materac piankowy z warstwą pianki termoelastycznej.

Materac piankowy Memory Dream charakteryzuje się obecnością pianki termo aktywnej Memory Plus o gęstości dużej gęstości.

Warto postawić przy tym na pianki charakteryzujące się porowatą strukturą.

Ryzyko odleżyn

Wiele chorób przewlekłych lub trudności w poruszaniu się powodują, że osoby starsze zmuszone są do długotrwałego leżenia w łóżku. Wiąże się to z ryzykiem powstania odleżyn. Jaki materac dla seniora sprawdzi się w tym przypadku?

Aby im zapobiec, można zdecydować się na materac z warstwą pianki termoelastycznej, która zapobiegnie im powstawaniu.

Wysokoelastyczna pianka została otulona warstwami pianki termo aktywnej Egg Box. Dzięki temu materac piankowy Easy Fit będzie odpowiedni dla osób narażonych na odleżyny.

Jeśli jednak problem będzie zbyt duży, warto skontaktować się z fizjoterapeutą i zakupić specjalistyczny materac przeciwodleżynowy.

Im twardszy materac, tym lepszy?

Wśród wielu osób starszych panuje przekonanie, że twardy materac zawsze jest najlepszym wyborem. Czy tak jest w rzeczywistości?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Zależy to m.in. od masy ciała, a także występujących schorzeń.

Sprawdź też: Stopnie twardości materaca

Zakup zbyt twardego materaca spowoduje duży ucisk na barki i biodra w czasie spania na boku, w przypadku zbyt miękkiego materaca będziemy mieć wrażenie, że nasze ciało się zapada a nasz kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia. Skutkiem tego będzie niewyspanie, obolałość i rozdrażnienie.

Jaki materac dla osoby starszej będzie najlepszym rozwiązaniem? W większości przypadków sprawdzą się modele z pianką termoelastyczną. Zapewnia ona odpowiednie dopasowanie pod wpływem temperatury i masy ciała. To z kolei przełoży się na większy komfort snu.