Sensive » Blog » Materac bonellowy czy kieszeniowy?
Blog
Materace od kuchni
czas 4 minut/y

Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Zamierzasz kupić materac sprężynowy? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do konkretnego modelu, czeka cię jeszcze jeden wybór. Na rynku dostępne są materace ze sprężynami typu bonell oraz ze sprężynami zamkniętymi...
Sensive
Sensive Publikacja: 27.01.2020

Zamierzasz kupić materac sprężynowy? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do konkretnego modelu, czeka cię jeszcze jeden wybór. Na rynku dostępne są materace ze sprężynami typu bonell oraz ze sprężynami zamkniętymi w kieszonkach. Sprawdź, który model: materac bonellowy czy kieszeniowy będzie lepszym rozwiązaniem.

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był bardziej oczywisty, ponieważ to materace bonellowe cieszyły się ogromną popularnością. Wraz z rozwojem zaawansowanych technologii oraz stosowania nowoczesnych rozwiązań na rynku pojawiły się materace kieszeniowe, zapewniające znacznie wyższy komfort wypoczynku.

Materac sprężynowy bonellowy – charakterystyka

Materace bonellowe w budowie swojego rdzenia zawierają sprężyny o kształcie klepsydry połączone ze sobą szeregowo drutem. Taka budowa powoduje pracę całej powierzchni materaca podczas snu. Między innymi z tego powodu modele bonellowe nie są polecane:

  • parom – powierzchnia materaca ugina się podczas zmiany pozycji, w efekcie czego druga osoba odczuwa to jako „falowanie”;

  • osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa – równomierne rozłożenie sprężyn uniemożliwia wprowadzenie stref twardości;

  • osobom lubiącym spać na miękkich materacach.

Sprężynowe materace bonellowe, z uwagi na zastosowanie słabej jakości pianki, mogą powodować znaczny dyskomfort. Dlaczego? W miarę użytkowania materaca może dochodzić do „wychodzenia” sprężyn ku górze, co – w skrajnych przypadkach – powoduje nawet wbijanie się ich w ciało.

Na korzyść materacy bonellowych przemawia duża wyporność sprężyn. Im większy ciężar użytkownika, tym lepsza praca materaca.

Materace kieszeniowe – charakterystyka

Sprężyny kieszeniowe, występujące w materacach typu pocket, to udoskonalony pomysł na zastosowanie sprężyn. Każda z nich ma kształt walca i jest zapakowana w osobną flizelinową kieszonkę, które następnie są ze sobą łączone.

Przekrój materaca kieszeniowego Perfect Sleep

Takie rozwiązanie zapewnia indywidualne działanie i punktową pracę. To z kolei przekłada się na optymalne podparcie w cięższych partiach ciała. Efekt? Odciążenie kręgosłupa i większe poczucie komfortu podczas snu.

Dzięki „zapakowaniu” każdej sprężyny osobno istnieje możliwość wyboru grubości drutu wykorzystanego do jej produkcji. Tak powstają strefy twardości podnoszące ortopedyczne właściwości materaca.

7-strefowy materac kieszeniowy Soft Feel

W ofercie Sensive znaleźć można sprężyny typu:

  • pocket – średnica kielicha: 60 mm, a średnica drutu: 1,8-2,2 mm;

  • multipocket – średnica kielicha: 45 mm, a średnica drutu: 1,3 mm i 1,4mm.

Dużą popularnością cieszą się takie modele jak: Select Dream, Perfect Sleep czy Sleep Harmony.

Pamiętaj! Im więcej sprężyn, tym lepsze podparcie kręgosłupa.

Tego typu modele polecane są:

  • parom – zmiana pozycji spania przez jedną osobę nie jest odczuwalna, nawet przy dużej różnicy wagowej;

  • osobom z problemami zdrowotnymi ze strony kręgosłupa – szczególnie wtedy, gdy warstwa sprężynowa otoczona jest warstwą pianki termoelastycznej lub lateksowej.

Jedyną wadą sprężyn pocket jest brak możliwości zastosowania takich materacy do stelaży ruchomych, ponieważ sprężyny mogą utrudniać pracę całego mechanizmu. W tym przypadku zaleca się materace piankowe.

Czytaj też: Stelaże do łóżek – jakie wybrać?

Materac bonellowy w kieszeniowy – co wybrać?

W nowoczesnej technologii produkcji materacy odchodzi się jednak od korzystania ze sprężyn bonellowych na rzecz tych typu pocket. Mają bowiem zdecydowanie więcej zalet i korzyści dla użytkownika, a producent może dzięki nim zastosować tzw. strefy komfortu. Ponadto nie wywołują efektu falowania, dzięki czemu zmiana pozycji przez jedną osobę nie wybudza partnera.

Materac sprężynowy bonellowy, choć znacznie tańszy, nie jest w stanie zapewnić porównywalnego komfortu snu. Jeżeli więc zależy ci na maksymalnej wygodzie oraz przeciwdziałaniu dolegliwościom ze strony kręgosłupa, inwestycja w materac kieszeniowy będzie trafiona.